Samorząd zwrócił uwagę na problem nadmiernej ilości dzików i szerzenia przez nich wirusa ASF. Według KRIR, jedyną metodą depopulacji gatunku jest użycie wszelkich dostępnych metod biologicznych i chemicznych.
Populacja dzika w Polsce
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku w kraju odnotowano 75,2 tys. sztuk dzików. Najwięcej naliczono w województwie dolnośląskim – 15,2 tys. sztuk, najmniej w województwie opolskim – nieco ponad tysiąc sztuk.
Ogniska ASF wśród dzików
ASF nie zwalnia tempa i poszerza swoje granice. Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, w ostatnim tygodniu znaleziono ponad 30 nowych ognisk wśród dzików. Choroba najbardziej szerzy się na Dolnym Śląsku, wirusa można też znaleźć na Mazowszu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu.
To też może Cię zainteresować
Badania pod kątem ASF
Kwestię sporną stanowi przeprowadzanie badań w kierunku wirusa afrykańskiego pomoru świń. Większość dzików pozyskanych przez myśliwych, po przetrzymaniu w chłodniach, trafia do utylizacji. Co zatem zrobić ze zwierzętami? KRIR proponuje rozważenie przeznaczenia tusz od razu do utylizacji i zaprzestania badania na obecność ASF.
Źródło: KRIR, GUS, GIW