Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin. Stanowią 80 proc. żywności, produkują 98 proc. tlenu. Czy wiemy, jak je chronić?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Szlaki handlowe i turystyczne stają się nośnikiem dla wielu chorób roślinnych, insekty często pojawiają się w miejscach, gdzie wcześniej nie były widoczne.
Szlaki handlowe i turystyczne stają się nośnikiem dla wielu chorób roślinnych, insekty często pojawiają się w miejscach, gdzie wcześniej nie były widoczne. GettyImages/Михаил Руденко
Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 12 maja Międzynarodowym Dniem Zdrowia Roślin w celu podniesienia globalnej świadomości na temat tego, jak ochrona zdrowia roślin może zmniejszyć głód, zachować różnorodność biologiczną i pobudzić rozwój gospodarczy. Odpowiednie działanie człowieka może mieć więc wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe i rolnictwo.

Większość żywności pochodzi z roślin

Życie na Ziemi jest uzależnione od roślin. Stanowią one 80 proc. żywności, którą jemy i produkują 98 proc. tlenu, którym oddychamy. Niestety, wiele gatunków jest narażonych na choroby i działanie szkodników. Z tego powodu tracimy nawet 40 proc. światowych upraw żywności, a straty handlowe w obrocie artykułami rolnymi przekraczają 220 mld dolarów rocznie.

Rośliny narażone są na choroby i szkodniki. Jaki wpływ ma na nie człowiek?

Zdaniem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa na zdrowie roślin wpływają zmiany klimatyczne i działalność ludzka. Przekształca się ekosystem, ograniczana jest różnorodność, tworzą się nisze dla rozwoju szkodników. Szlaki handlowe i turystyczne często stają się nośnikiem dla wielu chorób, insekty pojawiają się w miejscach, gdzie wcześniej nie były widoczne.

- Rządy, decydenci i prawodawcy muszą nadać priorytet zdrowiu i ochronie roślin. Powinni oni zapewniać zgodność z międzynarodowymi normami fitosanitarnymi, inwestować w innowacje w zakresie zdrowia roślin, badania i rozwój oraz wzmacniać krajową i regionalną ochronę roślin – zaznacza PIORiN.

Do człowieka należy z kolei świadomość zagrożeń związana z transgranicznym przenoszeniem roślin i ich pochodnych. Zwłaszcza gdy dokonujemy zakupów na odległość, powinniśmy zachować ostrożność przy wyborze produktów. Firmy muszą zapewnić międzynarodową certyfikację fitosanitarną dla bezpiecznego obrotu.

Rolnik może zapobiegać plagom szkodników, stosując certyfikowane nasiona i sadzonki wolne od szkodników. Do ochrony roślin przyczyniają się także przyjazne dla środowiska praktyki oraz działania, które nie niszczą innych organizmów i nie szkodzą owadom zapylającym.

- Organizacje pozarządowe i instytucje współpracujące bezpośrednio z rolnikami mogą podnosić ich świadomość na temat najlepszych praktyk w zakresie zapobiegania szkodnikom i zapewniać im praktyczne wsparcie we wdrażaniu tych metod. Mogą koordynować działania różnych zainteresowanych stron w dziedzinie zdrowia roślin, zwłaszcza na szczeblu lokalnym. Sektory transportu i handlu powinny wdrażać normy międzynarodowe, przestrzegać obowiązujących przepisów fitosanitarnych, przyczyniać się do ustanawiania norm Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin – informuje PIORiN.

Edukacja roślinna jest niezwykle ważna. Takie działania prowadzone są w jej zakresie

Inspekcja stara się nie tylko stać codziennie na straży zdrowia roślin, ale także dba o edukację w tym zakresie. Działalność nakierowana jest na podnoszenie wiedzy z zakresu biologii i nasiennictwa, diagnostykę laboratoryjną oraz działania kontrolne.

Laboratoria jednostki działają w oparciu o wdrożony system zarządzania jakością, a większość z nich uzyskała certyfikat akredytacji PCA na zgodność z normami międzynarodowymi. Posiadanie akredytacji stanowi potwierdzenie, że usługi świadczone przez laboratorium reprezentują wysoki standard jakości, uzyskiwany poprzez stosowanie uznanych metod badawczych i nowoczesnego wyposażenia oraz kompetencje i bezstronność personelu.

Źródło: PIORiN (piorin.gov.pl)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera