Maszyny rolnicze zimą. Jak przechowywać i konserwować sprzęt w okresie mrozów

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Konserwacja maszyn w okresie zimowym to gwarancja użytkowania wiosną.
Konserwacja maszyn w okresie zimowym to gwarancja użytkowania wiosną. Łukasz Gdak/Polska Press
Konserwacja maszyn to kluczowe zadanie każdego rolnika w okresie jesienno-zimowym. Kilka zabiegów pozwoli nie tylko uniknąć korozji, ale także utrzyma skuteczność i sprawność sprzętu na zbliżającą się wiosnę.

W okresie zimowym większość posiadaczy gospodarstw nie używa swoich maszyn. Nie oznacza to jednak, że mogą one zostać odstawione na bok bez zabezpieczenia. Zła konserwacja może skutkować kosztownymi naprawami na wiosnę.

Dokładne czyszczenie maszyn

Podstawą konserwacji jest czyszczenie i umycie. Warto zwrócić uwagę na te części, które w trakcie korzystania brudzą się najbardziej – felgi, zęby itp. Nagromadzone błoto i kurz mogą sprzyjać dalszym zniszczeniom, a tego każdy chce uniknąć. Najlepiej wybrać myjki ciśnieniowe – ułatwią dostęp do każdej partii. Po dokładnym umyciu i osuszeniu należy sprawdzić, czy wcześniej nie utworzyła się gdzieś rdza.

Specjaliści firmy Claas Polska zwracają uwagę na to, że odpowiednia konserwacja sprzętu na zimę sprawi, że maszyna nie tylko będzie przygotowania do użycia, ale także dłużej posłuży w gospodarstwie.

Co na rdzę, czym smarować stal

Korozja to temat, który dręczy niejednego rolnika. Jak zapobiegać niszczeniom powłok? Dokładne oględziny pozwolą ocenić czy gdzieś nie zaczęło się tworzyć ognisko rdzy. W takim przypadku należy je usunąć papierem ściernym, zamalować i zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym. Uwagi potrzebują także stalowe elementy. Miejsca niepokryte farbą i środkami potrzebują smarowania. Na rynku dostępne są klasyczne smary, woski i preparaty konserwujące. Z kolei trwałość ogumienia pomogą zachować pokrowce.

Ochrona sprzętu wg John Deere Polska

To też może Cię zainteresować

Eksperci firmy John Deere Polska zalecają stosowanie się do 10 zasad, które pozwolą przygotować maszyny, takie jak np. kombajny do sezonu zimowego. Podstawowe działania to:

  • wyczyszczenie kombajnu,
  • wyczyszczenie chłodnic i filtrów,
  • odpowiednie przechowywanie sit (w warunkach wilgotnych),
  • poluzowanie wszystkich przekładni pasowych,
  • naoliwienie łańcuchów,
  • wymiana oleju w silniku,
  • otwarcie osłon (eliminuje zagnieżdżanie się gryzoni),
  • nałożenie świeżych powłok farby,
  • przegląd techniczny - wymiana uszkodzonych części,
  • nasmarowanie elementów roboczych (bez konieczności mycia).

Jak podkreśla firma, należy również zalewać kombajny paliwem zimowym, a w tych maszynach, które posiadają AdBlue należy zlać czynnik, aby zapobiec krystalizacji.

Gdzie przechowywać maszyny rolnicze?

Najlepiej sprzęt trzymać z zamkniętym pomieszczeniu, aby ograniczyć wpływ warunków atmosferycznych. Nie każdy ma jednak taką możliwość. Wtedy warto zadbać o utwardzone podłoże – ograniczenie wody i śniegu pomoże utrzymać dobrą formę maszyny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera