Koniec papierowych ksiąg, zgłoszenia zwierząt w ARiMR tylko online, trafią tu kolejne gatunki

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Do gatunku zwierząt wielbłądowatych należą m.in. alpaki i lamy. Trzeba będzie rejestrować je w ARiMR.
Do gatunku zwierząt wielbłądowatych należą m.in. alpaki i lamy. Trzeba będzie rejestrować je w ARiMR. pixabay.com
Rejestr zwierząt prowadzony przez ARiMR przejdzie zmiany. Zgłoszenia będą możliwe tylko online i obejmą więcej gatunków. Projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wprowadza obowiązek dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt przez posiadaczy zwierząt i podmioty prowadzące działalność nadzorowaną wyłącznie w formie elektronicznej. To nie koniec zmian. Do rejestru dołączą kolejne gatunki. Od kiedy nowe zasady?

Kolejne gatunki zwierząt będzie trzeba rejestrować w bazie ARiMR

Resort rolnictwa przygotował projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Ustawa nakłada obowiązek na posiadaczy utrzymujących

 • bydło,
 • wielbłądowate,
 • jeleniowate,
 • owce,
 • kozy,
 • świnie,
 • właścicieli koniowatych,
 • posiadaczy koniowatych

do zidentyfikowania każdego zwierzęcia (indywidualnie, a w przypadku świń grupowo) oraz do zapewnienia, aby podczas przemieszczania zwierzętom tym towarzyszył dokument identyfikacyjny lub dokument dotyczący przemieszczania, a także do przekazywania wymaganych informacji do komputerowej bazy danych prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

To też może Cię zainteresować

Zwierzęta trzeba będzie zarejestrować w komputerowej bazie danych ARiMR i przekazywać następujące informacja dotyczące utrzymywanego zwierzęcia:

 • jego danych identyfikacyjnych,
 • siedziby stada, w której jest utrzymywane,
 • jego przemieszczania do i z tych siedzib stad/podmiotów,
 • padnięcia,
 • uboju,
 • unieszkodliwienia zwłok zwierzęcia.

W przypadku podmiotu prowadzącego zakład przetwórczy lub spalarnię obowiązek zgłoszenia unieszkodliwienia zwłok zwierzęcia koniowatego, wielbłądowatego oraz jeleniowatego.

Zgłoszenia zwierząt do rejestru ARiMR tylko online, koniec papierowych ksiąg

Ubędzie papierowej dokumentacji przy prowadzeniu działalności rolniczej. Zgłoszenia dotyczącego zwierzęcia rolnik dokona online na formularzu udostępnionym na stronie internetowej Agencji, który daje możliwość wprowadzenia danych do centralnej komputerowej bazy danych. W sytuacjach wyjątkowych, niezależnych do rolnika, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w sposób określony przez ARiMR.

Jednocześnie hodowca zwierząt będzie zwolniony z obowiązku prowadzenia księgi rejestracji/ ewidencji w formie papierowej.

Czy to powód do obaw dla rolników, którzy niepewnie czują się w pracy z komputerem? Będzie okres przejściowy i czas, żeby się przyzwyczaić. W uzasadnieniu ustawy czytamy, że "zaproponowany długi okres vacatio legis (do 31 grudnia 2024 r.) ma umożliwić zaznajomienie się z nowym prawem oraz dokonanie odpowiednich działań adaptacyjnych pozwalających na realizację przez posiadaczy zwierząt ww. założeń".

To też może Cię zainteresować

Należy zauważyć, że jeżeli pomimo tak długiego okresu przejściowego posiadacze zwierząt nadal nie będą w stanie samodzielnie dokonywać zgłoszeń, będą mogli skorzystać w tym zakresie z pomocy pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego lub pracowników ARiMR, tak, jak dzieje się to obecnie przy składaniu wniosków o płatności bezpośrednie.

Zdaniem resortu rolnictwa, nie istnieje więc ryzyko wykluczenia cyfrowego mieszkańców wsi realizujących przedmiotowe obowiązki.

Bydło w kraju nie musi mieć paszportu

W projektowanej ustawie proponuje się rezygnację z paszportów bydła w obrocie krajowym, pozostawiając obowiązek wydawania paszportów bydła przez ARiMR wyłącznie dla bydła przeznaczonego do przemieszczania się pomiędzy państwami członkowskimi.

Jakie mają być efekty wprowadzenia zgłoszeń do rejestru zgłoszeń zwierząt do ARiMR jedynie online?

Zdaniem autorów projektu ustawy składanie zgłoszeń przez posiadaczy i podmioty bezpośrednio do komputerowej bazy danych ARiMR znacząco wpłynie na zmniejszenie liczby błędów - posiadacz zwierzęcia już na etapie wprowadzania zgłoszenia za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tzw. „Portalu IRZplus” jest informowany odpowiednim komunikatem z systemu o stwierdzonym błędzie w zgłoszeniu, który może na bieżąco poprawić.

Oszczędza to konieczność powadzenia dodatkowych procedur wyjaśniających, które są czasochłonne i kosztochłonne za równo dla posiadacza zwierzęcia jak dla agencji.

Dodatkowe sposoby identyfikacji zwierząt. Owce i kozy już nie będą miały zbyt małych uszu do kolczyka

W projektowanej ustawie w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów w zakresie identyfikacji zwierząt wprowadzone zostały również alternatywne oraz dodatkowe środki identyfikacji utrzymywanych zwierząt, czyli:

 • zwykły kolczyk,
 • kolczyk elektroniczny,
 • zwykła opaska na pęcinę,
 • elektroniczna opaska na pęcinę,
 • kapsułka ceramiczna (bolus),
 • wszczepiany transponder.

Alternatywne sposoby oznakowania pozwolą m.in. na identyfikację i rejestrację zwierzęcia, które do tej pory było nieidentyfikowalne (np.: owiec i kóz, które urodziły się z małżowinami usznymi zbyt małymi, by umieścić na nich kolczyk). Dodatkowe sposoby oznakowania uwzględniają praktyczne doświadczenia zdobyte w innych krajach członkowskich w trakcie ich stosowania oraz aktualny postęp techniczny.

Po co ARiMR takie dane o zwierzętach?

Powyższe dane gromadzone w komputerowej bazie danych przez ARiMR będą stanowić podstawę do

 • obliczania należnych płatności i pomocy związanych z utrzymywaniem zwierząt podlegających identyfikacji i rejestracji na podstawie przepisów tej ustawy.
 • weryfikacji składanych wniosków i prowadzenie kontroli administracyjnej spełnienia wymagań, np. w zakresie posiadanej obsady zwierząt.
 • będą źródłem danych statystycznych o pogłowiu zwierząt gospodarskich i wielkości produkcji oraz liczbie gospodarstw utrzymujących te zwierzęta.

Co jeszcze niesie ze sobą nowa ustawa?

Zobowiązano podmiot prowadzący zakład drobiu do przekazywania danych dotyczących: zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada, uboju, zabicia lub padnięcia lub uśmiercenia zwierząt – z podaniem liczby zwierząt i jaj wylęgowych, które przybyły lub ubyły ze stada, oraz miejsca pochodzenia lub przeznaczenia zwierzęcia lub jaj wylęgowych do komputerowej bazy danych ARiMR. Natomiast w przypadku podmiotu prowadzącego zakład przetwórczy lub spalarnię obowiązek zgłoszenia unieszkodliwienia zwłok zwierzęcia.

To też może Cię zainteresować

Pojawi się również przepis umożliwiający powiatowym lekarzom weterynarii wydanie decyzji nakazującej likwidację zwierząt nieidentyfikowalnych o nieznanym pochodzeniu, a tym samym o nieznanym statusie zdrowotnym, które są realnym
zagrożeniem dla zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt. Możliwość likwidacji nieoznakowanych zwierząt będzie dodatkowym narzędziem dla Inspekcji Weterynaryjnej przede wszystkim w walce z afrykańskim pomorem świń.

Projektowana ustawa powinna wejść w życie z dniem 1 czerwca 2022 r.

Ustawa nakłada na posiadacza bydła, owcy, kozy, świni, wielbłądowatego, jeleniowatego i posiadacza koniowatego - (...), podmiot prowadzący działalność w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów, konkursów zwierząt lub prowadzenia cyrku objazdowego albo grupy zwierząt tresowanych, podmiot prowadzący gospodarstwo, w którym dokonywany jest ubój zwierząt w celu produkcji mięsa na własny użytek pochodzących z innych gospodarstw niż gospodarstwo, w którym były utrzymywane oraz podmiot prowadzący zakład drobiu obowiązek zarejestrowania u kierownika biura powiatowego ARiMR:

 • siedziby stada,
 • miejsca prowadzenia działalności w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt lub miejsca prowadzenia cyrku objazdowego albo grupy zwierząt tresowanych
 • siedziby stada, w której dokonywany jest ubój zwierząt w celu produkcji mięsa na własny użytek pochodzących z innych gospodarstw niż gospodarstwo, w którym były utrzymywane,
 • zakładu drobiu,

w celu nadania:

 • numeru siedziby stada,
 • numeru miejsca prowadzenia działalności w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt lub prowadzenia cyrku objazdowego albo grupy zwierząt tresowanych,
 • numeru siedziby stada, w której dokonywany jest ubój zwierząt w celu produkcji mięsa na własny użytek pochodzących z innych gospodarstw niż gospodarstwo, w którym były utrzymywane,
 • numeru zakładu drobiu:

1) nie później niż w dniu wprowadzenia pierwszego zwierzęcia do siedziby stada albo miejsca prowadzenia działalności w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt lub miejsca prowadzenia cyrku objazdowego albo grupy zwierząt tresowanych albo zakładu drobiu,
2) w terminie 14 dni od dnia:

 • a) wydania decyzji powiatowego lekarza weterynarii o nadaniu weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie podmiotowi prowadzącemu gospodarstwo, w którym dokonywany jest ubój zwierząt w celu produkcji mięsa na własny użytek pochodzących z innych gospodarstw niż gospodarstwo, w którym były utrzymywane,
 • b) wydania decyzji stwierdzającej spełnianie wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności nadzorowanej.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro