Magazyny warzyw i owoców rosną jak grzyby po deszczu

Robert Domżał
freeimages.com
Soczyste, a na dodatek apetycznie wyglądające jabłka, zdrowa marchew i kapusta w maju? To efekt powstających jak grzyby po deszczu przechowalni.

Jabłka różnych odmian, dzięki nowym technologiom, kupione nawet w maju różnią się od siebie i wyglądem, i smakiem. Jest tak, ponieważ w ostatnich pięciu latach w całym kraju powstało wiele przechowalni-chłodni. Dofinansowanie z Unii Europejskiej umożliwiało do 75 proc. kosztów budowy obiektów do przechowywania warzyw i owoców. Zbliżone były również dofinansowania do prostszych w konstrukcji i częściej stosowanych silosów zbożowych.

- W najnowocześniejszych przechowalniach stosuje się środek o nazwie 1-metylocyklopropan. Powstrzymuje on procesy życiowe, jakie naturalnie zachodzą w owocu - mówi Stanisław Zabarski z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Środek ten ogranicza też rozwój chorób, jakie pojawiają się w okresie przechowywania.

Najprawdopodobniej wkrótce będzie wykorzystywany do przechowywania pomidorów i brokułów. Jarosław Wanga, plantator warzyw z miejscowości Szulec w gm. Opatówek, drugi sezon eksploatuje wybudowaną ze wsparciem unijnym przechowalnię. - Warzywa tak składowane tracą mniej na wadze - mówi. Są lepszej jakości, niż gdyby były kopcowane. Dlatego łatwiej mu podpisać kontrakt z odbiorcą i uzyskać za towar wyższą cenę. Przechowalnia, jaką zbudował Jarosław Wanga, mieści 1200 ton towaru. Warzywa składowane są w skrzyniopaletach ustawianych w rzędach do wysokości niemal 8 metrów.

Temperatura w komorach chłodniczych przechowalni waha się w granicach od 0 do 4°C. Dlatego budynek musi być szczelny. Wilgotność względna powietrza w czasie przechowywania owoców i warzyw powinna wynosić 85-95 proc. Konieczna jest też dobra wentylacja. Montaż komory chłodniczej odbywa się od środka budynku. Płyty warstwowe mocowane są bezpośrednio do elementów konstrukcyjnych hali. Miejsca, w których się one stykają, uszczelnia się klejem i pianką poliuretanową, dzięki czemu nie tworzą się mostki cieplne na przegrodach.

Komory z kontrolowaną atmosferą są wyposażone między innymi w gazoszczelne drzwi, generatory azotu, spalarki etylenu, nawilżacze powietrza. Posadzki wykonane są z tak zwanego durobetonu. Jest to płyta betonowa, najczęściej utwardzona powierzchniowo, rzadziej z wylaną na niej cienkowarstwową wylewką. Technika załadunku komór chłodniczych owocami jest szybka, łatwa i prosta. Wewnątrz pomieszczenia skrzyniopalety ustawia się w słupki po osiem skrzyń wzwyż, każda o wysokości około 80 cm, czyli na wysokość 6,4 m. Należy pamiętać, aby zachować wolną przestrzeń powietrzną nad ustawionym towarem w granicach 60-100 cm. Ustawienie powinno uwzględniać odstęp od ścian 10-20 cm oraz między rzędami ok. 5-10 cm. Wyłapywane są te, które nie zgadzają się z zamówieniem.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Magazyny warzyw i owoców rosną jak grzyby po deszczu - Głos Wielkopolski