"Kontrola, dzień dobry". Czy zmienią się zasady kontroli w gospodarstwach rolnych?

OPRAC.:
Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Pixabay.com
Udostępnij:
Kontrole w gospodarstwach powinny odbywać się na innych zasadach, wskazał palcem samorząd rolniczy. Co ma na myśli? Czy są szanse na wdrożenie zaproponowanych zmian? Jest odpowiedź ministerstwa rolnictwa.

Agencja powinna informować - z wyprzedzeniem - o planowanych kontrolach tak, aby rolnicy mogli brać w nich udział. To propozycja ze strony Krajowej Rady Izb Rolniczych, która została skierowana w stronę ministra Henryka Kowalczyka.
- Obecność rolnika pozwoli na udzielenie na bieżąco wyjaśnień i uniknięcie wydawania błędnych decyzji. W wyniku nieuzgodnionych kontroli rolnicy mogą być narażeni na straty finansowe z tytułu pozbawienia dopłat lub ich opóźnienia - wyjaśnił Wiktor Szmulewicz, prezes zarządu KRIR.

Co na to resort rolnictwa? Ministerstwo odpowiada, że zasady kontroli związane są z unijnymi przepisami. Zmiany nie wchodzą w grę.

Gospodarz jest powiadamiany o kontroli, kiedy jego obecność jest niezbędna

Chodzi o weryfikację dokumentów, sprawdzenie maszyn (kontrole w zakresie działań rolno-środowiskowo-klimatycznych, działań o charakterze inwestycyjnym i premiowym, kontrole wzajemnej zgodności).

- Zapowiedzenie kontroli następuje z wyprzedzeniem ściśle ograniczonym do niezbędnego minimum i nie przekracza 14 dni - czytamy. Z przepisów wynika, że kontrole na miejscu mogą zostać zapowiedziane, jeżeli nie zagraża to celowi. Natomiast w odniesieniu do kontroli dotyczących produkcji zwierzęcej, termin ten nie może przekraczać 48 godzin.

"Kontrole w zakresie kwalifikowalności powierzchni ograniczają się zasadniczo jedynie do ustaleń w zakresie powierzchni działek rolnych i weryfikacji grup upraw/uprawy prowadzonej na działce. W większości przypadków podczas takiej kontroli nie ma konieczności wizyty w gospodarstwie", czytamy na stronie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Źródła informacji: ministerstwo rolnictwa, WIR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Materiał oryginalny: "Kontrola, dzień dobry". Czy zmienią się zasady kontroli w gospodarstwach rolnych? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie