Korupcja w ARiMR? CBA i ABW zatrzymały 6 osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne

OPRAC.: Redakcja
Efektem wspólnych działań CBA i ABW w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie jest zatrzymanie 6 osób.
Efektem wspólnych działań CBA i ABW w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie jest zatrzymanie 6 osób. Adam Jankowski
Wydział Komunikacji Społecznej CBA poinformował o zatrzymaniu 6 osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne związane z funkcjonowaniem Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.

Funkcjonariusze stołecznej Delegatury CBA i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 6 osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne związane z funkcjonowaniem oddziału ARiMR w Szczecinie. "Czynności przeprowadzono w związku ze śledztwem prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie".

Wśród zatrzymanych przez CBA były dyrektor oddziału ARiMR

Wydział Komunikacji Społecznej CBA przekazał w komunikacie, że wśród zatrzymanych osób jest między innymi pełniący do 2016 r. funkcję Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Szczecinie. "Zebrane w sprawie dowody pozwoliły na przedstawienie zatrzymanemu zarzutów - między innymi płatnej protekcji oraz przyjęcia korzyści osobistej w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa".

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Główny podejrzany decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

Jednocześnie przeprowadzono niezbędne czynności, między innymi w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centralnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz w Zachodniopomorskim Oddziale Regionalnym ARiMR w Szczecinie.

Zarzuty dla byłego dyrektora ARiMR

Podczas przeszukań w miejscach zamieszkania zatrzymanych zabezpieczono nośniki danych oraz dokumentację księgową, podaje Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Główny podejrzany, w związku z pełnieniem funkcji dyrektora zachodniopomorskiego oddziału ARiMR, miał przyjąć korzyść osobistą w zamian za kierowanie do dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR w Warszawie wniosków producentów rolnych o płatności z pominięciem zasad równego traktowania, obiektywizmu i bezstronności. Mężczyzna podejrzany jest również o powoływanie się na wpływy w jednym z oddziałów Agencji Nieruchomości Rolnych i pośrednictwo w korzystnym załatwieniu przetargu na zakup nieruchomości rolnej.

Zatrzymanemu postawiono 7 zarzutów, w tym

  • płatnej protekcji,
  • przyjmowania korzyści,
  • fałszowania dokumentów
  • nadużycia uprawnień.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt.

Zatrzymanemu biznesmenowi postawiono zarzut płatnej protekcji. Dwóm rolnikom postawiono zarzut udzielenia korzyści majątkowej. Wobec mężczyzn zastosowano poręczenie majątkowe, zakaz kontaktu z określonymi osobami, dozór policji, oraz zakaz opuszczania kraju.

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie sprawą zajmują się funkcjonariusze Wydziału Zamiejscowego w Szczecinie Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, informuje Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Źródła: CBA, www.gov.pl/web/sluzby-specjalne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera