Mapa ptasiej grypy w Polsce. Gdzie pojawiły się ogniska grypy ptaków i zakazy? Lista miejsc

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził do poranka 19 stycznia 7 ognisk grypy ptaków w Polsce w 2021 roku. Trzy z nich dotyczą województwa kujawsko-pomorskiego. W gospodarstwach - głównie komercyjnych - trzeba było wybić dziesiątki tysięcy kur, indyków i gęsi.

Zobacz wideo: Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ze sobą ograniczenia?

Ogniska grypy ptaków w 2021 roku w Polsce

  • 1. w 2021 r. ognisko HPAI w gospodarstwie utrzymującym 28 590 indyków rzeźnych w wieku 4,5 oraz 2,5 miesięcy, Lisiowólka, w gminie Wohyń, powiat radzyński, woj. lubelskie
  • 2. w 2021 r. ognisko HPAI w gospodarstwie utrzymującym 11 227 indyków rzeźnych, Linowo, w gminie Świecie nad Osą, powiat grudziądzki, woj. kujawsko-pomorskie
  • 3. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 1 964 gęsi reprodukcyjnych w wieku 6 miesięcy, Radostowo, w gminie Jeziorany, powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie.
  • 4. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 15 600 indyków rzeźnych w wieku 16,5 tygodni, Staw, w gminie Lubiszyn, powiat gorzowski, woj. lubuskie.
  • 5. w 2021 r. ognisko HPAI w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 30 796 indyków rzeźnych, w miejscowości Kaczkowo, w gminie Gniewkowo, powiat inowrocławski, woj. kujawsko-pomorskie.
  • 6. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 13 558 indyków rzeźnych w wieku 22 i 19 tygodni, w miejscowości Czerników, w gminie Myślibórz, powiat myśliborski, woj. zachodniopomorskie.
  • 7. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 34 109 kur reprodukcyjnych w wieku 42 tygodni, w miejscowości Dulsk, w gminie Inowrocław, powiat inowrocławski, woj. kujawsko-pomorskie.

Nakazy na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym grypą ptaków to m.in.:

  1. utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach, aby uniemożliwić im kontakt z innymi ptakami
  2. niezwłoczne usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków
  3. niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych
  4. stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego, wyłożenie mat dezynfekujących przed wejściami i wyjściami, wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób, odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące

To Cię może też zainteresować

Zakazy na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym to m.in.:

  • przemieszczania drobiu
  • transportu mięsa drobiowego z rzeźni, zakładów rozbioru oraz chłodni bez zgody powiatowego lekarza weterynarii (tylko na zapowietrzonym)
  • wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych, chyba, że powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę
  • organizowania polowań na ptaki łowne
  • organizowania targów i wystaw z udziałem drobiu lub innych ptaków (obszar zagrożony)

Obowiązuje co najmniej 21 dni od dnia zakończenia czyszczenia i odkażania ogniska na obszarze zapowietrzonym, co najmniej 30 dni na obszarze zagrożonym.

Ptasia grypa zamyka rynki. Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków wpływają na handel

Wystąpienie grypy ptaków HPAI w Polsce oznacza straty i ograniczenia w handlu. Od 16 stycznia obowiązują tymczasowe ograniczenia wwozu na terytorium Republiki Białorusi z województwa lubelskiego m.in. żywego drobiu; jaj wylęgowych i konsumpcyjnych; mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych; puchu i pierza; niepoddanych obróbce (dezynfekcji) trofeów myśliwskich dzikich zwierząt (ptactwa) czy pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego. Wszystkie wydane wcześniej pozwolenia na wwóz ww. towarów na terytorium Republiki Białorusi z województwa lubelskiego zostają anulowane.

Z tego samego powodu służba weterynaryjna Republiki Namibii wprowadziła zakaz importu żywego drobiu i surowych produktów drobiowych oraz żywego strusia i surowych produktów ze strusia na swój rynek. Jeszcze wcześniej Hongkong rozszerzył ograniczenia eksportowe. Eksportu zakazały Filipiny. Już w grudniu pojawił się zakaz importu do Arabii Saudyjskiej mięsa drobiowego i jaj konsumpcyjnych pochodzących z woj. mazowieckiego.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro