Kontrole w gospodarstwach w Świętokrzyskiem. Co sprawdzą inspektorzy ochrony środowiska?

lima
W marcu inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach rozpoczęli kontrole gospodarstw rolnych w województwie. Sprawdzają przede wszystkim, jak rolnicy przechowują i stosują nawozy naturalne, a także czy rolnik ma plan nawożenia. Za błędy, grożą kary.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w zeszłym roku skontrolował ponad 60 gospodarstw w Świętokrzyskiem. W czterech przypadkach inspektorzy stwierdzili uchybienia związane z niewłaściwym przechowywaniem nawozów naturalnych, w jednym postępowanie zakończyło się dla rolnika nałożeniem wysokiej opłaty, w pozostałych trzech toczą się postępowania.

W marcu działania inspektorów znów się rozpoczęły. - Mamy zaplanowane 60 kontroli na ten rok. To jest minimum, które chcemy zrealizować - mówi Witold Bruzda, wojewódzki inspektor ochrony środowiska. - Sprawdzamy przede wszystkim przestrzeganie programu działań związanych z nawożeniem, a więc kwestie przetrzymywania nawozów naturalnych, sposobu ich magazynowania, okresu przechowywania, zachowania odpowiedniej odległości od zbiorników wodnych, stosowanie odpowiednich dawek nawozów. Jeśli stwierdzane są uchybienia, inspektor ma obowiązek wszcząć postępowanie celem ustalenia opłaty. Ich stawki są uregulowane z urzędu, określa je ustawa Prawo wodne - wyjaśnia wojewódzki inspektor.

Za przechowywanie nawozów niezgodnie z prawem wodnym grozi opłata do nawet 2 040 złotych, za przechowywanie odchodów zwierząt niezgodnie z programem - do 3 060 złotych, za błędne prowadzenie dokumentacji nawożenia lub jej brak - do 510 złotych, za brak planu nawożenia - do 510 złotych.

Oprócz zaplanowanych kontroli, inspektorzy reagują także na interwencje mieszkańców. Po zgłoszeniu i ustaleniu, że sprawa dotyczy nawozów naturalnych, sprawdzają gospodarstwo.

Wszystkie wytyczne co do przechowywania nawozów i planu nawożenia są w Zbiorze zaleceń dobrej praktyki rolniczej do dobrowolnego stosowania - kliknij i pobierz

Przypomnijmy, plan nawożenia mają obowiązek sporządzić rolnik, który:

  • prowadzi chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk
  • prowadzi chów lub hodowlę świń powyżej 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior
  • posiada gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych,
  • uprawia uprawy intensywne na gruntach ornych na powierzchni powyżej 50 ha,
  • utrzymuje obsadę większą niż 60 dużych sztuk według stanu średniorocznego
  • nabył nawóz naturalny lub produkt pofermentacyjny do bezpośredniego rolniczego wykorzystania w celu nawożenia lub poprawy właściwości gleby od podmiotu importującego nawóz naturalny lub produkt pofermentacyjny lub od rolnika, który prowadzi chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Plan nawożenia musi być zaopiniowany przez Okręgową Stację Chemiczno - Rolniczą w Kielcach.

Rolnicy, którzy mają powyżej 10 hektarów lub utrzymują przynajmniej 10 dużych sztuk mają obowiązek prowadzić ewidencję nawożenia z datami wykonywanych zabiegów, rodzajem i dawką zastosowanego nawozu, dobrze jest zachować etykiety z nawozów.

Więcej szczegółów w programie Strefa Agro:

POLECAMY RÓWNIEŻ:



NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA


PLAN NAWOŻENIA AZOTEM – JAK SPORZĄDZIĆ



Gdzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich?



Dopłaty do paliwa rolniczego 2019




Śmieszne nazwy miejscowości w Polsce. ZOBACZ galerię!



NIE CHCIAŁ JEJ ROLNIK, KTÓRY SZUKA ŻONY.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kontrole w gospodarstwach w Świętokrzyskiem. Co sprawdzą inspektorzy ochrony środowiska? - Echo Dnia Świętokrzyskie