Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza działa już od 25 lat. Tak świętowano w Toruniu

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Jubileusz świętowano w Hotelu Copernicus. Osobom zasłużonym dla kujawsko-pomorskiego rolnictwa wręczono odznaczenia.
Jubileusz świętowano w Hotelu Copernicus. Osobom zasłużonym dla kujawsko-pomorskiego rolnictwa wręczono odznaczenia. Lucyna Talaśka-Klich
Udostępnij:
12 maja w Toruniu obchodzono 25-lecie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej – samorządu, który reprezentuje interesy gospodarzy z woj. kujawsko-pomorskiego.

- Co prawda Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza została powołana w 1996 roku, ale działa od 1997 roku – mówi Paweł Wienconek, dyrektor Biura Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, który pracę w Przysieku rozpoczął 2 stycznia 1997 roku. Przed reformą administracyjną Polski w obecnym Kujawsko-Pomorskiem działały trzy rolnicze samorządy.

Powspominali początki izby

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Katedrze śś. Janów w Toruniu pod przewodnictwem Ks. Bpa Wiesława Śmigla, Ordynariusza Diecezji Toruńskiej.

Potem świętowano w Hotelu Copernicus. Osobom zasłużonym dla kujawsko-pomorskiego rolnictwa wręczono odznaczenia, nie obyło się bez wspomnień.

To też może Cię zainteresować

Wspominał m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski, przew. prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, były minister rolnictwa, który był pierwszym prezesem Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej (po reformie administracyjnej Polski, wcześniej był szefem Toruńskiej Izby Rolniczej).

Jakie były początki izby? - Ówczesny wojewoda udostępnił nam biuro w Przysieku – wspomina dyr. Wienconek. - Izby pojawiły się w czasie, gdy w rolnictwie działało już wiele organizacji. Musieliśmy podjąć działania, by sprostać oczekiwaniom. Na początek w Przysieku zatrudniliśmy na część etatu księgową i radcę prawnego.

Tak pomagają rolnikom

Dziś Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza zatrudnia 30 osób. Pomaga rolnikom w wielu sprawach – od wypełniania wniosków o płatności po porady prawne dotyczące np. szkód łowieckich.

Samorząd organizuje wiele szkoleń i kampanii informacyjnych. Współpracuje ze wszystkimi podmiotami działającymi w środowisku wiejskim i rolniczym, z agencjami i inspekcjami rządowymi, jednostkami produkcji, przetwórstwa i obrotu rolnego, bankami, samorządami, ośrodkami doradztwa rolniczego, szkołami, związkami zawodowymi i branżowymi rolników.

To też może Cię zainteresować

W 19 powiatach izbę reprezentuje 250 członków Rad Powiatowych, spośród których wyłoniono Walne Zgromadzenie KPIR liczące 38 osób.

Obecnie prezesem KPIR jest Ryszard Kierzek (prezes KPIR w 3 poprzednich kadencjach). Stanowisko wiceprezesa VI kadencji KPIR zajmuje Tadeusz Ziółkowski. Członkami zarządu VI kadencji KPIR są: Ryszard Błaszkiewicz, Stanisław Seklecki i Mirosław Smaruj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza działa już od 25 lat. Tak świętowano w Toruniu - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie