Tylko w Polsce lasy stanowią 29,6 proc. powierzchni całego kraju. Przeciętna lesistość w krajach świata (w stosunku do powierzchni lądowej) wynosi około 30,6 proc., a na 1 mieszkańca Ziemi przypada około 0,62 ha lasu.
Do krajów o największej powierzchni lasów (w procentach ogólnej powierzchni lasów świata) należą:
- Rosja (20 proc.),
- Brazylia (12 proc.),
- Kanada (9 proc.),
- USA (8 proc.),
- Chiny (5 proc.).
Lasy na świecie muszą mieć lepszą ochronę
– Nikt nie chce się martwić o to, czy sklep, w którym robi codzienne zakupy, jest powiązany z niszczeniem niezwykle cennych lasów, śmiercią ich mieszkańców oraz łamaniem praw rdzennej ludności. Ogromne poparcie dla zakazu – wcześniej społeczne, a teraz także polityczne, pokazuje, jak sprawa bezpiecznej i dobrze chronionej przyrody jest ważna dla wszystkich – mówi Krzysztof Cibor, szef zespołu Przyroda w Greenpeace Polska.
Z przeprowadzonego w Unii Europejskiej badaniu opinii publicznej wynika, że aż 82 proc. ankietowanych uważa, że firmy nie powinny sprzedawać produktów, których produkcja związana jest z niszczeniem światowych lasów. Niewiele mniej, bo 78 proc. badanych jest zdania, że rządy państw powinny zakazać sprzedaży produktów pochodzących z obszarów wylesionych.
- Jedyną rzeczą, która stoi na drodze do zatrzymania niszczenia lasów i naruszeń praw człowieka są działania rządów państw członkowskich, które najwyraźniej bardziej niż lasy chcą chronić firmy, zarabiające gigantyczne pieniądze kosztem przyrody i ludzi – dodał Cibor.
Parlament Europejski za lepszą ochroną lasów
Pod koniec czerwca Rada Europejska przyjęła swoje stanowisko w sprawie rozporządzenia, które nie było zbyt optymistyczne ani dla ludzi, ani dla przyrody jednak Parlament Europejski nie podzielił tego zdania i zagłosował za:
- bardziej szczegółowymi definicjami wylesiania i degradacji lasów, które zapewnią lepszą ochronę lasów przed ekspansją przemysłowego rolnictwa i destrukcyjnymi praktykami pozyskiwania drewna;
- mocniejszą ochroną praw człowieka, zwłaszcza praw ludności rdzennej i społeczności lokalnych, których prawa są często łamane podczas niszczenia lasów;
- rozszerzeniem listy towarów i produktów, które obejmie prawo – dodanie do sześciu towarów zaproponowanych przez Komisję (olej palmowy, soja, kawa, kakao, bydło i drewno) także: kauczuku, kukurydzy, innych zwierząt gospodarskich (świnie, owce, kozy i drób) oraz opieranie się naciskowi, by wykluczyć skórę;
- rozszerzenie prawa na europejskie instytucje finansowe, których plany inwestycyjne musiałyby zostać sprawdzone pod kątem powiązań z projektami i firmami odpowiedzialnymi za niszczenie lasów.
- Parlament poparł także, podobnie jak Komisja i rządy państw UE, konieczność śledzenia produktów od źródła ich pochodzenia, wykorzystując geolokalizację, by upewnić się, że nie pochodzą z obszarów wylesianych. Wykluczył także wszelkie wyjątki i specjalne traktowanie produktów objętych dobrowolnym systemy certyfikacji – informuje Greenpeace.
Po głosowaniu rozpoczną się trójstronne negocjacje pomiędzy Parlamentem Europejskim, rządami krajowymi i Komisją Europejską odnośnie ostatecznej wersji ustawy. Projekt unijnego rozporządzenia ograniczającego wylesianie i degradację lasów, przedstawiony przez Komisję Europejską w listopadzie 2021 roku, to ważny element Europejskiego Zielonego Ładu. Rozporządzenie ma zminimalizować negatywny wpływ Unii Europejskiej na lasy na całym świecie.
Źródło: Greenpeace

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?