Mapa szkodników w uprawach coraz popularniejsza. Platforma Sygnalizacji Agrofagów podpowiada zabiegi

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Platforma Sygnalizacji Agrofagów podpowiada, czy i jakie zabiegi zastosować w uprawach.
Platforma Sygnalizacji Agrofagów podpowiada, czy i jakie zabiegi zastosować w uprawach. pixabay.com/AGW
Omacnica prosowianka występuje w kukurydzy na południowym wschodzie Polski i konieczny jest już zabieg. W Wielkopolsce w uprawie buraków cukrowych zaobserwowano chwościka. Platformę Sygnalizacji Agrofagów odwiedza coraz więcej osób, a zadaniem IOR-PIB dane dowodzą, że rolnicy reagują na zmieniające się warunki pogodowe i poszukują wiarygodnych informacji na temat ewentualnych zagrożeń dla ich upraw. Co konkretnie znajdziemy na platformie?

Zobacz wideo: Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?

Platforma Sygnalizacji Agrofagów - jak to działa i gdzie ją znaleźć?

Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu udostępnia ogólnopolską mapę, która obrazuje występowanie szkodników na danym terenie i wybranej uprawie. Odwiedzając stronę www.agrofagi.com.pl na stronie głównej pojawi się 6 kolumn tematycznych:

 • Sygnalizacja Agrofagów
 • Zwalczanie Agrofagów
 • Metodyki i Poradniki
 • Rolnictwo Ekologiczne
 • Doradztwo Rolnicze
 • Partnerzy Projektu

Jakie szkodniki występują na polach pod koniec lipca 2021?

Po wyborze opcji "Sygnalizacja agrofagów" pokaże się możliwość wyboru uprawy, która nas interesuje, np. burak cukrowy, pszenica ozima czy soja. W przypadku tej pierwszej w okolicy Poznania jest widoczne czerwone oznaczenie, co oznacza, że zaleca się zabieg. Gdy naciśniemy na ten punkt, otrzymamy więcej informacji o szkodniku, dacie i miejscu obserwacji. Jest wskazana faza rozwoju - w tym przypadku chwościka buraka, zaś w zaleceniach podpowiedź, czego rolnik powinien użyć: mieszanina dwóch substancji + adjuwant.

W wojewódzkie podkarpackim w kukurydzy zaobserwowany omacnicę prosowiankę. "Rozpoczęły się masowe wylęgi szkodnika. W oparciu o własny monitoring należy ustalić konkretny termin zabiegu chemicznego", czytamy w uwagach. Obecna jest także stonka kukurydziana: "Trwa liczny nalot chrząszczy stonki na plantacjach w monokulturze. Należy wykonać w najbliższych dniach zabieg zwalczania. Pojawia się coraz więcej samic".

Mapa szkodników w uprawach coraz popularniejsza. Platforma Sygnalizacji Agrofagów podpowiada zabiegi
www.agrofagi.com.pl

---> Platforma Sygnalizacji Agrofagów <--- powiększ mapę

Mapa szkodników w uprawach zyskuje popularność

Instytut podał dane o liczbie użytkowników i odsłon, które wygenerowali od 1 stycznia 2021 r. na Platformie Sygnalizacji Agrofagów. Odwiedziły ją ponad 24 tys. użytkowników, którzy odpowiadają za ponad 100 tys. odsłon. Największy skok popularności strony odnotowano w marcu (o prawie 9 tysięcy odsłon więcej niż w lutym), a największą popularność w maju, kiedy zanotowano 23 186 odsłon, ponad 5 tysięcy więcej niż w kwietniu.

- Jest to dla nas powód do satysfakcji - założenia portalu, aby stał się on źródłem transferu wiedzy od nauki do praktyki rolniczej urzeczywistniło się. Nasze komunikaty cieszą się dużym zainteresowaniem, a co najważniejsze - są po prostu przydatne - mówi dr hab. Anna Tratwal, prof. IOR – PIB, kierownik Zakładu Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w Instytucie Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, zarządzająca platformą.

Rok 2021 w pogodzie i na polu inny od poprzednich

– Ten rok jest inny niż kilka poprzednich lat, bo… pogoda zdecydowanie odbiega od normalnej - komentuje dr hab. Anna Tratwal, prof. IOR – PIB. - Mieliśmy prawdziwą zimę, dość chłodną wiosnę, a teraz upalne lato z obfitymi, lecz gwałtownymi opadami. Ponadto obserwujemy ekstremalne zjawiska pogodowe.

To też może Cię zainteresować

- To oczywiście wpływa na uprawy i rozwój roślin, a także ich szkodników. Natura jest nieprzewidywalna – upraw nie można więc prowadzić, podążając utartą ścieżką, lecz trzeba reagować na aktualną sytuację. A ta zmienia się dynamicznie, zwłaszcza jeśli chodzi o występowanie agrofagów. Dlatego aktualizowane sygnały dotyczące zagrożenia dla najważniejszych upraw są tak istotne – podkreśla dr hab. Anna Tratwal, prof. IOR – PIB.

Obecnie platforma zbiera informacje z ponad 500 punktów informacyjnych, monitorujących 8 rodzajów wiodących upraw:

 • pszenica ozima,
 • rzepak ozimy,
 • kukurydza,
 • burak cukrowy,
 • ziemniak,
 • bobowate grubonasienne – łubin, groch i bobik

pod kątem występowania około 30 najpopularniejszych agrofagów. Dzięki zebranym informacjom każdego roku na Platformie Sygnalizacji Agrofagów pojawia się spora liczba komunikatów o stwierdzonych zagrożeniach dla upraw rolniczych.

Ochrona roślin - podpowiedzi dla rolników

Na stronie umieszczane są również aktualne metodyki integrowanej produkcji i metodyki integrowanej ochrony roślin. Są to gotowe, praktyczne rozwiązania do zastosowania na polach uprawnych. Ich znaczenie wzrasta z roku na rok, wraz z postępującymi ograniczeniami związanymi z wycofywaniem poszczególnych substancji czynnych środków ochrony roślin czy też ograniczeniem stosowania środków ochrony roślin związanym z wprowadzeniem strategii unijnych „Na rzecz bioróżnorodności” oraz „Od pola do stołu”.

To też może Cię zainteresować

Oprócz ograniczenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin strategie te wprowadzają również nakaz utrzymania areału upraw ekologicznych na poziomie 25% i to jest poważne wyzwanie dla rolnictwa. Bo metody ochrony takiej produkcji są zupełnie inne niż te stosowane w konwencjonalnych uprawach. Tu także Platforma Sygnalizacji wspiera praktykę rolniczą, udostępniając metodyki integrowanej produkcji uwzględniające aspekty ekologiczne – wyjaśnia zarządzająca platformą.

Platforma Sygnalizacji Agrofagów otrzymała wyróżnienie MRiRW za „Osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych za 2019 r.”

- To wyróżnienie dowodzi, że efekty naszej pracy są widoczne i przynoszą praktyczne korzyści, gdyż pozwalają na szybsze i skuteczniejsze reagowanie w przypadku pojawiających się zagrożeń ze strony agrofagów, zarówno dzięki komunikatom, jak i udostępnianym, aktualnym metodykom, poradnikom itp. - podsumowuje kierownik Zakładu Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w Instytucie Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu.

Co znajdziemy na mapie szkodników? Na Platformie Sygnalizacji Agrofagów udostępniane są m.in.:

 • metodyki monitorowania i sygnalizacji agrofagów,
 • metodyki integrowanej ochrony najważniejszych roślin uprawnych, warzywnych, sadowniczych i przemysłowych (w wersji podstawowej dla producentów i rozszerzonej dla doradców),
 • metodyki integrowanej produkcji najważniejszych roślin uprawnych, warzywnych i sadowniczych,
 • poradniki sygnalizatora,
 • programy i zalecenia ochrony,
 • informacje o ochronie roślin bezpiecznej dla zapylaczy,
 • informacje związane z rolnictwem ekologicznym,
 • informacje o możliwościach ochrony biologicznej i ochrony przed zwierzyną łowną,
 • informacje związane z możliwościami łącznego stosowania agrochemikaliów,
 • wyszukiwarka środków ochrony roślin i etykiety środków ochrony roślin.
Mapa szkodników w uprawach coraz popularniejsza. Platforma Sygnalizacji Agrofagów podpowiada zabiegi
materiały prasowe

Platforma Sygnalizacji Agrofagów (www.agrofagi.com.pl/) to portal stworzony przez Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu we współpracy z różnymi instytucjami, takimi jak: wszystkie wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, i inne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo