Kukurydza - dobre rozwiązanie, jeśli unikasz glutenu. Jakie produkty powstają z kukurydzy, ile jej się uprawia w Polsce?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Kukurydza ma wiele zastosowań w produkcji żywności, pasz czy przemyśle. Wasze dania z kukurydzą na Instagramie --->
Kukurydza ma wiele zastosowań w produkcji żywności, pasz czy przemyśle. Wasze dania z kukurydzą na Instagramie --->pixabay.com/_Alicja_
Kukurydza na polskich polach na szeroką skalę jest uprawiana stosunkowo niedługo. Jej rozwój zaczął się ok. 30 lat temu. Dziś zajmuje ok. 1,7 mln hektarów i ma szereg zastosowań, m.in. w żywieniu ludzi i zwierząt. Produkty z kukurydzy są polecane w diecie bezglutenowej.

Osoby, które unikają glukozy i chorzy na celiakię chętnie sięgają po produkty z kukurydzy. Kukurydza z natury nie zawiera glutenu. 100 g kukurydzy zwyczajnej ma 365 kcal, kukurydzy cukrowej 86 kcal. To roślina bogata w karotenoidy, zawiera też luteinę i zeaksantynę, które chronią siatkówkę oka.

Kukurydza ma szerokie zastosowanie w przemyśle paszowym, piekarniczym, cukierniczym, a nawet piwowarskim (surowiec do produkcji alkoholu) i olejarskim.

Produkty z kukurydzy w diecie bezglutenowej

  • mąką kukurydziana - mogą powstać z niej z np. naleśniki, tacos, tortilla
  • popcorn
  • płatki i chrupki kukurydziane
  • kasza kukurydziana
  • kukurydza pieczona
  • kukurydza konserwowa jako dodatek do dań
  • zupa-krem z kukurydzy

Żywność bez glutenu. Nie tylko kukurydza

"Za żywność bezglutenową uznaje się produkty, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 mg/kg", wyjaśnia Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Jest sporo wyrobów wytworzonych z surowców z natury wolnych od glutenu.

To też może Cię zainteresować

"Kasze bezglutenowe, np. gryczana czy jaglana, są szczególnie bogatym źródłem magnezu, żelaza, witamin z grupy B, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Wyroby z egzotycznych zbóż (amarantusa, teff, quinoi) stanowią zdrową bezglutenową alternatywę dla tradycyjnych zbóż w zwykłej diecie. Naturalnie bezglutenowe grupy produktów, które powinny być uwzględniane w zbilansowanej diecie, to również warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy i ziarna, mleko, mięso, ryby i jaja, tłuszcze roślinne i masło", podaje NCEŻ.

Dania z kukurydzą - przykłady:

Uprawa kukurydzy w Polsce. Roślina "rozlała się" na nasze pola

Obecnie kukurydza na ziarno jest uprawiana na powierzchni przekraczającej 946 tys. hektarów, a jeszcze 30 lat temu było to ok. 60 tysięcy ha (dane GUS). Roślina nie ma wielkich wymagań i często jest siana na słabszej glebie. Za upowszechnienie uprawy kukurydzy w dużym stopniu odpowiada postęp hodowlany. Nowe odmiany są przystosowane do uprawy w klimacie umiarkowanym.

Zmieniły się technologie uprawy, nowe odmiany są odporniejsze i wydajniejsze, co sprawia, że nawet z mniejszego areału rolnicy zbierają więcej niż przed laty. Zmieniają się też nawyki żywieniowe i potrzeby rynku. To sprawiło, że polskie pola przejęła nie tylko kukurydza, ale i rzepak, które w okresie PRL były uprawami marginalnymi. Największym producentem kukurydzy na świcie są Stany Zjednoczone.

Powierzchnia uprawy w Polsce kukurydzy na ziarno (GUS):

  • 1950 - 4 tys. ha,
  • 1980 - 16,3 tys. ha,
  • 1990 - 59 tys. ha,
  • 2005 - 339,3 tys. ha,
  • 2015 - 670,3 tys. ha,
  • 2020 - 946 tys. ha.

W 2020 roku uprawa kukurydzy na zielonkę zajmowała 675 tys. ha. W 2021 roku rolnicy zadeklarowali we wnioskach do ARiMR uprawę kukurydzy na powierzchni 1 719 992,07 ha, do tego 9 806,95 ha kukurydzy cukrowej. W 2005 roku prof. dr hab. Tadeusz Michalski przywoływał szacunki, mówiące o tym, że możliwości uprawy kukurydzy w Polsce wynoszą około 2,0 mln ha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera