Kryzys w sektorze buraka cukrowego. Związkowcy apelują do ministra rolnictwa

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Czy mamy do czynienia z pogłębieniem kryzysu w sektorze buraka cukrowego? Związkowcy apelują do ministra rolnictwa.
Czy mamy do czynienia z pogłębieniem kryzysu w sektorze buraka cukrowego? Związkowcy apelują do ministra rolnictwa. pixabay.com/Ehrecke
Sytuacja na rynku buraka cukrowego budzi obawy rolników. Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, wystosował pismo do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Związkowcy apelują m.in. o podjęcie dyskusji na temat buraka i działań mających na celu rozwiązanie problemu.

Kryzys rynkowy buraka cukrowego pogłębia się. Według danych ARiMR, na bazie tegorocznych wniosków o dopłaty, rolnicy zasiali buraki cukrowe na powierzchni 247 269,49 ha. Wzrost cen produkcji, w tym nawozów, uderza w plantację, których powoli nie opłaca się uprawiać.

Pogorszenie na rynku buraka cukrowego

- Sektor buraków cukrowych od momentu zniesienia kwotowania boryka się z poważnymi problemami. W tym okresie z uprawy buraków zrezygnowało 20 proc. plantatorów (7 tysięcy). Niskie ceny oferowane za surowiec, wzrastające koszty produkcji, presja ze strony agrofagów przy jednoczesnym wycofywaniu skutecznych środków ochrony roślin powoduje, że mamy do czynienia z brakiem opłacalności – apeluje prezes w liście do ministra.

To też może Cię zainteresować

Jak wskazują związkowcy, do tej pory kwoty za nawozy stanowiły 20-30 proc. kosztów bezpośrednich, w tej chwili wartość wzrasta do 50 procent.

Co dalej z burakiem cukrowym?

Związkowcy widzą dla siebie dwa wyjścia – rezygnację z uprawy albo zmniejszenie używania nawozów. Druga opcja może odbić się na wysokości plonów, a co za tym idzie zakłóci łańcuch dostaw i spowoduje niedobór surowca do przerobu na cukier.

Prezes KZPBC poprosił o interwencję nie tylko ministra Pudę. - Zwróciliśmy się do ministra aktywów państwowych o interwencję w nadzorowanych przez niego spółkach oraz do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wszczęcie stosownego postępowania wyjaśniającego czy producenci nawozów mineralnych nie nadużywają swojej pozycji dominującej i nie prowadzą swoistej gry spekulacyjnej – dodał w liście.

Źródło: KZPBC, ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera