KRUS podsumowuje 30 lat swojego istnienia. Obchody zahamowała pandemia

OPRAC.:
Agata Wodzień
Agata Wodzień
KRUS towarzyszy rolnikom, kiedy są czynni zawodowo i na emeryturze.
KRUS towarzyszy rolnikom, kiedy są czynni zawodowo i na emeryturze. pixabay.com/analogicus
Wraz z początkiem 1991 roku swoją działalność zaczęła Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Od tego momentu mija 30 lat. Obecna prezes KRUS, dr Aleksandra Hadzik postanowiła z tej okazji napisać list do rolników i pracowników zarządzanej instytucji.

Aleksandra Hadzik zastąpiła w 2018 roku Adama Wojciecha Sekścińskiego, a ten wcześniej Jacka Dubińskiego. Prezesów było wielu. KRUS powołuje do życia ustawa z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ustawa wyznaczyła szereg zadań wyodrębnionych z systemu powszechnego, w tym m.in.

  • obsługi rolników w sprawach dotyczących obejmowania ubezpieczeniem społecznym rolników i opłacania składek na to ubezpieczenie,
  • przyznawania i wypłaty świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń: emerytalno-rentowego oraz wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego,
  • prowadzenia działalności prewencyjnej na rzecz upowszechniania zasad bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych oraz eliminowania zagrożeń w miejscu pracy i życia rolników,
  • prowadzenia dobrowolnej, nieodpłatnej rehabilitacji leczniczej dla osób uprawnionych do świadczeń KRUS, uznanych okresowo za całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, które rokują odzyskanie zdolności do pracy w gospodarstwie rolnym w wyniku leczenia i rehabilitacji lub zagrożone całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym.

KRUS realizuje również świadczenia kombatanckie dla inwalidów wojennych, obsługuje ubezpieczenie zdrowotne rolników, ich domowników, emerytów i rencistów, a także członków ich rodzin, pełniąc zarazem na rzecz NFZ funkcję płatnika składek na to ubezpieczenie.

Świętowanie jubileuszu KRUS na razie tylko na Facebooku i Youtubie

- Gdy planowaliśmy ten jubileusz, nie przypuszczaliśmy, że obchody przypadną na czas pandemii. Forma obchodów musiała co prawda ulec zmianie, ale nadal jest to wyjątkowy czas dla pracowników Kasy oraz naszych beneficjentów - pisze prezes Hadzik.

To też może Cię zainteresować

Dalej wyjaśnia, że ze względu na pandemię koronawirusa obchody roku jubileuszowego będą miały ograniczoną formę, jeśli chodzi o kontakt bezpośredni.

- Będziemy na bieżąco reagować na zmieniającą się sytuację i zapraszać Państwa do uczestnictwa w planowanych wydarzeniach. Już dziś zachęcam do obejrzenia jubileuszowego spotu, w którym podsumowujemy działalność Kasy. Jest on dostępny na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych – na kanale YouTube oraz profilu Kasy na portalu Facebook - dodaje w liście dr Aleksandra Hadzik.

30-letnia historia KRUS

"Na przestrzeni trzydziestu lat funkcjonowania Kasy system ten ewaluował tak, by dostosować uregulowania prawne do zmieniających się realiów społecznych i ekonomicznych sektora rolnego w kraju. Za nami między innymi ważna dla funkcjonowania Kasy reforma administracyjna ubezpieczenia społecznego rolników, w wyniku której w 2007 roku z 49 oddziałów regionalnych Kasy pozostało 16 – objęły one swoją działalnością obszar nowych województw".

W październiku 2020 r. emerytury i renty pobierało 1 071 025 osób. Na emerytury i renty z funduszu emerytalno-rentowego (bez tzw. świadczeń zbiegowych) wydatkowano kwotę 1 379 589 735,00 zł. W październiku 2020 r. wypłacono 4 089 zasiłków pogrzebowych.

Co roku KRUS prowadzi szereg działaniach prewencyjnych, do których również jest zobowiązana ustawą. Są to szkolenia, kunkursy, pokazy. - Dzięki zaangażowaniu zarówno pracowników Kasy, jak i samych rolników widzących potrzebę bezpieczeństwa pracy oraz zdrowia, liczba wypadków w tym okresie zmniejszyła się o prawie 80%, podobnie jak liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym - wskazuje prezes Kasy.

To też może Cię zainteresować

Rehabilitacja lecznicza od początku działalności KRUS odbywa się w 6 Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS: w Iwoniczu-Zdroju, Horyńcu-Zdroju, Kołobrzegu, Jedlcu, Szklarskiej Porębie i Świnoujściu. Jak podaje szefowa tej instytucji, zdrowie odzyskało tu niemal 360 tys. rolników.

Aleksandra Hadzik: "Za nami trzydzieści lat doświadczeń, a przed nami kolejne wyzwania. Oczekiwania naszych beneficjentów podążają w stronę cyfrowych rozwiązań – elektronicznej obsługi ubezpieczonych i świadczeniobiorców, możliwości załatwienia spraw w urzędzie bez konieczności wychodzenia z domu – poprzez portal eKRUS, za pomocą poczty elektronicznej, skrzynek podawczych e-PUAP, a także drogą telefoniczną".

"Dziękujemy za Państwa zaufanie oraz możliwość pracy na rzecz polskiego rolnictwa i polskich rodzinnych gospodarstw rolnych", kończy prezes KRUS.

Wideo

Materiał oryginalny: KRUS podsumowuje 30 lat swojego istnienia. Obchody zahamowała pandemia - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie