Krowy zamieszkały… wśród drzew. Niecodzienne zdarzenie w mirczańskich lasach

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Zwierzęta zaobserwowano na terenie leśnych ostępów w Nadleśnictwie Mircze.
Zwierzęta zaobserwowano na terenie leśnych ostępów w Nadleśnictwie Mircze. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
Udostępnij:
Spotkać w lesie dzika to nic nowego, ale krowę? Okazuje się, że drzewa i beztroska wolność spodobały się zwierzętom z woj. lubelskiego. Na terenie Nadleśnictwa Mircze zaobserwowano luźno żyjące stado.

Niecodzienna sytuacja dla leśników

Zwierzęta zaobserwowano na terenie leśnych ostępów w Nadleśnictwie Mircze. Pięć krów jednej z najpopularniejszych ras bydła mięsnego pasło się bez nadzoru. Zgłoszenie od razu trafiło do służb.

– Postanowiliśmy zweryfikować jego prawdziwość i faktycznie, po kilkudniowych obserwacjach ustaliliśmy, że, ku naszemu zdumieniu, na skraju obszaru leśnego przebywa pięć krów. Okoliczne pola stanowiły dla tych zwierząt miejsce żerowania, natomiast pod okapem drzewostanu znajdowały one spokojne schronienie – opowiada strażnik leśny w Nadleśnictwie Mircze, Jerzy Mączka.

Tajemnicza zagroda w lesie

W trakcie działań ustalono, że na terenie gruntów znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych znajduje się tajemnicza zagroda.

- Budowa konstrukcji wyrządziła szkody na jednej z upraw – dodał Mączka.

Okazało się, że to osoby odpowiedzialne za krowy postawiły prowizoryczne schronienie w celu wyłapania zbiegłych osobników.

Krowy pochodziły z okolicznej hodowli krów francuskiej rasy Limousine będącej jedną z najpopularniejszych i najchętniej hodowanych ras bydła mięsnego na świecie. Kilkukrotne próby złapania zwierząt kończyły się fiaskiem.

To też może Cię zainteresować

– Krowy nadal przebywają na wolności, zaś ich właściciele szukają sposobu na pomyślne dla wszystkich rozwiązanie tej sprawy – stwierdził komendant Posterunku Straży Leśnej, Wojciech Masłosz.

Będzie mandat dla właściciela

Kodeks wykroczeń określa kary za szkody leśne, polne i ogrodowe.

– Powyższe zdarzenie było spowodowane niewłaściwym nadzorem nad powierzonymi zwierzętami, co w konsekwencji doprowadziło do ich samowolnej ucieczki i przebywania na terenie Lasów Państwowych. W porozumieniu z policją, strażnikom leśnym udało się ustalić osobę sprawującą nadzór nad zbiegłymi krowami hodowlanymi, która została ukarana mandatem karnym. W tej sprawie podejmowane są wspólne wysiłki w celu jej zakończenia – dodał Inspektor Straży Leśnej RDLP w Lublinie, Marek Dziaduszyński.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie