KRUS z nieograniczonym dostępem do ksiąg wieczystych? Senat przyjął nowelizację ustawy

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Senat jednomyślnie zagłosował za nowelizacją ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o przetwarzaniu informacji kryminalnych.
Senat jednomyślnie zagłosował za nowelizacją ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o przetwarzaniu informacji kryminalnych. GettyImages/Helmut Feil
Szykują się zmiany w dostępie do ksiąg wieczystych. Nowelizację, która ma dać Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz szefowi Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych możliwość nieograniczonego wyszukiwania ksiąg wieczystych w bazie, poparło jednogłośnie 98 senatorów. Ostatnim etapem jest podpisanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

KRUS a księgi wieczyste. Kasa zyska dostęp do bazy

Zmiany w ustawie pozwolą Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego skontrolować księgi wieczyste. Jak wyjaśnia projekt ustawy o zmianie ustawy, nowe regulacje miałyby umożliwić wyszukiwanie ksiąg i ich numerów, gdy KRUS lub szef KCIK „nie wie lub nie jest pewien, czy dana osoba pozostająca w kręgu zainteresowania (...) w ogóle jest właścicielem nieruchomości, a jeśli tak, to której konkretnie nieruchomości".

- Uwzględnienie KRUS wśród podmiotów uprawnionych do wielokrotnego, nieograniczonego w czasie wyszukiwania ksiąg wieczystych przyczyni się do skrócenia trwania spraw, zwiększenia skuteczności w dochodzeniu należności Skarbu Państwa, zabezpieczenia zobowiązań KRUS przed ich przedawnieniem, a tym samym przed zagrożeniem braku możliwości odzyskania zaległych składek, a także zmniejszy koszt opłat za wysyłaną korespondencję oraz umożliwi ustalenie ewentualnych współwłaścicieli nieruchomości solidarnie odpowiedzialnych za opłacenie składek na ubezpieczenie – czytamy w opinii senackiego Biura Legislacyjnego.

Nowe przepisy pozwolą KRUS dochodzić należności za brak opłat

W przypadku KRUS znaczenie ma dochodzenie należności za nieopłacone składki na ubezpieczenie. Aby je uzyskać, będzie można dokonać wpisu hipoteki przymusowej w księdze wieczystej nieruchomości dłużnika. Do tej pory KRUS musiał występować do Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych o udzielenie informacji.

Obecna forma ustawy daje możliwość wyszukiwania na ogólnych zasadach, po numerze księgi wieczystej. Po wejściu w życie nowelizacji m.in. KRUS będzie mógł, po zgodzie resortu sprawiedliwości, bez ograniczeń wyszukiwać księgi po innych kryteriach, np. nazwisku lub adresie.

Zmiany w przepisach wymagają dostosowania technologii, dlatego według druku nowelizacja wejdzie w życie dopiero dwa lata po jej ogłoszeniu.

Źródło: senat.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera