Kukurydza - dobre rozwiązanie, jeśli unikasz glutenu. Jakie produkty powstają z kukurydzy, ile jej się uprawia w Polsce?

Agata Wodzień-Nowak
Kukurydza ma wiele zastosowań w produkcji żywności, pasz czy przemyśle. Wasze dania z kukurydzą na Instagramie --->
Kukurydza ma wiele zastosowań w produkcji żywności, pasz czy przemyśle. Wasze dania z kukurydzą na Instagramie --->pixabay.com/_Alicja_
Kukurydza na polskich polach na szeroką skalę jest uprawiana stosunkowo niedługo. Jej rozwój zaczął się ok. 30 lat temu. Dziś zajmuje ok. 1,7 mln hektarów i ma szereg zastosowań, m.in. w żywieniu ludzi i zwierząt. Produkty z kukurydzy są polecane w diecie bezglutenowej.

Osoby, które unikają glukozy i chorzy na celiakię chętnie sięgają po produkty z kukurydzy. Kukurydza z natury nie zawiera glutenu. 100 g kukurydzy zwyczajnej ma 365 kcal, kukurydzy cukrowej 86 kcal. To roślina bogata w karotenoidy, zawiera też luteinę i zeaksantynę, które chronią siatkówkę oka.

Kukurydza ma szerokie zastosowanie w przemyśle paszowym, piekarniczym, cukierniczym, a nawet piwowarskim (surowiec do produkcji alkoholu) i olejarskim.

Produkty z kukurydzy w diecie bezglutenowej

  • mąką kukurydziana - mogą powstać z niej z np. naleśniki, tacos, tortilla
  • popcorn
  • płatki i chrupki kukurydziane
  • kasza kukurydziana
  • kukurydza pieczona
  • kukurydza konserwowa jako dodatek do dań
  • zupa-krem z kukurydzy

Żywność bez glutenu. Nie tylko kukurydza

"Za żywność bezglutenową uznaje się produkty, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 mg/kg", wyjaśnia Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Jest sporo wyrobów wytworzonych z surowców z natury wolnych od glutenu.

To też może Cię zainteresować

"Kasze bezglutenowe, np. gryczana czy jaglana, są szczególnie bogatym źródłem magnezu, żelaza, witamin z grupy B, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Wyroby z egzotycznych zbóż (amarantusa, teff, quinoi) stanowią zdrową bezglutenową alternatywę dla tradycyjnych zbóż w zwykłej diecie. Naturalnie bezglutenowe grupy produktów, które powinny być uwzględniane w zbilansowanej diecie, to również warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy i ziarna, mleko, mięso, ryby i jaja, tłuszcze roślinne i masło", podaje NCEŻ.

Dania z kukurydzą - przykłady:

Uprawa kukurydzy w Polsce. Roślina "rozlała się" na nasze pola

Obecnie kukurydza na ziarno jest uprawiana na powierzchni przekraczającej 946 tys. hektarów, a jeszcze 30 lat temu było to ok. 60 tysięcy ha (dane GUS). Roślina nie ma wielkich wymagań i często jest siana na słabszej glebie. Za upowszechnienie uprawy kukurydzy w dużym stopniu odpowiada postęp hodowlany. Nowe odmiany są przystosowane do uprawy w klimacie umiarkowanym.

Zmieniły się technologie uprawy, nowe odmiany są odporniejsze i wydajniejsze, co sprawia, że nawet z mniejszego areału rolnicy zbierają więcej niż przed laty. Zmieniają się też nawyki żywieniowe i potrzeby rynku. To sprawiło, że polskie pola przejęła nie tylko kukurydza, ale i rzepak, które w okresie PRL były uprawami marginalnymi. Największym producentem kukurydzy na świcie są Stany Zjednoczone.

Powierzchnia uprawy w Polsce kukurydzy na ziarno (GUS):

  • 1950 - 4 tys. ha,
  • 1980 - 16,3 tys. ha,
  • 1990 - 59 tys. ha,
  • 2005 - 339,3 tys. ha,
  • 2015 - 670,3 tys. ha,
  • 2020 - 946 tys. ha.

W 2020 roku uprawa kukurydzy na zielonkę zajmowała 675 tys. ha. W 2021 roku rolnicy zadeklarowali we wnioskach do ARiMR uprawę kukurydzy na powierzchni 1 719 992,07 ha, do tego 9 806,95 ha kukurydzy cukrowej. W 2005 roku prof. dr hab. Tadeusz Michalski przywoływał szacunki, mówiące o tym, że możliwości uprawy kukurydzy w Polsce wynoszą około 2,0 mln ha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro