KRUS: 20 grudnia wraca zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jak informuje KRUS, nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przyznawany jest poprzez wnioski.
Jak informuje KRUS, nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przyznawany jest poprzez wnioski. pixabay.com/anarosadebastiani
Udostępnij:
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że od 20 grudnia 2021 roku przywraca zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika. Do kiedy będzie obowiązywał?

Dla kogo zasiłek z KRUS?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje do 9 stycznia 2022 roku na panujących zasadach. Dotyczy to przypadków zamknięcia żłobka/przedszkola/szkoły lub innej placówki z powodu pandemii koronawirusa lub niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19 i konieczności osobistego sprawowania opieki przez ubezpieczonego rolnika/domownika nad dzieckiem:

  • w wieku do ukończenia 8 lat,
  • legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat, z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zasiłek można otrzymać, gdy placówki są zamknięte ze względu na COVID-19 oraz gdy placówka, która wznowiła naukę/opiekę zostanie zamknięta lub, mimo jej otwarcia, nastąpi nieprzewidziane zamknięcie klasy lub oddziału.

To też może Cię zainteresować

Kto nie może ubiegać się o zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem?

Jak informuje KRUS, nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przyznawany jest poprzez wnioski.

Co istotne, zasiłek nie przysługuje, gdy drugi z rodziców jest w stanie zapewnić dziecku opiekę, np. nie pracuje lub korzysta z urlopu rodzicielskiego/wychowawczego.

WNIOSEK O ZASIŁEK OPIEKUŃCZY Z POWODU SPRAWOWANIA OPIEKI NAD DZIECKIEM

Źródło: KRUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie