Podział serów. Jak można je sklasyfikować?
Sery to ważne źródło witamin i tłuszczu. Ze względu na dużą ilość wapnia są zalecane w diecie dzieci i osób z problemami kostnymi. Podział serów jest bardzo szeroki, można je wyodrębnić ze względu na konsystencję, dojrzewanie lub formę obróbki. Wielu z nas najchętniej dzieli wyroby na podstawie gatunku mleka. Tu zazwyczaj pojawiają się sery z mleka krowiego, owczego i koziego. Choć tych kategorii jest więcej, na warsztat pójdą te trzy rodzaje.
Tyle sera spożywają Polacy
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2020 roku przeciętne miesięczne spożycie serów i twarogów na jedną osobę wyniosło niecały 1 kg. Najwięcej nabiału zjedli mieszkańcy Dolnego Śląska i Zachodniopomorskiego.
O tym, że Polacy chętnie spożywają sery, świadczy zainteresowanie ich produkcją. Rolnicy we własnym zakresie, często w ramach RHD, wyrabiają nabiał i sprzedają go wśród lokalnej społeczności. Na e-bazarkach można znaleźć sery kozie świeże z Mazowsza już za 7zł/100g, naturalne twarogi lubuskie za 12,90 zł/kg lub swojskie sery podpuszczkowe z Podlasia od 30 zł za kilogram.
Sery z mleka krowiego, koziego i owczego. Jak je rozróżnić?
Ser z mleka krowiego jest najbardziej popularny, często ma śmietankowy smak, jest też dosyć tłusty. Ten z mleka koziego ma niską zawartość tłuszczu i lekko ostre nuty. Z kolei produkt zrobiony z owczego, podobnie jak z krowiego, ma dość dużo tłuszczu, a w smaku przypomina orzech.
Niektóry sery są cenione w Unii Europejskiej, wiele z nich widnieje też na krajowej ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych. Zobacz, z czego produkowane są poszczególne sery. Większość na pewno znasz!
Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?