Kryzys rynkowy buraka cukrowego pogłębia się. Według danych ARiMR, na bazie tegorocznych wniosków o dopłaty, rolnicy zasiali buraki cukrowe na powierzchni 247 269,49 ha. Wzrost cen produkcji, w tym nawozów, uderza w plantację, których powoli nie opłaca się uprawiać.
Pogorszenie na rynku buraka cukrowego
- Sektor buraków cukrowych od momentu zniesienia kwotowania boryka się z poważnymi problemami. W tym okresie z uprawy buraków zrezygnowało 20 proc. plantatorów (7 tysięcy). Niskie ceny oferowane za surowiec, wzrastające koszty produkcji, presja ze strony agrofagów przy jednoczesnym wycofywaniu skutecznych środków ochrony roślin powoduje, że mamy do czynienia z brakiem opłacalności – apeluje prezes w liście do ministra.
To też może Cię zainteresować
Jak wskazują związkowcy, do tej pory kwoty za nawozy stanowiły 20-30 proc. kosztów bezpośrednich, w tej chwili wartość wzrasta do 50 procent.
Co dalej z burakiem cukrowym?
Związkowcy widzą dla siebie dwa wyjścia – rezygnację z uprawy albo zmniejszenie używania nawozów. Druga opcja może odbić się na wysokości plonów, a co za tym idzie zakłóci łańcuch dostaw i spowoduje niedobór surowca do przerobu na cukier.
Prezes KZPBC poprosił o interwencję nie tylko ministra Pudę. - Zwróciliśmy się do ministra aktywów państwowych o interwencję w nadzorowanych przez niego spółkach oraz do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wszczęcie stosownego postępowania wyjaśniającego czy producenci nawozów mineralnych nie nadużywają swojej pozycji dominującej i nie prowadzą swoistej gry spekulacyjnej – dodał w liście.
Źródło: KZPBC, ARiMR
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?