Krowy zamieszkały… wśród drzew. Niecodzienne zdarzenie w mirczańskich lasach

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Zwierzęta zaobserwowano na terenie leśnych ostępów w Nadleśnictwie Mircze.
Zwierzęta zaobserwowano na terenie leśnych ostępów w Nadleśnictwie Mircze. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
Spotkać w lesie dzika to nic nowego, ale krowę? Okazuje się, że drzewa i beztroska wolność spodobały się zwierzętom z woj. lubelskiego. Na terenie Nadleśnictwa Mircze zaobserwowano luźno żyjące stado.

Niecodzienna sytuacja dla leśników

Zwierzęta zaobserwowano na terenie leśnych ostępów w Nadleśnictwie Mircze. Pięć krów jednej z najpopularniejszych ras bydła mięsnego pasło się bez nadzoru. Zgłoszenie od razu trafiło do służb.

– Postanowiliśmy zweryfikować jego prawdziwość i faktycznie, po kilkudniowych obserwacjach ustaliliśmy, że, ku naszemu zdumieniu, na skraju obszaru leśnego przebywa pięć krów. Okoliczne pola stanowiły dla tych zwierząt miejsce żerowania, natomiast pod okapem drzewostanu znajdowały one spokojne schronienie – opowiada strażnik leśny w Nadleśnictwie Mircze, Jerzy Mączka.

Tajemnicza zagroda w lesie

W trakcie działań ustalono, że na terenie gruntów znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych znajduje się tajemnicza zagroda.

- Budowa konstrukcji wyrządziła szkody na jednej z upraw – dodał Mączka.

Okazało się, że to osoby odpowiedzialne za krowy postawiły prowizoryczne schronienie w celu wyłapania zbiegłych osobników.

Krowy pochodziły z okolicznej hodowli krów francuskiej rasy Limousine będącej jedną z najpopularniejszych i najchętniej hodowanych ras bydła mięsnego na świecie. Kilkukrotne próby złapania zwierząt kończyły się fiaskiem.

To też może Cię zainteresować

– Krowy nadal przebywają na wolności, zaś ich właściciele szukają sposobu na pomyślne dla wszystkich rozwiązanie tej sprawy – stwierdził komendant Posterunku Straży Leśnej, Wojciech Masłosz.

Będzie mandat dla właściciela

Kodeks wykroczeń określa kary za szkody leśne, polne i ogrodowe.

– Powyższe zdarzenie było spowodowane niewłaściwym nadzorem nad powierzonymi zwierzętami, co w konsekwencji doprowadziło do ich samowolnej ucieczki i przebywania na terenie Lasów Państwowych. W porozumieniu z policją, strażnikom leśnym udało się ustalić osobę sprawującą nadzór nad zbiegłymi krowami hodowlanymi, która została ukarana mandatem karnym. W tej sprawie podejmowane są wspólne wysiłki w celu jej zakończenia – dodał Inspektor Straży Leśnej RDLP w Lublinie, Marek Dziaduszyński.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera