Rusza kolejna edycja Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Można już zgłaszać obiekty. Jakie są kryteria konkursowe?

To już XV odsłona konkursu organizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Zobacz galerię

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Woj. Podlaskim powstał po to, by docenić ludzi, którzy dbają o dziedzictwo i zwrócić naszą uwagę na perełki architektoniczne ukryte na podlaskich wsiach. To konkurs ważny dla województwa, także w kontekście turystyki i promocji.

Czytaj także: Nazwaliście tak dziecko? Te imiona były zakazane sto lat temu! A dziś są popularne. Zobacz listę

Każdego roku jury konkursowe, czyli grupa pasjonatów architektury drewnianej i etnografów, przemierza całe województwo, by dokumentować i oceniać stare, drewniane budynki stanowiące zapominany już obraz dziedzictwa architektonicznego i kulturowego naszego regionu. W trakcie kolejnych edycji konkursu udało się udokumentować ponad 860 podlaskich budynków.

Przy czym zwraca uwagę na stan zachowania budynków i zgodność z miejscową tradycją. Ale liczy się również otoczenie - czy nawiązuje do charakteru budynku. Kolejnym kryterium jest obecność elementów małej architektury, m. in. kapliczek czy płotów.

W konkursie przewidziano nagrody pieniężne dla laureatów. Pierwsze miejsce to 6 tys. zł., trzy drugie nagrody to 3 tys. zł., pięć trzecich nagród po 1, 5 tys. zł. oraz dziesięć wyróżnień po 500 zł.

Zgłaszać się można do 17 maja.

Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 6.03.2019