Kopaczki do ziemniaków - co warto o nich wiedzieć? Przedstawiamy, jakie są dostępne rodzaje kopaczek

Redakcja Strefy Agro
Kopaczka - czy warto zainwestować w tą maszynę rolniczą?
Kopaczka - czy warto zainwestować w tą maszynę rolniczą? Getty Images/Andrii Yalanskyi
W Polsce uprawiane są duże ilości ziemniaków. Jak ułatwić sobie pracę przy zbiorach? Ciągnione kopaczki dzieli się na trzy kategorie. Co warto wiedzieć o kopaczkach do ziemniaków? Która z nich będzie najlepszym wyborem? Zobacz, czym różnią się od siebie te maszyny rolnicze.

Kopaczka do ziemniaków

Działanie najstarszej z maszyn, czyli kopaczki konnej opierało się na łopatkach z metalowym prętami, które rozkopywały i roztrząsały redliny. Z powstałych kopców ręcznie zbierało się bulwy. Dziś na szczęście zwierząt nie używa się już do pracy, moc kopyt zastąpiły silniki. W przypadku kopaczek rozwiązanie jest słuszne, ułatwia zbiory, szczególnie na większych powierzchniach. Można stosować te ręczne, wydajniejsze są jednak podczepiane.

Ciągnione kopaczki dzieli się na trzy kategorie:

  • wibracyjne
  • przenośnikowe
  • ładujące

Dwie pierwsze kategorie określają jednorzędowe lub dwurzędowe kopaczki. Zaletą korzystania z takich urządzeń, a nie np. kombajnów, jest mniejsza skala uszkodzeń ziemniaków. Dodatkowo, są tańsze, nie zużywają dużo mocy. Koszt to kilka tysięcy złotych.

Te maszyny rolnicze mogą Cię zainteresować

ZOBACZ KONIECZNIE

Kopaczka do ziemniaków - jakie są rodzaje?

Kopaczki wibracyjne charakteryzują się wydajnością w małych gospodarstwach. Lemiesz, oparty na wibracjach, można regulować na konkretną głębokość kopania. Ziemniaki lądują na koszu, są oczyszczane, a następnie znów zsypywane na ziemię. W zależności od producenta, wysyp następuje do tyłu lub w bok.

Kopaczki przenośnikowe, jak sama nazwa wskazuje, działają na bazie przenośnika z kołami zębatymi. Tu znaczenie ma jednorzędowość lub dwurzędowość sprzętu. Kratka zsypowa określa, jak szeroki będzie rząd.

Kopaczki ładujące dobrze mieć w dużych gospodarstwach. Podczepione do ciągnika ładują zebrane ziemniaki na równoległą maszynę. Na rynku można teraz kupić narzędzia wyposażone w separatory, które oddzielają kamienie i grudki od bulw.

Do zbiorów ziemniaków wykorzystuje się też kombajny. Na dużych powierzchniach to inwestycja w czas i energię. Maszyny są droższe, ale wydajniejsze. Kombajny ciągnione można znaleźć w ofercie polskich i zagranicznych producentów, z kolei te samobieżne w większości kupuje się od europejskich marek.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro