Miejski szum czy wiejskie powietrze? Gdzie ludziom żyje się lepiej? Dialog Miasto-Wieś łączy środowiska

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W trakcie debat poruszono tematy ważne dla polskiego rolnictwa, m.in. życie kobiet na wsi i interesy rolnika.
W trakcie debat poruszono tematy ważne dla polskiego rolnictwa, m.in. życie kobiet na wsi i interesy rolnika. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Czy lepiej żyje się mieszkańcom miasta czy wsi? Jak rolnik ma trafić w gusta konsumentów? Co różni kobiety w zależności od miejsca zamieszkania? To część pytań, na które odpowiedzi próbowali znaleźć uczestnicy debat z cyklu „Dialog Miasto-Wieś”. Wśród prelegentów pojawili się m.in. europosłowie oraz przedsiębiorcy.

Celem wydarzenia było poruszenie tematów, które zwrócą uwagę nie tylko na problemy wielkich miast, ale także wsi i gospodarstw produkujących żywność. Cykl debat został zorganizowany przez Parlament Europejski oraz Stowarzyszenie Parlament Wiejski.

Miasto kontra wieś

W programie znalazły się panele:

  1. Interes rolnika a interes konsumenta. Sprzeczności, zbieżności,
  2. Zielony Ład w rolnictwie czyli prawdziwa rewolucja. Wspierać rolnictwo czy nie?,
  3. Kobieta w mieście i kobieta na wsi. Ta sama płeć, ale czy takie same wartości?,
  4. Przyszłość rolnictwa a ochrona klimatu. Jak dojść do neutralności klimatycznej w rolnictwie?,
  5. Partnerstwo miejsko-wiejskie. Slow cities. Smart villages,
  6. Energetyka odnawialna czy jądrowa?

Wydarzenie przeprowadzono w formie online. Przedsiębiorcy i rolnicy mogli wyrazić pogląd o współczesnym życiu na wsi, zagrożeniach i problemach. Gośćmi specjalnymi debat byli europosłowie: Jarosław Kalinowski, Krzysztof Jurgiel, Jan Olbrycht oraz Krzysztof Hetman.

- Kobiety na wsi są bardziej zorganizowane, mają więcej obowiązków – stwierdziła Joanna Talaśka, rolniczka. Jak podkreśliła, poza miastem człowiek ma więcej ruchu, swobody i wyznaje inne wartości.

Łatwiej, ale nie zawsze lepiej

Z kolei Małgorzata Dąbrowska, sołtyska i rolniczka zwróciła uwagę, że życie na wsi jest piękne, ale nieco ogranicza. – Wszędzie jest zbyt daleko. Mamy mniejszą możliwość wyboru, czy to przedszkola, czy szkoły dla dzieci, pójścia do kina, do teatru – uznała.

Głos przedstawicieli wsi konfrontowano ze specjalistami. Dr Ruta Śpiewak z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk jasno określiła, że część obszarów wiejskich jest wiejskimi tylko z nazwy, nie prowadzi się tam gospodarstw ani nie rozwija rolnictwa.

Rolnik kontra konsument

W przypadku handlu mówiono o dwóch stronach medalu – rolnikach, którzy chcą sprzedać i zarobić oraz konsumentach, którzy chcą odpowiedniej jakości i ceny na miarę ich portfela. Europoseł Jarosław Kalinowski przyznał, że wśród ludzi panuje tęsknota za tradycyjną wiejską żywnością. Niestety, na drodze między producentem a kupującym często stają pośrednicy.

To też może Cię zainteresować

- O skróceniu łańcucha dostaw żeby wyeliminować pośredników, a przynajmniej ograniczać ich ilość, mówi się od dawna. Niestety, rzeczywistość jest taka, jaka jest – stwierdził poseł do PE.

- Barier jest kilka. Po pierwsze, jest cała lista pośredników pomiędzy rolnikiem a konsumentem, którzy z jednej strony stawiają rolnika w sytuacji, gdzie nie może decydować o cenie produktu, a z drugiej konsumenta w sytuacji, gdzie marża jest taka, że go na produkt lepszej jakości nie stać – dodała Justyna Zwolińska, koordynatorka ds. rzecznictwa Koalicji Żywa Ziemia.

W jednej z debat głos zabrał także europoseł Krzysztof Jurgiel, który wspomniał o realizacji europejskich założeń.

- W strategii Europejski Zielony Ład mamy 49 celów do realizacji przepisów, które będą się sukcesywnie pojawiały. Skoro rozmawiamy o rolnictwie i produkcji żywności, mamy tutaj dwie strategie – "od pola do stołu" i strategię bioróżnorodności - stwierdził.

Zapis wideokonferencji dostępny jest w mediach społecznościowych organizatorów.

Źródło: Dialog Miasto-Wieś

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera