- Będziemy zachęcać rolników do ubezpieczania swoich upraw i zwierząt. Bardzo ważne jest, aby ubezpieczenia były powszechne – podkreślił wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk 22 listopada 2021 w Pułtusku. Jego zdaniem najlepiej gdyby to odbywało się w systemie ubezpieczeń wzajemnych.
Zmiany w ubezpieczeniach upraw rolniczych. Włączy się KRUS
- Chcemy, aby KRUS nabył udziały w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych i aby wokół tej instytucji został zbudowany system rolniczych ubezpieczeń wzajemnych – zapowiedział Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami.
- Ubezpieczenia wzajemne mają tę zaletę, że gdy mały rok jest o małych szkodach, kapitał zostaje na kolejny rok i można zmniejszyć składkę na następny okres. To ma sens, gdy system będzie powszechny - wyjaśniał szef resortu rolnictwa
Ubezpieczenia upraw rolniczych mają być powszechne i nadal z dopłatą
Wicepremier gwarantuje, że pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń rolnych w wysokości 65 procent jest wystarczająco dużo. Wymiar 65% dopłaty jest maksymalnym poziomem dozwolonym unijnymi przepisami. Na ten cel przeznaczonych zostało 1,5 mld zł, a w rezerwie budżetowej na wypadek znacznych klęsk zarezerwowane zostały 3 mld zł.
To też może Cię zainteresować
- W pierwszym roku od obowiązku ubezpieczenia jestem daleki. To samo może być z ubezpieczeniami co ze szczepieniami. Są za darmo, a są przeciwnicy. Za ubezpieczenie trzeba zapłacić. Chciałbym, aby to był system dobrowolny, ale powszechny - mówił Kowalczyk.
Obecnie dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia obowiązują od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:
- dla produkcji roślinnej (upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
- dla produkcji zwierzęcej (bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł z 7 zakładami ubezpieczeń umowy w sprawie stosowania w 2021 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich:
- Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
- Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
- Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu,
- Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
- InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
- TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
- Vereinigte Hagelversicherung VVaG (siedziba w Gießen), Oddział VH VVaG TUW w Polsce z siedzibą Oddziału w Poznaniu.