Łąka kwietna - tańsza i piękniejsza niż trawnik, nie musisz jej podlewać. Jak założyć stołówkę dla pszczół w ogrodzie?

OPRAC.:
Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Łąki kwietne urosną też na słabszych glebach.
Łąki kwietne urosną też na słabszych glebach. Pixabay.com/Capri23auto
Udostępnij:
Dbanie o idealny trawnik jest dość uciążliwe. Masz jednak alternatywę, to kwietna, pachnąca łąka. Nie będziesz martwić się o koszenie i podlewanie, ale cieszyć zaletami. Kwietne łąki oczyszczają bowiem powietrze i glebę z zanieczyszczeń, dają schronienie pożytecznym owadom. Jak je założyć?

Nawet 60 gatunków roślin i 300 gatunków zwierząt - w tym pszczół - może żyć na kwietnej łące. Takie stołówki dla owadów są coraz popularniejsze w miastach. Mamy przykład z Kujawsko-Pomorskiego.

Kwietna łąka została posiana przed siedzibą Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. To element kampanii "Łąki Kwietne Same Zalety!", która ma namawiać do zamiany trawników na kolorowe, pożyteczne zakątki.

Chodzi nie tylko o estetykę. Łąki kwietne są suszo-odporne, lepiej niż trawnik zatrzymują wilgoć w glebie. Są od niego tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu (koszenie raz, dwa razy w roku). Kolejne zalety - filtrują wody opadowe i powietrze, w tym zatrzymują pyły tworzące smog. Nie wymagają stosowania pestycydów czy herbicydów. Dzięki takim łąkom, mogą rozwijać się kwietne chwasty polne, które przecież znikają z rolniczego krajobrazu.

Łąka kwietna jak założyć

- Wysiewamy nasiona od marca do maja. Usuwamy darń i uporczywe chwasty. Następnie spulchniamy glebę i wyrównujemy przy użyciu glebogryzarki lub ręcznie - szpadlem i motyką. Rozgrabiamy duże grudy. Wysiewamy, rzucając nasiona na ziemię. Dociskamy je przez udeptanie lub wałowanie. Podlewamy z umiarem tylko na początku (do wykiełkowania nasion). Pierwsze kwiaty pojawią się latem. W następnym roku będziemy cieszyć się nimi od marca do listopada - wylicza Edyta Rynkiewicz, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.

Łąka kwietna rośliny

Kwietną łąkę mogą tworzyć m.in. chabry, maki, rozchodniki, kąkole, komosy, koniczyna biała i czerwona, jaskry.

Dodajmy, że łąka przed siedzibą RZGW w Bydgoszczy powstawała przez dwa dni. Efekty? Pierwsze siewki pojawią się za około dwa, trzy tygodnie.

Namawiamy i Was do założenia własnych łąk kwietnych! Podzielcie się efektami, czekamy na zdjęcia (mail ewelina.sikorska@polskapress.pl).

Kwietna łąka i pasieka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Materiał oryginalny: Łąka kwietna - tańsza i piękniejsza niż trawnik, nie musisz jej podlewać. Jak założyć stołówkę dla pszczół w ogrodzie? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie