"Milionerzy" w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie. Spółdzielcy sprawdzili dochody i działania firmy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Najwięksi dostawcy mleczarni zwiedzali zakład we Włoszczowie.
Najwięksi dostawcy mleczarni zwiedzali zakład we Włoszczowie. Krzysztof Krogulec
25 "milionerów", czyli dostawców oddających ponad milion litrów mleka rocznie spotkało się w środę w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie. - Chcemy współpracować z zarządem, dbać o naszą spółdzielnię, czuwać nad przychodami, bo to przekłada się na zapłatę dla nas - mówi Martin Ziaja, inicjator wydarzenia. Spółdzielcy inwestycje zobaczyli też na własne oczy. Padły informacje o rekordach.

- Ponad rok temu założyłem grupę Milion Plus, czyli osób dostarczających do spółdzielni ponad milion litrów mleka rocznie. To wirtualne miejsce, w którym prowadzimy dyskusje o problemach, troskach, wiele nas łączy. Pomyślałem, że ta czołowa grupa dostawców mleka, a należy pamiętać, że to my jesteśmy współwłaścicielami spółdzielni, powinna się zebrać w świecie realnym, tu w spółdzielni. My żyjemy głównie tylko z mleka, więc w naszym interesie jest, by dbać o to, co się tu dzieje, pilnować, bo sytuacja mleczarni przekłada się na płace za mleko dla nas - mówił Martin Ziaja, rolnik z województwa opolskiego.

- Jesteśmy grupą nieformalną, ale mamy potencjał. 25 gospodarstw z 1300 wszystkich dostawców dostarczają 40 procent całego mleka do włoszczowskiej mleczarni. Warto byśmy byli w stałym kontakcie z zarządem i między sobą. Cieszę się, że hodowcy mojego głosu posłuchali, dziś mamy stuprocentową frekwencję i na żywo widzimy nasz zakład

- wyjaśniał.

Jak zaznaczał, jako współwłaściciele spółdzielni, chcą "patrzeć zarządowi na ręce", mieć wiedzę o przychodach, dochodach, zyskach, stratach, planowanych inwestycjach i czuwać nad tym. Cel jest jeden - dobro włoszczowskiej spółdzielni, wspieranie jej, dbanie o wizerunek, by produkty jak najlepiej się sprzedawały.

Śląsk wyprzedził Świętokrzyskie

Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Ryszard Pizior relacjonował za koleją wszystkie dane dotyczące ostatniego roku. - Przybyło 57 nowych dostawców mleka, skup wzrósł o ponad sześć procent w porównaniu do 2020 roku, w sumie w 2021 dostarczono do nas 256,5 miliona litrów mleka. Choć w Polsce i Unii Europejskiej mleka nie przybyło, nam udało się zwiększyć dostawy, co dla nas jest sukcesem. Na koniec 2021 mieliśmy 1297 dostawców - mówił prezes.

- Co ciekawe, doszło do historycznej zmiany. Pierwszy raz zdarzyło się, że więcej mleka mamy ze Śląska, Świętokrzyskie, w którym mieści się spółdzielnia spadło na drugie miejsce - dodawał.

Ze Śląska do mleczarni popłynęło ponad 77 milionów litrów mleka od 317 dostawców, z kolei z naszego województwa dostarczono 75 milionów litrów mleka od 901 dostawców. Na trzecim miejscu jest Opolskie - 54 miliony litrów od 53 dostawców. Dalej Łódzkie - 36 milionów litrów mleka od 128 dostawców, Małopolskie - 10 milionów litrów od 14 dostawców i Wielkopolskie - 4 miliony litrów od 2 dostawców.

Więcej żółtego sera od włoszczowskiej spółdzielni

Jeśli chodzi o produkcję, rekordowo wygląda wyrób sera żółtego.

-Wyprodukowaliśmy ponad 19 tysięcy ton, a 400 ton więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponad połowa naszej produkcji to właśnie sery żółte. Taki wynik jest możliwy dzięki inwestycjom w 2019 i 2020 w linie do pakowania plasterków. W czasie pandemii znacznie wzrosło zapotrzebowanie na ser w plasterkach pakowany. Żeby się liczyć na rynku, udział musi być znaczący

- tłumaczy prezes.

Wzrosła też produkcja białych twarogów, tak tych produkowanych we Włoszczowie, jak i zakładzie w Pawłowicach. Przed świętami Bożego Narodzenia zabrakło sera w wiaderku, więc zakład szykuje się do zwiększonej produkcji na Wielkanoc.

Przychody za 2021 rok wyniosły 591,5 miliona i są większe o 19 procent w porównaniu do 2020, około 10 milionów to zysk. - Rentowność wyniosła 2 procent, co dla spółdzielni jest dobrym wynikiem. Dla nas jest to wynik rekordowy. Największym kosztem mleczarni jest oczywiście mleko, które stanowi blisko 75 procent wszystkich kosztów. w 2021 roku na ten cel poszło 427,6 milionów złotych i było to ponad 19 procent więcej niż w 2020 - wyjaśnia prezes. Cena za mleko wypłacana dla dostawców także wzrosła. W 2021 roku średnio wynosiła 1,63 za litr, w grudniu - 2,11 za litr. Marzeniem dostawców jest utrzymanie tej stawki. - Może brutto... - zastanawia się prezes. Nie ukrywa, że spodziewana jest korekta.

Doglądanie inwestycji w spółdzielni

Po sprawdzeniu liczb, "milionerzy" wyruszyli na zakład, by zobaczyć, jak działa, zwracali uwagę zwłaszcza na ostatnie inwestycje. - Spółdzielnia jest w bardzo dobrej formie. Mam nadzieję, że dalej tak się będzie rozwijać. Michałowska stadnina dostarcza tu mleko od 20 lat i nie zamierza zmieniać odbiorcy - mówił Marek Skomorowski, prezes Stadniny Koni w Michałowie w powiecie pińczowskim. Stąd rocznie "płynie" do włoszczowskiej spółdzielni 3 miliony litrów mleka. Pozyskiwane jest z dwóch stad - holsztyno - fryzyjskie liczy 400 sztuk, w tym 196 krów dojnych i jersey - 286 sztuk, w tym 110 krów dojnych.

Współpracę z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską we Włoszczowie chwalił też Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz w Opolskim. - Kombinat ma taką zasadę, że współpracujemy z dobrymi mleczarniami, a na tej liście jest Włoszczowa. Gdyby to nie była dobra mleczarnia, na pewno byśmy tu nie oddawali mleka. Tu trafia dwie trzecie całej naszej produkcji, a jest to blisko 40 milionów litrów mleka rocznie, więc kombinat produkuje średnio ponad litr mleka na jednego Polaka. Dzisiejsza prezentacja pokazała, że mleczarnia nie zasypuje gruszek w popiele, planuje inwestycje. Nadal kombinat będzie tu dostarczał mleko - zaznaczył prezes spółki Skarbu Państwa, która jest największym producentem mleka w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Milionerzy" w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie. Spółdzielcy sprawdzili dochody i działania firmy [ZDJĘCIA, WIDEO] - Echo Dnia Świętokrzyskie