Kowalczyk: Chcemy wprowadzić dopłaty do nawozów, ale nie możemy tego zrobić bez zgody KE

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com
Ze według wstępnych szacunków górny limit dopłat do nawozów wynosiłby ok. 500 zł do hektara, przekazał podczas spotkania z rolnikami w Barzkowicach (Zachodniopomorskie) Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa. O takie wsparcie do zakupu nawozów część rolników zabiega od kilku miesięcy.

Rolnicy z województwa zachodniopomorskiego zaplanowali już 40 akcji protestacyjnych, jednak po spotkaniu z wicepremierem Kowalczykiem zgromadzenia rolników odwołano. Minister rolnictwa przyjechał do Barzkowic 3 lutego i odpowiadał na postulaty producentów rolnych. Jednym z głównych problemów jest bardzo wysoka cena nawozów.

Henryk Kowalczyk o dopłatach do nawozów - będą, jeśli zgodzi się KE

Henryk Kowalczyk ponownie wskazał, że w nawozach azotowych gaz stanowi 70 proc. kosztów i jeśli gaz zdrożał wielokrotnie to i nawozy musiały zdrożeć.

- Chcemy wprowadzić dopłaty do nawozów, ale nie możemy tego zrobić bez zgody Komisji Europejskiej - podkreśli wicepremier i dodał, że według wstępnych szacunków górny limit tego wsparcia wynosiłby ok. 500 zł do hektara.

Według wicepremiera Henryka Kowalczyka dopłata na tym poziomie pokrywałaby mniej więcej różnicę ceny. - Na ten cel zapewnione są środki w budżecie ok. 3-4 mld zł, ale pomoc ta może być wdrażana dopiero wtedy, gdy Komisja Europejska wyrazi zgodę - zaznaczył podczas spotkania z rolnikami szef resortu rolnictwa.

Henryk Kowalczyk powiedział również, że wprowadzenie dotacji do nawozu bez zgody KE skutkowałoby koniecznością zwrotu przez rolników tych pieniędzy za rok.

Minister rolnictwa podzielił się z rolnikami informacją o podjęciu próby wpisania zakładów azotowych na listę przemysłu energochłonnego. Gdyby zakłady azotowe zostały wpisane na tę listę, mogłyby również uzyskać wsparcie finansowe, co z kolei wpłynęłoby na mniejsze ceny nawozów.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera