Limit 100 sztuk drobiu w ramach rolniczego handlu detalicznego

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jasno określiło zasady obrotu drobiem w ramach RHD.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jasno określiło zasady obrotu drobiem w ramach RHD. pixabay.com/KRiemer
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o udzielenie jasnej interpretacji przepisów dot. rolniczego handlu detalicznego (RHD) i prowadzonych w ramach niego działalności. Jakie limity obowiązują rolnika? Ile sztuk drobiu można sprzedać w ramach programu?

Co określa RHD?

Odpowiedzi na wniosek udzielił Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w resorcie. Według niego w ramach RHD można produkować i wprowadzać na rynek m.in. świeży drób, w tym tusze drobiowe, maksymalnie do 2100 kg rocznie. Ilość zbywanej żywności określa też limit kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego – obecnie 40 tys. zł rocznie, po wejściu w życie ustawowych zmian 100 tys. zł rocznie. Wpływ ma także rozmiar produkcji rolnej, który kwalifikuje ją do działu specjalnej produkcji rolnej.

Zasady dot. drobiu

Jeśli chodzi o drób rzeźny, zasady określa załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Posiadanie ilości powyżej 100 sztuk klasyfikowane jest jako produkcja drobiu do działu specjalnego produkcji rolnej.

To też może Cię zainteresować

Źródła przychodów

Ta sama ustawa wskazuje również źródła przychodów jako m.in. przychody z działów specjalnych produkcji rolnej oraz inne źródła.

- W art. 20 ust. 1c ww. ustawy określono, że za przychody z innych źródeł uważa przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolne oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli spełnione są określone w tym przepisie warunki – czytamy w odpowiedzi.

Źródło: KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera