Beneficjenci mają ostatnie dni na złożenie odpowiednich dokumentów. Nabór trwa od 1 czerwca do 1 sierpnia 2022 roku.
Kto może skorzystać ze wsparcia na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych?
Z pomocy mogą skorzystać rolnicy (osoby fizyczne lub prawne, jak i grupy takich osób), którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia lub zadrzewienia. Program jest też skierowany do jednostek samorządu terytorialnego i jednostek organizacyjnych gmin, powiatów oraz województw.
Wymogi działkowe. Tak możesz posadzić las
Jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa działka, na której ma być posadzony las, musi mieć od 0,1 do 40 ha, a także szerokość większą niż 20 m, chyba że graniczy z lasem – wtedy szerokość pasa ziemi nie ma znaczenia.
- Bardzo ważnym dokumentem, który trzeba posiadać, aby posadzić las, jest plan zalesienia sporządzony przez nadleśniczego Lasów Państwowych. Jego kopię, z potwierdzeniem za zgodność z oryginałem, należy bezwzględnie dołączyć do wniosku o przyznanie wsparcia. Grunty przeznaczone do zalesienia, co do zasady, powinny być położone poza obszarami Natura 2000, rezerwatów przyrody, parków narodowych czy krajobrazowych lub ich otulin – informuje ARiMR.
Nie bez znaczenia są gatunki drzew. Liczba sadzonek na 1 ha gruntu zależy bowiem właśnie od nich, np. dla świerka wynosi od 3 tys. do 5 tys., a dla buka to 6 tys. – 8 tysięcy.
Co z działką na zadrzewienia? Tu posadzisz szpalery i pasy drzew
Działka na tworzenie zadrzewień w formie szpalerów, pasów drzew lub krzewów musi być z kolei gruntem ornym o powierzchni 0,1 - 0,5 ha oraz mieć szerokość od 4 do 20 m.
Rolnicy muszą pamiętać, by na takiej działce nie mogą być stwierdzone usunięcia drzew lub krzewów w czasie 12 miesięcy poprzedzających wykonane zadrzewienie. Liczba sadzonek na 1 ha gruntu nie zależy od gatunku drzewa i wynosi od 1,5 tys. do 2,5 tysięcy.
Stawki pomocy na zalesienie lub zadrzewienie. Ile otrzyma beneficjent?
Wsparcie ma charakter jednorazowej zryczałtowanej płatności, która zrekompensuje koszty wykonania zalesienia, zadrzewienia oraz ich ochrony. W przypadku zalesienie znaczenie mają gatunki drzew, rodzaj gruntu, nachylenie terenu oraz sposób zabezpieczenia uprawy. Stawki wahają się od 8 307 zł/ha do 12 308 zł/ha.