Mączlik warzywny atakuje rośliny kapustowate. Sprzyja mu ciepłe lato. Sprawdź, jak zwalczać „białą muszkę”

Katarzyna Laszczak
Mączlik warzywny powoduje szkody w uprawach rośliny kapustowatych.
Mączlik warzywny powoduje szkody w uprawach rośliny kapustowatych. pixabay.com
Mączlik warzywny to niewielki owad, który jest szkodnikiem przede wszystkim roślin kapustowatych. W Polsce jego obecność na większą skalę jest notowana od 10 lat. Sprawdź, na jakich roślinach żeruje mączlik warzywny, jakie szkody powoduje i jakimi środkami go zwalczać.

Spis treści

Mączlik warzywny – co to za szkodnik?

Mączlik warzywny (Aleyrodes proletella) to niewielki owad z rodziny pluskwiaków (długość 1-2 mm, rozpiętość skrzydeł 3 mm). Wygląda jak biała muszka – i tak bywa nazywany (to określenie dotyczy również mączlika szklarniowego, który jest osobnym gatunkiem).

Ten owad rozprzestrzenia się w Polsce na coraz większą skalę, a sprzyjają mu gorące lata i łagodne zimy. Jest szkodnikiem roślin kapustowatych, ale żeruje także na innych. Dorosła postać to wspomniana „biała muszka”, natomiast ważna jest też postać larwalna, bo również w tej formie mączlik żeruje na roślinach.

Dorosłe owady prowadzą mało ruchliwy tryb życia. Latają powoli i nie przemieszczają się na duże odległości. Jaja składane są w charakterystycznych okółkach po dolnej stronie liścia. W rozwoju mączlika warzywnego wyróżnia się 4 fazy larwalne z czego tylko pierwsza faza jest ruchliwa. Zaraz po wylęgnięciu i przebyciu zaledwie kilku milimetrów wbija aparat gębowy do tkanki roślinnej i traci odnóża. – informuje Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Jakie rośliny atakuje mączlik warzywny?

Mączlik warzywny stwarza zagrożenie w uprawie takich roślin jak:

  • brokuł,
  • brukselka,
  • jarmuż,
  • kalafior,
  • kalarepa,
  • kapusta włoska,
  • kapusta biała.

Ponadto żeruje m.in. na glistniku jaskółcze ziele i cykorii, na których wylęga się pierwsze wiosenne pokolenie tych owadów. Jest też zagrożeniem dla rzepaku ozimego (również należącego do roślin kapustowatych).

Sprawdź: Kiedy siać rzepak? Optymalne terminy

Jakie szkody powoduje mączlik warzywny?

Mączliki są zagrożeniem dla roślin uprawnych z kilku powodów:

  • dorosłe osobniki oraz larwy uszkadzają i osłabiają rośliny, wysysając ich soki,
  • podczas żerowania wydalają rosę miodową, która zanieczyszcza liście. Powoduje też rozwój grzybów sadzakowych, które ograniczają asymilację,
  • warzywa są zanieczyszczone jajami i larwami mączlika.

Ocieplenie sprzyja mączlikom

Mączliki to owady, którym sprzyja ciepła pogoda oraz łagodne zimy – są w stanie przetrwać mróz do -18 st. C. Podczas ciepłej wiosny i lata nie tylko wydają więcej pokoleń, ale także ich rozwój następuje szybciej. Zmiany klimatu sprzyjają rozprzestrzenianiu się tego szkodnika. Dlatego zalecany jest monitoring upraw.

Zwalczanie mączlika warzywnego

Mączliki są trudne do zauważenia, bo żerują na spodniej stronie liści. Do ich wykrywania zaleca się stosowanie żółtych tablic lepowych, umieszczonych pionowo, 1 m nad roślinami. Należy także sprawdzać występowanie szkodników na roślinach żywicielskich, rosnących w pobliżu upraw warzyw (głównie glistnik jaskółcze ziele, rzepak).

Opryski na mączlika warzywnego

W lipcu 2024 r. jest 8 środków przeznaczonych do zwalczania mączlika, przeznaczonych dla upraw profesjonalnych. Są to preparaty:

  • Benevia 100 OD, Bensekt 100 OD, Besarion 100 OD, Bombardier 100 OD, Filary 100 OD, Kianotraniliprol 100 OD, Nevbia 100 OD – zawierające cyjanotraniliprol;
  • Naturalis – to środek mikrobiologiczny zawierający Beauveria bassiana szczep ATCC 74040.

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro