Mapa ASF. Afrykański pomór świń atakuje dużą chlewnię w Lubuskim - pierwszy raz w 2020 roku

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Do tej pory w 2020 roku ASF notowano wyłącznie u dzików. Niestety, 20 marca wykonano badania, na podstawie których Główny Inspektorat Weterynarii opublikował informację o potwierdzeniu pierwszego w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń. Wirus trafił do gospodarstwa hodującego ponad 23,7 tysiąca świń.

- Niestety w naszym powiecie w dniu wczorajszym potwierdzono wystąpienie pierwszego ogniska ASF w gospodarstwie rolnym – poinformowała 21 marca Iwona Brzozowska, Starosta Nowosolski. – Wystąpienie wirusa afrykańskiego pomoru świń u świń w gospodarstwie (ognisko ASF) wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną stanowczych działań – dodała.

Wytyczne Inspekcji Weterynaryjnej na podstawie rozporządzenia ministerstwa rolnictwa mówią jasno: "wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone".

W gospodarstwie ze stwierdzonym ogniskiem AS utrzymywano 23 746 świń (6904 loch, 16037 prosiąt, 776 warchlaków i 29 knurów). Hodowla znajduje się w miejscowości Niedoradz, w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. W gospodarstwie była prowadzona produkcja prosiąt i warchlaków, nie utrzymywano tuczników.

To Cię może też zainteresować

Jak podaje GIW, gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (tzw. „czerwona strefa”), wymienionym w części II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE. W województwie lubuskim obszar objęty ograniczeniami został ustanowiony w listopadzie 2019 r., po stwierdzeniu pierwszego przypadku choroby u dzików na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 16 listopada 2019 r. W powiecie nowosolskim od listopada 2019 r. do 23 marca stwierdzono 146 przypadków ASF u dzików.

Przypadki ASF u dzików: w 2020 roku do 23 marca - ponad 1400, w 2019 roku - 2477.

Gospodarstwa rolne, zwłaszcza te zajmujące się hodowlą trzody chlewnej są coraz lepiej zabezpieczone, o czym może świadczyć spadająca liczba ognisk ASF wśród świń. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zawlec wirusa do swojej chlewni. W 2018 roku służby weterynaryjne potwierdziły 213 ognisk ASF, w 2019 roku - 48. Niestety, za każdym razem pojawienie się afrykańskiego pomoru świń oznacza ogromne straty dla rolnika i ograniczenia dla okolicznych gospodarstw.

To też może Cię też zainteresować

Wokół ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony). W obszarach tych obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia (przede wszystkim w odniesieniu do możliwości przemieszczania świń) połączone z nadzorem nad stanem zdrowia świń w tych obszarach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera