KRUS ma nabyć udziały w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych i ubezpieczać rolników

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Minister chce, by zdecydowana większość rolników korzystała z ubezpieczenia upraw i zwierząt.
Minister chce, by zdecydowana większość rolników korzystała z ubezpieczenia upraw i zwierząt. pixabay.com/JerzyGorecki
- Mamy dużo środków finansowych na dopłaty do ubezpieczeń - zapewniał Henryk Kowalczyk rolników podczas spotkania w Pułtusku. Mówił także, że daleki jest od wprowadzania obowiązkowego ubezpieczenia przynajmniej w pierwszym roku, ale ważnym jest, by ubezpieczenia upraw czy zwierząt były powszechne. Przyczynić się do tego ma KRUS.

- Będziemy zachęcać rolników do ubezpieczania swoich upraw i zwierząt. Bardzo ważne jest, aby ubezpieczenia były powszechne – podkreślił wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk 22 listopada 2021 w Pułtusku. Jego zdaniem najlepiej gdyby to odbywało się w systemie ubezpieczeń wzajemnych.

Zmiany w ubezpieczeniach upraw rolniczych. Włączy się KRUS

- Chcemy, aby KRUS nabył udziały w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych i aby wokół tej instytucji został zbudowany system rolniczych ubezpieczeń wzajemnych – zapowiedział Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami.

- Ubezpieczenia wzajemne mają tę zaletę, że gdy mały rok jest o małych szkodach, kapitał zostaje na kolejny rok i można zmniejszyć składkę na następny okres. To ma sens, gdy system będzie powszechny - wyjaśniał szef resortu rolnictwa

Ubezpieczenia upraw rolniczych mają być powszechne i nadal z dopłatą

Wicepremier gwarantuje, że pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń rolnych w wysokości 65 procent jest wystarczająco dużo. Wymiar 65% dopłaty jest maksymalnym poziomem dozwolonym unijnymi przepisami. Na ten cel przeznaczonych zostało 1,5 mld zł, a w rezerwie budżetowej na wypadek znacznych klęsk zarezerwowane zostały 3 mld zł.

To też może Cię zainteresować

- W pierwszym roku od obowiązku ubezpieczenia jestem daleki. To samo może być z ubezpieczeniami co ze szczepieniami. Są za darmo, a są przeciwnicy. Za ubezpieczenie trzeba zapłacić. Chciałbym, aby to był system dobrowolny, ale powszechny - mówił Kowalczyk.

Obecnie dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia obowiązują od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:

  • dla produkcji roślinnej (upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
  • dla produkcji zwierzęcej (bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł z 7 zakładami ubezpieczeń umowy w sprawie stosowania w 2021 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich:

  • Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
  • Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
  • Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu,
  • Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
  • TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • Vereinigte Hagelversicherung VVaG (siedziba w Gießen), Oddział VH VVaG TUW w Polsce z siedzibą Oddziału w Poznaniu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera