Mapa ptasiej grypy w Polsce. Gdzie pojawiły się ogniska grypy ptaków i zakazy? Lista miejsc

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził do poranka 19 stycznia 7 ognisk grypy ptaków w Polsce w 2021 roku. Trzy z nich dotyczą województwa kujawsko-pomorskiego. W gospodarstwach - głównie komercyjnych - trzeba było wybić dziesiątki tysięcy kur, indyków i gęsi.

Zobacz wideo: Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ze sobą ograniczenia?

Ogniska grypy ptaków w 2021 roku w Polsce

  • 1. w 2021 r. ognisko HPAI w gospodarstwie utrzymującym 28 590 indyków rzeźnych w wieku 4,5 oraz 2,5 miesięcy, Lisiowólka, w gminie Wohyń, powiat radzyński, woj. lubelskie
  • 2. w 2021 r. ognisko HPAI w gospodarstwie utrzymującym 11 227 indyków rzeźnych, Linowo, w gminie Świecie nad Osą, powiat grudziądzki, woj. kujawsko-pomorskie
  • 3. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 1 964 gęsi reprodukcyjnych w wieku 6 miesięcy, Radostowo, w gminie Jeziorany, powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie.
  • 4. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 15 600 indyków rzeźnych w wieku 16,5 tygodni, Staw, w gminie Lubiszyn, powiat gorzowski, woj. lubuskie.
  • 5. w 2021 r. ognisko HPAI w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 30 796 indyków rzeźnych, w miejscowości Kaczkowo, w gminie Gniewkowo, powiat inowrocławski, woj. kujawsko-pomorskie.
  • 6. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 13 558 indyków rzeźnych w wieku 22 i 19 tygodni, w miejscowości Czerników, w gminie Myślibórz, powiat myśliborski, woj. zachodniopomorskie.
  • 7. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 34 109 kur reprodukcyjnych w wieku 42 tygodni, w miejscowości Dulsk, w gminie Inowrocław, powiat inowrocławski, woj. kujawsko-pomorskie.

Nakazy na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym grypą ptaków to m.in.:

  1. utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach, aby uniemożliwić im kontakt z innymi ptakami
  2. niezwłoczne usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków
  3. niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych
  4. stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego, wyłożenie mat dezynfekujących przed wejściami i wyjściami, wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób, odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące

To Cię może też zainteresować

Zakazy na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym to m.in.:

  • przemieszczania drobiu
  • transportu mięsa drobiowego z rzeźni, zakładów rozbioru oraz chłodni bez zgody powiatowego lekarza weterynarii (tylko na zapowietrzonym)
  • wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych, chyba, że powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę
  • organizowania polowań na ptaki łowne
  • organizowania targów i wystaw z udziałem drobiu lub innych ptaków (obszar zagrożony)

Obowiązuje co najmniej 21 dni od dnia zakończenia czyszczenia i odkażania ogniska na obszarze zapowietrzonym, co najmniej 30 dni na obszarze zagrożonym.

Ptasia grypa zamyka rynki. Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków wpływają na handel

Wystąpienie grypy ptaków HPAI w Polsce oznacza straty i ograniczenia w handlu. Od 16 stycznia obowiązują tymczasowe ograniczenia wwozu na terytorium Republiki Białorusi z województwa lubelskiego m.in. żywego drobiu; jaj wylęgowych i konsumpcyjnych; mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych; puchu i pierza; niepoddanych obróbce (dezynfekcji) trofeów myśliwskich dzikich zwierząt (ptactwa) czy pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego. Wszystkie wydane wcześniej pozwolenia na wwóz ww. towarów na terytorium Republiki Białorusi z województwa lubelskiego zostają anulowane.

Z tego samego powodu służba weterynaryjna Republiki Namibii wprowadziła zakaz importu żywego drobiu i surowych produktów drobiowych oraz żywego strusia i surowych produktów ze strusia na swój rynek. Jeszcze wcześniej Hongkong rozszerzył ograniczenia eksportowe. Eksportu zakazały Filipiny. Już w grudniu pojawił się zakaz importu do Arabii Saudyjskiej mięsa drobiowego i jaj konsumpcyjnych pochodzących z woj. mazowieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie