Co atakuje borówkę amerykańską i jak to zwalczać? Sprawdź, z jakimi problemami może zmagać się krzew borówki w twoim ogrodzie

Justyna Madan
Justyna Madan
Uprawa borówki nie jest trudna, ale mogą spotkać ją różne problemy. Jak im zaradzić?
Uprawa borówki nie jest trudna, ale mogą spotkać ją różne problemy. Jak im zaradzić? pixabay.com
Borówki już od co najmniej kilku lat zyskują na popularności, łatwo wyhodować je we własnym ogrodzie, lubią słońce i są dużo większe niż leśne jagody. Często są też słodsze. To krzewy wieloletnie i produkują smaczne owoce nawet przez dziesięciolecia. Bywa też tak, że z krzakami zaczyna dziać się coś niepokojącego, brak owoców, karłowate liście, odbarwienia. Dlaczego tak się dzieje i jak walczyć o zdrowie roślin?

Borówka woli kwaśną glebę, najlepsze pH to 4,5 do 5,5. Poza słońcem borówka lubi wilgoć, dlatego nie powinniśmy doprowadzać do wysychania ziemi, zwłaszcza podczas kwitnienia i owocowania. Ptaki też kochają borówkę, dlatego warto zastanowić się nad siatką ochronną.

Zobacz: Tak ochronisz drzewa i krzewy owocowe przed ptakami

Pielęgnacja borówki jest prosta

Po zasadzeniu sadzonki, jeśli się przyjmie, ogrodnik nie ma zbyt dużo roboty. Należy przyglądać się krzaczkom, zwracać uwagę zwłaszcza na kolor i wzrost liści, przycinać i pilnować, aby gleba nie była sucha.

Dobrze jest co roku sprawdzać pH gleby, aby mieć pewność, że krzaczki dostają wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebują. Nawozy organiczne przeznaczone dla roślin kwasolubnych można stosować po pierwszym roku w miarę potrzeb. Dobrze jest też postawić na ściółkę, sprawdzi się np. słoma lub liście, które podczas rozkładu odżywią rośliny i zablokują chwasty.

Krzak borówki powinien być przycięty z niezdrowych gałązek w czasie sadzenia, zostawiamy jedynie mocne pędy. Ponownie przycinamy je po roku. Przycinanie krzewów borówki w okresie spoczynku pomoże im uzyskać zdrowy kształt i lepszy plon.

Te problemy mogą dotknąć borówkę. Jak z tym walczyć?

Jakie problemy można napotkać podczas uprawy borówki? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Niektóre obejmują patogeny lub szkodniki, podczas gdy inne są spowodowane niewystarczającym światłem, składnikami odżywczymi, wodą itp. Jeśli masz problemy z uprawą borówek, określ, z którym z tych objawów masz do czynienia. W ten sposób możesz wybrać najlepszy sposób działania.

Brak kwiatów i owoców
Sadzonki borówki nie chcą rosnąć? A może rosną całkiem nieźle, ale nie wytwarzają kwiatów ani owoców? Te problemy są dość powszechne i mogą mieć kilka potencjalnych przyczyn. Może to być nieodpowiednia gleba, najlepiej, żeby była dobrze przepuszczalna, luźna, z dużą ilością materii organicznej. W nieodpowiedniej glebie rośliny mogą w ogóle nie kwitnąć i nie owocować.

Jeśli gleba jest zbyt piaszczysta lub w inny sposób zubożona, dobrze jest dodać do niej dużej ilości dojrzałego kompostu. Można też regularnie podawać herbatę kompostową, aby rośliny były dobrze odżywione.

Karłowata roślina i więdnące liście
Korzenie borówki muszą być stale wilgotne przez cały sezon wegetacyjny. Jeśli będą nierówno podlewane, rośliny mogą się zestresować, przez co nie zakwitną, ani nie zaowocują. Nie jest to jednak takie proste, jeśli zaczniemy roślinę przelewać, korzenie mogą zacząć gnić, dlatego podstawą jest odpowiednie przygotowanie gleby jeszcze przed sadzeniem krzaczków. Borówce dostarczamy około 5 cm wody tygodniowo (łącznie z deszczem, dlatego podlewanie również należy odpowiednio rozplanować i sprawdzać prognozę pogody).

Szok borówki wysokiej
Wirus przenoszony jest jako zainfekowany pyłek przez pszczoły, motyle i inne latające zapylacze. Objawy widać w pierwszym roku infekcji, jest to tzw. faza szoku. W kolejnych latach wirus przechodzi w stan uśpienia. Wiosną opadają kwiaty i liście, dlatego latem krzewy mogą być ogołocone, ale po jakimś czasie znów wyglądają normalnie, bo na pędach wyrastają liście i zawiązują się mniejsze owoce. Nie ma lekarstwa na wirusa, będzie działał przez kilka lat, plony będą mniejsze, ale po jakimś czasie borówka powinna wypracować na niego odporność.

Brązowe plamy na łodygach i liściach
Może to być choroba grzybicza, przez którą na łodygach pojawiają się brązowe plamy i rozprzestrzeniają się również na liściach. Plamy mogą zmienić kolor na szary. W takim wypadku sprawdzić może się kuracja przeciwgrzybicza o szerokim spektrum działania, ale trzeba też przycinać zainfekowane elementy rośliny. Ważne jest, aby sterylizować nożyce ogrodowe przed przycinaniem, aby grzyb się nie rozprzestrzeniał, a to zwiększy szansę na uniknięcie konieczności zlikwidowania całej uprawy.

Brak jagód
Masz w ogrodzie tylko jeden krzak borówki? To może być problem. Krzewy borówki są jednopienne (w swoich kwiatach znajdują się zarówno męskie, jak i żeńskie narządy) i dlatego są uważane za samopłodne. Nie oznacza to jednak, że będą się zdrowo rozmnażać w pojedynkę. Znacznie lepiej radzą sobie, gdy w pobliżu znajdują się inne rośliny do zapylenia krzyżowego. Kiedy jest dużo pyłku z innych roślin, borówki produkują większe, słodsze i zdrowsze owoce.

Kolejną ważną rzeczą do zrobienia dla zdrowia roślin jest przycinanie gałęzi pod koniec sezonu. Pobudzi to nowy, zdrowy wzrost i obfite owoce następnej wiosny. Ostatnim powodem, dla którego rośliny mogą nie owocować, jest to, że są po prostu za młode. Często może minąć kilka lat, zanim krzewy borówki zaczną produkować znaczne plony.

Jagody mają ziarnistą konsystencję lub kwaśny smak
Ziarnista konsystencja owoców jest spowodowana niespójnym podlewaniem. Krzewy borówki są roślinami spragnionymi i potrzebują dużo wody, aby wytworzyć soczyste, pyszne jagody. Ziarnistość pojawia się, gdy krzewy nie miały wystarczającej ilości wody podczas fazy owocowania. W ten sposób jagody zamiast słodkiej soczystości mają gęsty, włóknisty i często pozbawiony smaku miąższ.

Jeśli chodzi o kwaśność, jest to zwykle spowodowane zbieraniem jagód, zanim mają szansę w pełni dojrzeć. Kiedy borówka jest gotowa do zebrania? Kolor jagód jest głęboki, uginają się pod lekkim ściśnięciem i łatwo odchodzą od rośliny, nie trzeba wkładać w to wysiłku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera