Izby rolnicze zaapelowały o zmianę przepisów. Unijne wymogi są rygorystyczne
W kwietniu Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących rolniczego handlu detalicznego w zakresie sektora mięsnego. Jak przyznał resort, o zasadach pozyskiwania surowców mięsnych na potrzeby RHD decyduje m.in. prawo Unii Europejskiej.
Przepisy UE wyraźnie wskazują, że ubój zwierząt gospodarskich kopytnich, także świń, w celu wprowadzenia na rynek mięsa, powinien odbywać się w zatwierdzonej rzeźni. Ten wymóg obejmuje także RHD. Odstępstwa w zakresie trzody obowiązują tylko wtedy, gdy ubój musi być wykonany na pastwisku lub w gospodarstwie, bo zwierzę uległo wypadkowi i nie mogło zostać przetransportowane do rzeźni.
- Mięso pozyskane z takiego uboju, jeżeli zostało ocenione jako zdane do spożycia przez ludzi przez urzędowego lekarza weterynarii w rzeźni, może być wprowadzane na rynek, m. in. w ramach RHD. Pewnego rodzaju odstępstwem od tego wymogu jest możliwość uboju zwierząt agresywnych (stanowiących zagrożenie dla osób obsługujących), w tym świń, w miejscu ich pochodzenia, pod pewnymi, ściśle określonymi, warunkami i przy wykorzystaniu specjalnych jednostek przewoźnych zintegrowanych z rzeźnią stacjonarną – informuje MRiRW.
W odpowiedzi możemy też przeczytać, że przepisy unijne mają zapewnić wysoki poziom ochrony zdrowia konsumentów, umożliwić wolny handel mięsem pozyskanym z ubitych zwierząt, zapewnić dobrostan zwierząt podczas uboju oraz zapiec rozszerzaniu chorób zakaźnych.
Pozyskiwanie mięsa do produkcji żywności w ramach RHD. Czy są możliwe odstępstwa?
Wszelkie zmiany w zakresie obowiązujących przepisów mogą być wprowadzone, ale najpierw musiałyby zostać uznane przez pozostałe państwa członkowskie UE, a następnie zaakceptowane przez odpowiednie organy. Resort przypomina, że są jednak pewne ustępstwa, a konkretnie możliwość zastosowania krajowych środków dostosowujących w odniesieniu do rzeźni.
W Polsce takiego rodzaju środki zostały wdrożone prawnie w odniesieniu do rzeźni o małej zdolności produkcyjnej oraz rzeźni o małej zdolności produkcyjnej położonych na terenie gospodarstw, tzw. „rzeźni rolniczych”. Takie miejsca mają mnie rygorystyczne wymogi co do konstrukcji i wyposażenia. Te drugie, zwane rolniczymi, mogą korzystać z uproszczeń strukturalnych.
- Postulowana zmiana przepisów nie może zostać zrealizowana poprzez zmianę przepisów krajowych dotyczących RHD, lecz wymagałaby zmiany przepisów prawa UE, a co za tym idzie uzyskać poparcie innych państw członkowskich UE i organów UE, co nie jest aktualnie przewidywane – podsumowuje ministerstwo.
Źródło: KRIR, MRiRW
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?