Kredyty preferencyjne dla rolników. ARiMR udostępnia nowe limity. W jakich bankach?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
ARiMR ogłasza limity w 2023 r. na kredyty preferencyjne.
ARiMR ogłasza limity w 2023 r. na kredyty preferencyjne. pixabay.com/nattanan23
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stosuje pomoc krajową m.in. w formie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych. 20 stycznia 2023 r. prezes ARiMR poinformowała o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych, a 23 stycznia agencja udostępniła współpracującym bankom limity akcji kredytowej na 2023 r. oraz środki na dopłaty do kredytów.

Kredyt preferencyjny to taki kredyt, w którego spłacie pomaga Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, stosując dopłaty do oprocentowania kredytu albo częściową spłatę kapitału.

O kredyty preferencyjne rolnicy mogą ubiegać się w bankach:

 • Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.,
 • SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych i współpracujących z nimi Bankach Spółdzielczych oraz
 • BNP Paribas Bank Polska S.A.,
 • Santander Bank Polska S.A.,
 • Krakowskim Banku Spółdzielczym,
 • Banku Spółdzielczym w Brodnicy.

Kredyty preferencyjne dla rolników 2023

 • Kredyty na sfinansowanie części kosztów inwestycji (z linii PR, RR, Z), limit akcji kredytowej w wysokości 150 mln zł, środki w kwocie 1,1 mln zł na dopłaty do oprocentowania w/w kredytów.
 • Kredyty na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych (z linii K01 (inwestycyjnej), K02), limit akcji kredytowej w wysokości 100 mln zł, środki w kwocie 3 mln zł na dopłaty do oprocentowania w/w kredytów.
 • Kredyty na ponowne uruchomienie produkcji świń zaprzestanej w związku z ASF (z linii KPS), limit akcji kredytowej w wysokości 10 mln zł, - środki w kwocie 100 tys. zł na dopłaty do oprocentowania w/w kredytów.
 • Kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk).środki w kwocie 5 mln zł na dopłaty do w/w kredytów.

Kredyty na ponowne uruchomienie produkcji świń zaprzestanej w związku z ASF (linia KPS) udziela SGB Bank SA, a także zrzeszone i współpracujące z nim Banki Spółdzielcze oraz Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Zasady udzielania kredytów preferencyjnych i przykładowe formularze znajdziesz na stronie ARiMR.

Pomoc w postaci kredytów preferencyjnych jest udzielana w formule de minimis w przypadku:

 • kredytów na zakup użytków rolnych -linia Z,
 • kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę - linia obrotowa K02, jeżeli szkody w uprawach rolnych i zwierzętach gospodarskich nie przekroczyły 30% średniej rocznej produkcji rolnej,
 • nabywania akcji lub udziałów spółek prowadzących przetwórstwo produktów rolnych lub ryb, a także na zakup udziałów spółek prowadzących sztuczne unasiennianie - linia PR.

Łączny limit pomocy de minimis w rolnictwie stosowanej do linii Z oraz K02 nie może przekroczyć równowartości 15.000 euro w okresie trzech lat, tj. w bieżącym roku podatkowym oraz w ciągu poprzedzających go 2 lat podatkowych.

Źródło: ARiMR

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera