Krotoszyn: Uwaga, wścieklizna! Wydano ostrzeżenie dla mieszkańców

Marcin Szyndrowski
W 2000 r. na wściekliznę zmarła 59-letnia kobieta, która zaraziła się po pogryzieniu przez własnego kota.
W 2000 r. na wściekliznę zmarła 59-letnia kobieta, która zaraziła się po pogryzieniu przez własnego kota. Archiwum
Na terenie Krotoszyna znaleziono martwego nietoperza zarażonego wścieklizną. Wydano ostrzeżenie dla ludności o zagrożeniu chorobą zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Wściekliznę u znalezionego nietoperza potwierdzono po badaniach przeprowadzonych w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej. Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał rozporządzenie, z którego wynika, że potencjalne ogniska wścieklizny i obszary zagrożone obejmują cały Krotoszyn oraz okolice miejscowości Osusz, Salnia, Durzyn, Biadki, Smoszew, Chachalnia, Perzyce, Konarzew.

Na tych obszarach do odwołania zakazuje się: organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę; wprowadzania, wyprowadzania i przeprowadzania psów i kotów nie szczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren obszaru zagrożonego.

Nakazuje się równocześnie: trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu; pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach na zamkniętych wybiegach; poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie.

– Zwracam się do wszystkich osób, które nie dopełniły obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie o ich zaszczepienie. Szczepienie takie jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Obowiązek ten dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, lekarz weterynarii zaleca, aby również koty, które wypuszczane są na zewnątrz, poza mieszkanie, zaszczepić przeciwko tej chorobie. W przypadku znalezienia martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego w wyznaczonym obszarze zagrożenia, należy zgłosić do Straży Miejskiej w Krotoszynie tel. 62/725-42-00 lub Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krotoszynie tel. (62) 725 32 23 – informuje Anna Lis-Wlazły, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Czytaj też: Koszmar na Wildzie. Chihuahua i dziewczynka zaatakowani przez pitbulla. Piesek zagryziony na oczach 10-latki

Warto pamiętać, że jeżeli zwierzę jest szczepione i ma odpowiednią odporność, nie powinno być problemów. Przy zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów należy udać się do lekarza weterynarii, który po przeprowadzeniu badania podejmie decyzję, czy zwierzę jest podejrzane o wściekliznę.

Trzeba też pamiętać, że problem wścieklizny nie dotyczy jedynie zwierząt, ale także ludzi. Gdyby doszło do jakiegoś pogryzienia czy zadrapania, należy umyć ranę wodą i mydłem, zdezynfekować, pozwolić się tej ranie wykrwawić, nie tamować krwotoku i jak najszybciej udać się do lekarza.

W 2000 r. w województwie warmińsko-mazurskim na wściekliznę zmarła 59-letnia, która zaraziła się po pogryzieniu w opuszkę palca przez własnego kota. Kobieta zmarła po miesięcznym okresie wylęgania choroby. Żadna z osób, które zachorowały na wściekliznę nie została poddana zarówno postępowaniu profilaktycznemu jak i poekspozycyjnemu.

Wilk, żmija, dzik - Jak się zachować, gdy spotkasz dzikie zw...

Martwy nietoperz ze wścieklizną znaleziony w centrum Cieszyna. Służby biją na alarm - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Krotoszyn: Uwaga, wścieklizna! Wydano ostrzeżenie dla mieszkańców - Głos Wielkopolski