Marsz dla lasów 2018 w Gdańsku. Miłośnicy przyrody chcieli zwrócić uwagę na dewastację Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

EA
Marsz dla lasów 2018 w Gdańsku
Marsz dla lasów 2018 w Gdańsku Przemek Świderski
Już po raz kolejny miłośnicy przyrody, ekolodzy i mieszkańcy Trójmiasta przemaszerowali przez Gdańsk w imię obrony lasów. Jak tłumaczą organizatorzy, akcja miała na celu zwrócenie uwagi na dewastację Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

AKTUALIZACJA 24.06.2018

Tegoroczne wydarzenie zaplanowano na niedzielę, 24.06.2018 r., w samo południe. Uczestnicy marszy przeszli spod fontanny Neptuna pod budynek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. ZOBACZ zdjęcia z marszu!

WCZEŚNIEJ INFORMOWALIŚMY...

- Już od czterech lat spotykamy się na terenie Trójmiasta, by zwrócić uwagę na ogrom wycinki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Mieszkańcy chcą zatrzymania dewastacji ich lasu. Co roku tracimy kolejne hektary lasu, planowane rezerwaty nie powstają, a cenne obszary są zdewastowane przez gospodarkę leśną. Trójmiejski Park Krajobrazowy powinien być brany pod uwagę w strategii rozwoju naszego regionu i służyć przede wszystkim jego mieszkańcom - mówi Marta Sobieska z Ruchu LoveLasy.

Czytaj też: III marsz w obronie trójmiejskich lasów. Protestowało ponad 200 osób [zdjęcia]

Jak podają dalej organizatorzy akcji, „obecnie w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym Lasy Państwowe wycinają dwa razy więcej drzew niż w latach 1995-2005”.

- Od ponad 30 lat na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego planowane są nowe rezerwaty, m.in. Dolina Radości, Dolina Zagórskiej Strugi, Dolina Pieleszewska oraz Potok Oliwski. Niestety, nowe rezerwaty nie powstają ze względu na brak zgody administracji Lasów Państwowych. W tym samym czasie w ich pobliżu, jak i wzdłuż szlaków turystycznych PTTK jest prowadzona intensywna gospodarka leśna, której skutkiem jest szybko postępująca utrata walorów przyrodniczych tego terenu – wskazują członkowie Ruchu LoveLasy.

Marsz dla lasu 2018 - postulaty

Uczestnicy akcji mają trzy główne postulaty. Chcą, by „władze samorządowe zaangażowały się w debatę publiczną na temat roli Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, by wycinki na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zostały ograniczone oraz by jak najszybciej powstały nowe rezerwaty”.

- Trójmiejski Park Krajobrazowy to dziś ponad 19 tys. ha lasów, od Gdańska po Wejherowo, fenomen w Polsce i unikat w skali europejskiej. Powinien być chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe – w celu ich zachowania, popularyzacji i upowszechniania dostępu do nich, w warunkach tzw. zrównoważonego rozwoju. Zawiera cenne elementy środowiska przyrodniczego lasów i ich otulin: naturalne lub półnaturalne ekosystemy, stanowiska i ostoje wielu rzadkich, zagrożonych i ginących gatunków, interesujące elementy przyrody nieożywionej. W parku gniazdują m.in. bielik i kania ruda, w ciekach wodnych stwierdzono występowanie pstrąga potokowego i objętego ochroną w Polsce minoga strumieniowego. Wśród około 850 gatunków roślin naczyniowych parku stwierdzono ponad 40 gatunków podlegających ochronie gatunkowej, a także szereg innych godnych uwagi - rzadkich, reliktowych, górskich – mówią dalej członkowie Ruchu LoveLasy.

Marsz dla lasu 2018 - miejsce i data

Tegoroczny marsz dla lasu rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 24.06.2018 r., o godz. 12, na ul. Długiej 46, pod fontanną Neptuna. Uczestnicy przejdą wzdłuż ul. Długiej w kierunku Bramy Wyżynnej do Huciska, a stamtąd ul. 3 maja do ul. Księdza Rogaczewskiego. Akcja zakończy się przy budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Zobacz też: By spłonął wielki las, wystarczy mała iskra. Strażacy i leśnicy ostrzegają przed pożarami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo