Maska, która neutralizuje gazy z beknięć krów? Ten projekt zdobył nagrodę księcia Karola i ograniczy wydzielanie metanu

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W dobie zmian i wzrostu efektu cieplarnianego wciąż na czasie jest tematyka klimatu. Jak maska dla krów może na nią wpłynąć?
W dobie zmian i wzrostu efektu cieplarnianego wciąż na czasie jest tematyka klimatu. Jak maska dla krów może na nią wpłynąć? GettyImages/Clara Bastian
Jaki związek ma następca brytyjskiego tronu z innowacyjnym rolnictwem? Okazuje się, że ogromny. W konkursie Terra Carta Design Lab, którego jurorem był m.in. książę Karol, jedną z czterech nagród zdobyła grupa z projektem maski neutralizującej gazy cieplarniane z beknięć krów. Jak startup zmieni nasze środowisko?

Cztery zespoły studentów zostały nagrodzone w ramach inauguracyjnej edycji Terra Carta Design Lab. Prace zaprezentowano na wystawie w Royal College of Art, znanej brytyjskiej uczelni artystycznej; będzie można się z nimi zapoznać do 12 maja 2022 roku.

Innowacyjne projekty dla środowiska. Maska dla krów ograniczy wydzielanie metanu

Studenci i absolwenci wzornictwa wzięli udział w inicjatywie tworzenia kreatywnych rozwiązań dla środowiska. W składzie jury znaleźli się m.in. książę Karol oraz przedstawiciele RCA.

Wśród laureatów znalazła się grupa ZELP, która stworzyła maskę neutralizującą gazy cieplarniane z… beknięcia krów. Po jej założeniu metan wydzielany przez zwierzęta rozkłada się na dwutlenek węgla i parę wodną. W dobie wzrostu efektu cieplarnianego wątki klimatyczne nie przechodzą bez echa. Dodatkowo urządzenie będzie monitorować stan zdrowia zwierząt. Za ten projekt twórcy otrzymali 50 tys. funtów.

Laureaci Terra Carta Design Lab. Ich projekty mogą zmienić środowisko

Krowy przyczyniają się do wytwarzania metanu; stanowi on uboczny efekt procesu trawienia. Dzięki maskom szkodliwe gazy w postaci beknięć będą redukowane, co ma znaczny wpływ na otaczające nas środowisko.

W konkursie Terra Carta Design Lab wzięło udział 125 projektów. Oprócz designerów z grupy ZELP nagrodzono 3 inne prace – urządzenie do wyłapywania mikrocząstek ze zużytych opon, projekt dotyczący wytwarzania odpadów z roślin oraz materiał odzieżowy (ubrania outdoorowe), który w całości nada się do recyklingu.

Źródło: Royal College of Art

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera