Zanim zdecydujesz się na wertykalny ogród we własnym domu, warto pamiętać o kilku podstawach:
- Planując ogród, weź pod uwagę stopień nasłonecznienia i cień, tak aby rośliny miały wystarczająco dużo światła.
- Kluczową kwestią przy tego typu ogrodach jest nawodnienie, dlatego rozważ, w jaki sposób będą podlewane rośliny.
- Upewnij się, że znasz typy korzeni różnych roślin. Głębiej zakorzenione rośliny zazwyczaj nie rozwijają się w ogrodzie tego typu. Wybierz rośliny o płytszych korzeniach, które poradzą sobie w mniejszych pojemnikach.
Ogród wertykalny? Zrób go samodzielnie!
Istnieje wiele niedrogich rozwiązań, które pozwolą nam cieszyć się domowym ogrodem przy ograniczonej przestrzeni. Kluczem jest wykonanie go z materiałów pochodzących z recyklingu lub upcyklingu. Przed zaprojektowaniem pionowego systemu należy wziąć pod uwagę warunki środowiskowe w miejscu zamieszkania.
Wystarczy regał
Jednym z najłatwiejszych sposobów uprawy większej liczby roślin na ograniczonej przestrzeni jest dodanie kilku półek, na których uprawia się różne zioła, warzywa liściaste, kwiaty i inne rośliny. Inną opcją jest przybicie doniczek do kawałka deski, a następnie zawieszenie tej deski na ścianie.
Regał możesz zrobić samodzielnie ze starych palet (tak, jak na poniższym zdjęciu) lub innego drewna. Mogą do tego posłużyć stare półki z szaf, które stoją bezczynnie w piwnicy. Tak naprawdę do stworzenia regału na ogród wystarczą nawet gałęzie. Na regałach ustaw doniczki z roślinami, możesz też użyć małych skrzynek, wypełnić je ziemią i zawiesić na ścianie.
Plastikowe butelki
Plastikowe butelki są idealnym materiałem do hodowli roślin. Możemy je nawet wcześniej ozdobić, żeby nie odstraszały swoim wyglądem. Opcje są dwie. Możemy odciąć górną część butelki, w dolnej zasadzić roślinę, a górna część posłuży za „czapkę”, przez co butelka zadziała jak mini szklarnia. Drugą opcją jest zawieszenie butelki poziomo, wcześniej wzdłuż wycinamy prostokąt, wypełniamy butelkę ziemią, a z wyciętego otworu będą wyrastały nasze rośliny.
Stare, dobre doniczki i sznurek
Doniczki są zawsze niezawodne, a przy okazji będą ładnie wyglądać, kiedy zawiesimy je na ścianie. Oczywiście taką doniczką mogą być materiały z odzysku, chociażby stare puszki – najlepiej sprawdzą się te po kawie, ponieważ są większe. Mogą to być stare, lekko pęknięte kubki, duże słoiki lub inne naczynia. Wystarczy rozejrzeć się po domu i sprawdzić, czego już nie używamy, a świetnie posłuży za doniczkę.
Wykorzystaj drabinę
Drabina schodkowa świetnie sprawdzi się jako wertykalny ogród. Nie trzeba przy takiej uprawie nawet za dużo pracować, wystarczy, że ustawimy drabinę w odpowiednio nasłonecznionym miejscu i na każdym schodku ustawimy doniczki z roślinami. Zajmie ona odrobinę więcej miejsca, niż zawieszanie doniczek na ścianie, ale na pewno doda uroku naszemu balkonowi, a my będziemy cieszyć się zarówno kwiatami, jak i ziołami i warzywami, które wyhodujemy samodzielnie. I to bez posiadania podwórka czy tradycyjnego ogrodu.
Źródło: Treehugger
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?