Korekta wniosku o dopłaty bezpośrednie 2022. Oto ostateczny termin naboru. Zobacz, do kiedy można wprowadzać zmiany!

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Uzupełnienie braku we wniosku do 15 czerwca 2022 r. nie skutkuje zmniejszeniem należnych płatności. Uzupełnienie braków we wniosku po 15 czerwca 2022 r. do 27 czerwca 2022 r. skutkuje zmniejszeniem płatności w zakresie, którego dotyczą składane uzupełnienia.
Uzupełnienie braku we wniosku do 15 czerwca 2022 r. nie skutkuje zmniejszeniem należnych płatności. Uzupełnienie braków we wniosku po 15 czerwca 2022 r. do 27 czerwca 2022 r. skutkuje zmniejszeniem płatności w zakresie, którego dotyczą składane uzupełnienia. Agata Wodzień-Nowak
Minął termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2022 w pełnej wysokości. Dla spóźniających się jest jeszcze szansa na wypełnienie formularza eWniosekPlus, jednak z potrąceniem. Co w przypadku, gdy rolnik chce zrobić korektę albo nie może zalogować się w systemie? Jak wprowadzić zmiany do wniosku o dopłaty bezpośrednie? Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy i kiedy mija ostateczny termin naboru powadzonego przez ARiMR.

Ostatniego dnia maja minął podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022. Przypominamy, że to i tak przedłużony nabór, który początkowo miał trwać do 16 maja. Do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęła ponad 1,22 mln takich wniosków.

Dopłaty bezpośrednie 2022. Zbliża się ostateczny termin składania wniosków

Podstawowy nabór zakończył się 31 maja, jednak rolnicy wciąż mają szansę na uzyskanie dopłat, choć nieco niższych.

Rolnicy, którzy złożą dokumenty po tym terminie – jednak nie później niż do 27 czerwca 2022 r. – będą mieli pomniejszone należne płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia, podkreśla agencja.

Zmiany we wniosku o dopłaty bezpośrednie 2022 - do kiedy można je wprowadzać korekty?

Zmiany do złożonych w terminie wniosków będzie można wprowadzać bez żadnych konsekwencji do 15 czerwca 2022 r. Po tym dniu również możliwe są korekty - do 27 czerwca 2022 r. - jednak każdy dzień roboczy opóźnienia skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1 proc.

Zmiany do wniosku oraz uzupełnienie braków, w tym złożenie załączników, składa się na formularzu wniosku z zaznaczonym celem złożenia: Zmiana do wniosku.

Jak wyjaśnia ARiMR, wniosek rozpatrywany jest jedynie w zakresie, w jakim został on prawidłowo wypełniony i złożony w terminie do dnia 27 czerwca 2022 r. oraz na podstawie dołączonych do niego prawidłowych dokumentów.

Co ważne, braki we wniosku oraz na załącznikach, uzupełnione po 27 czerwca 2022 r., nie są uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.

Jakie zmiany można wprowadzić we wniosku o dopłaty bezpośrednie?

Zmiana do wniosku o przyznanie płatności może polegać na:

 • dodaniu nowych działek ewidencyjnych lub działek rolnych (wraz z wymaganymi dla nich załącznikami) do uprzednio złożonego wniosku o przyznanie danej płatności,
 • zmniejszeniu zadeklarowanych wcześniej powierzchni działek rolnych.

Do celów płatności za zazielenienie można dokonać, w należycie uzasadnionych okolicznościach, zmiany odnośnie wykorzystania działek rolnych, o ile nie stawia to rolnika w korzystniejszej sytuacji w porównaniu do sytuacji wynikającej z wypełnienia obowiązków w zakresie zazielenienia na podstawie wniosku pierwotnego.

Zmiany mogą być wprowadzane w trakcie trwania okresu wegetacyjnego w odniesieniu do zadeklarowanych działek rolnych w zakresie rodzaju uprawy bądź jej położenia. Do zmiany do wniosku o przyznanie płatności za zazielenienie rolnik powinien dołączyć oświadczenie o okolicznościach dokonania zmiany we wniosku o przyznaniu płatności za zazielenienie.

Jeżeli wnioskodawca nie może zrealizować praktyki zazielenienia w zakresie utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), wówczas może w każdym momencie dokonać zmiany elementu proekologicznego.

Zmiany elementów proekologicznych są możliwe przy spełnieniu następujących warunków:

 • wyłącznie do wysokości odsetka powierzchni zadeklarowanej jako EFA we wniosku o przyznanie płatności na 2022 r. (np. jeśli beneficjent zadeklarował 4,5 proc. obszarów EFA, zmiana jest możliwa do osiągnięcia 4,5 proc.);
 • tylko w ramach działek będących w posiadaniu wnioskodawcy, zadeklarowanych przez niego we wniosku o przyznanie płatności na rok 2022;
 • zmiana może być dokonywana w zakresie wszystkich rodzajów elementów EFA.

Płatności bezpośrednie 2022 realizowane w Polsce

 • Jednolita płatność obszarowa (JPO)
 • Płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska (tzw. płatność za zazielenienie)
 • Płatność dla młodych rolników
 • Płatność dodatkowa (redystrybucyjna)
 • Płatności związane z produkcją
 • Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego (uzupełniająca płatność podstawowa (UPP) i płatność niezwiązana do tytoniu)
 • System dla małych gospodarstw
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera