Mikroplastik wykryty w kobiecym mleku. Włoscy naukowcy są zaniepokojeni wpływem zanieczyszczeń chemicznych na zdrowie niemowląt

Justyna Madan
Justyna Madan
Włoscy naukowcy odkryli mikroplastik w kobiecym mleku. Przeanalizowano próbki 34 kobiet, które właśnie zostały mamami. Wynika badań są niepokojące.
Włoscy naukowcy odkryli mikroplastik w kobiecym mleku. Przeanalizowano próbki 34 kobiet, które właśnie zostały mamami. Wynika badań są niepokojące. unsplash.com
To pierwsza taka sytuacja, w której mikroplastik został wykryty w mleku kobiecym. Niemowlęta są szczególnie narażone na zanieczyszczenia chemiczne, a włoscy naukowcy twierdzą, że pilnie potrzebne są dalsze badania. Czy to przez żywność, którą jadły świeżo upieczone mamy? A może drobiny plastiku można już znaleźć wszędzie?

Próbki mleka zostały pobrane w Rzymie od 34 zdrowych matek, tydzień po porodzie. Mikroplastik wykryto w 75 proc. próbek. Nie od dziś wiadomo, jak szkodliwy jest on dla zwierząt i dzikiej przyrody. Nie jest jednak do końca pewne, jaki ma wpływ na ludzi. W mleku matek, które zostało zbadane wykryto szkodliwe chemikalia, takie jak ftalany.

Mikroplastik jest już wszędzie?

Naukowcy odnotowali spożywanie przez matki żywności i napojów w plastikowych opakowaniach, owoców morza, a także stosowanie produktów higieny osobistej zawierających tworzywa sztuczne. Nie znaleźli jednak korelacji z obecnością mikrodrobin plastiku. Może to sugerować jak wszechobecny w środowisku jest plastik.

W 2020 roku włoski zespół zidentyfikował mikroplastik w ludzkim łożysku. Inne badania wskazały, że dzieci karmione butelką, prawdopodobnie codziennie połykają niewielkie ilości mikroplastiku. Może on występować również w mleku krowim. W marcu 2022 zespół pod kierownictwem prof. Dicka Vethaaka z Vrije Universiteit Amsterdam w Holandii ujawnił obecność mikroplastiku w ludzkiej krwi.

- Dowód na obecność mikroplastiku w mleku matki zwiększa naszą troskę o wyjątkowo wrażliwą populację niemowląt – powiedziała dr Valentina Notarstefano z Università Politecnica delle Marche w Ankonie.

Ogromne ilości plastikowych odpadów trafiają do środowiska, a mikrodrobiny plastiku zanieczyszczają całą planetę, od szczytu Mount Everestu po najgłębsze oceany. Ludzie spożywają drobne cząstki poprzez jedzenie i wodę, a także je wdychają.

Plastikowe mikrodrobiny w kobiecym mleku

Próbki mleka matki były pobierane, przechowywane i analizowane bez użycia tworzyw sztucznych, a próbki kontrolne były przetwarzane w celu wykluczenia zanieczyszczenia. Badania opublikowane w czasopiśmie Polymers, wykazały obecność mikroplastiku składającego się z polietylenu, PVC i polipropylenu.

- Chcielibyśmy doradzić kobietom w ciąży, aby zwracały większą uwagę na unikanie żywności i napojów pakowanych w plastik, kosmetyków i past do zębów zawierających mikroplastik oraz ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych – zaapelowała Notarstefano.

Jak dotąd nie ma wiedzy na temat możliwego wpływu mikroplastiku i związanych z nim zanieczyszczeń na karmione niemowlę. Jednak w związku z najnowszymi odkryciami planowane są kolejne dokładniejsze badania.

Nie ma wątpliwości co do tego, że globalne ocieplenie przyspiesza ekstremalne warunki pogodowe w zastraszającym tempie i jest to widoczne na całym świecie. Analiza The Guardian ujawniła niedawno, w jaki sposób załamanie klimatu spowodowane przez człowieka przyspiesza żniwo ekstremalnych warunków pogodowych na całej planecie. Ludzie tracą życie i środki do życia z powodu coraz bardziej śmiertelnych i częstszych fal upałów, powodzi, pożarów i susz wywołanych kryzysem klimatycznym.

Problemu plastiku również nie można ignorować. Wystarczy odnotować fakt istnienia Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci i plastiku, który w ten sposób dostaje się do mórz i oceanów i rozpoczyna swoją wędrówkę po zwierzęcych, a później ludzkich organizmach.

Źródło: The Guardian

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera