Limit powierzchni, do której będzie przysługiwać dopłata do nawozów, powinien być większy? Izby rolnicze proponują do 300 ha

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W ramach projektu dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 50 ha w jednym gospodarstwie. Samorządowcy twierdzą, że ten limit jest niewystarczający i nie zapewni bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
W ramach projektu dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 50 ha w jednym gospodarstwie. Samorządowcy twierdzą, że ten limit jest niewystarczający i nie zapewni bezpieczeństwa żywnościowego Polski. pixabay.com/PublicDomainPictures
W rządowej nowelizacji ustawy o zadaniach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pojawił się wątek dopłat do nawozów. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, projekt został przekazany Komisji Europejskiej. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, wspomniany w dokumencie limit, określający dopłaty dla gospodarstw o powierzchni maksymalnie 50 ha, jest niewystarczający. W tej sprawie rolnicy wystosowali pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Chcą zwiększenia do 300 ha.

Pomoc w zakresie dopłat do nawozów przewidziana jest w rozporządzeniu Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Limit powierzchni powinien być większy

W ramach projektu dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 50 ha w jednym gospodarstwie. Samorządowcy twierdzą, że ten limit jest niewystarczający i nie zapewni bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Konieczne jest zwiększenie powierzchni, najlepiej do 300 ha.

- Zarząd Krajowej Rady wystąpił o zwiększenie kwoty dotacji oraz przyznanie dofinansowania do powierzchni 300 ha, zgodnie z konstytucyjną definicją gospodarstwa rodzinnego – przekazują izby.

Wysokość dopłat do nawozów

18 marca 2022 roku szef rządu Mateusz Morawiecki poinformował, że projekt rozporządzenia został przekazany do notyfikacji Komisji Europejskiej. Na jakie dopłaty może więc liczyć branża?

- Wysokość pomocy ma być ustalana jako iloczyn ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (z wyłączeniem wapna nawozowego) i różnicy ceny wynikającej z faktur zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 w porównaniu do ceny z faktur z okresu 1 września 2020 r. do dnia 15 maja 2021 r. – informuje KRIR.

Jeśli rolnik nie posiada faktur sprzed roku, wtedy średnia cena będzie ogłoszona przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej.

Projekt przewiduje maksymalny limit pomocy:

  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych,
  • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.

Źródło: KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera