Kryzys żywnościowy nam nie grozi. PIE: Polska jest samowystarczalna w produkcji zbóż, mięsa i nabiału

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pod kątem produkcji zbóż, mięsa i nabiału nie grozi nam załamanie. Także poziom rynku warzyw i owoców jest stabilny.
Pod kątem produkcji zbóż, mięsa i nabiału nie grozi nam załamanie. Także poziom rynku warzyw i owoców jest stabilny. pixabay.com/VugarAhmadov/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
W obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie europejska gospodarka zmaga się z wahaniami cen i niepewną przyszłością. Krajowi producenci na tle innych państw mogą czuć się bezpiecznie. - Polska jest samowystarczalna w kluczowych segmentach produkcji roślinnej i zwierzęcej – informuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest na odpowiednim poziomie. Pod kątem produkcji zbóż, mięsa i nabiału nie grozi nam załamanie. Także poziom rynku warzyw i owoców jest stabilny.

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował nowy "Tygodnik Gospodarczy" poświęcony m.in. zasobom produkcyjnym w kraju. Analiza dotyczy wskaźników samowystarczalności. Z danych wynika, że produkujemy wystarczająco dużo towarów takich, jak m.in. zboża, wołowina, jaja, mleko czy też ziemniaki.

Jak wygląda sytuacja na rynku zbóż?

Podstawę produkcji roślinnej stanowią zboża. W roku gospodarczym 2019/2020 wskaźnik samowystarczalności wyniósł 118 proc., co w praktyce oznacza nadwyżkę w stosunku do zużycia krajowego. Podobne „rekordy” padły w sektorze wołowiny (wskaźnik na poziomie 209 proc. w 2020 roku), drobiu i jaj (powyżej 150 proc.) oraz cukru i mleka (powyżej 125 proc.).

- Wskaźniki nieco powyżej 100 proc. cechowały w roku gospodarczym 2019/2020 także produkcję warzyw, roślin strączkowych i ziemniaków – podkreśla "Tygodnik Gospodarczy" PIE.

Polska trzecim producentem zbóż w Unii Europejskiej

Raport wskazuje, że Polska, z udziałem ponad 11 proc., była w 2021 roku trzecim co do wielkości producentem zbóż w Europie. Krajowe zbiory wyniosły 34,6 mln ton. Najwięcej zebrano pszenicy i kukurydzy. W dalszej kolejności udział miały pszenżyto, owies i mieszanki zbożowe, jęczmień oraz żyto.

Ceny zbóż wpływają na koszty produkcji. Zabraknie nam śruty?

Rosnące ceny zbóż znacznie przekładają się na dalszy łańcuch produkcyjny. Drożeją pasze, a co za tym idzie, drożeje także produkcja zwierzęca. Finalnie konsument musi zapłacić więcej za mięso. Pod kątem produkcji pasz Polska nie jest niestety samowystarczalna. Rocznie importowane są spore ilości wysokobiałkowej śruty – 3 mln ton, w tym także z Ukrainy i Rosji.

- Wyższe ceny żywności na rynku światowym rodzą ryzyko sprzedaży większej ilości żywności za granicę, w której zwykle ceny w eksporcie są wyższe niż na rynku krajowym – podsumowuje "Tygodnik Gospodarczy".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie