Mapa ASF. Afrykański pomór świń atakuje dużą chlewnię w Lubuskim - pierwszy raz w 2020 roku

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Do tej pory w 2020 roku ASF notowano wyłącznie u dzików. Niestety, 20 marca wykonano badania, na podstawie których Główny Inspektorat Weterynarii opublikował informację o potwierdzeniu pierwszego w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń. Wirus trafił do gospodarstwa hodującego ponad 23,7 tysiąca świń.

- Niestety w naszym powiecie w dniu wczorajszym potwierdzono wystąpienie pierwszego ogniska ASF w gospodarstwie rolnym – poinformowała 21 marca Iwona Brzozowska, Starosta Nowosolski. – Wystąpienie wirusa afrykańskiego pomoru świń u świń w gospodarstwie (ognisko ASF) wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną stanowczych działań – dodała.

Wytyczne Inspekcji Weterynaryjnej na podstawie rozporządzenia ministerstwa rolnictwa mówią jasno: "wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone".

W gospodarstwie ze stwierdzonym ogniskiem AS utrzymywano 23 746 świń (6904 loch, 16037 prosiąt, 776 warchlaków i 29 knurów). Hodowla znajduje się w miejscowości Niedoradz, w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. W gospodarstwie była prowadzona produkcja prosiąt i warchlaków, nie utrzymywano tuczników.

To Cię może też zainteresować

Jak podaje GIW, gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (tzw. „czerwona strefa”), wymienionym w części II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE. W województwie lubuskim obszar objęty ograniczeniami został ustanowiony w listopadzie 2019 r., po stwierdzeniu pierwszego przypadku choroby u dzików na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 16 listopada 2019 r. W powiecie nowosolskim od listopada 2019 r. do 23 marca stwierdzono 146 przypadków ASF u dzików.

Przypadki ASF u dzików: w 2020 roku do 23 marca - ponad 1400, w 2019 roku - 2477.

Gospodarstwa rolne, zwłaszcza te zajmujące się hodowlą trzody chlewnej są coraz lepiej zabezpieczone, o czym może świadczyć spadająca liczba ognisk ASF wśród świń. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zawlec wirusa do swojej chlewni. W 2018 roku służby weterynaryjne potwierdziły 213 ognisk ASF, w 2019 roku - 48. Niestety, za każdym razem pojawienie się afrykańskiego pomoru świń oznacza ogromne straty dla rolnika i ograniczenia dla okolicznych gospodarstw.

To też może Cię też zainteresować

Wokół ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony). W obszarach tych obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia (przede wszystkim w odniesieniu do możliwości przemieszczania świń) połączone z nadzorem nad stanem zdrowia świń w tych obszarach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro