Ogród na parapecie przez cały rok? Zrób miniaturową szklarnię. Wykorzystaj do tego materiały z odzysku

Justyna Madan
Justyna Madan
Do wykonania miniaturowej szklarni wystarczy tak naprawdę to, co znajdziemy pod ręką. Może to być nawet plastikowy kubek.
Do wykonania miniaturowej szklarni wystarczy tak naprawdę to, co znajdziemy pod ręką. Może to być nawet plastikowy kubek. Getty Images
Nie musisz mieć ogromnego gospodarstwa z hektarami ziemi, aby uprawiać rośliny w szklarni. Właściwie, to wcale nie musisz mieć ani gospodarstwa, ani żadnej ziemi. Możesz postawić na miniaturową szklarnię, która jest idealnym rozwiązaniem do uprawy roślin, które uwielbiają wilgoć, a przy okazji taką szklarnię postawisz na parapecie i wyhodujesz rośliny bez wychodzenia z domu.

Spis treści

Niezależnie od tego, czy szukasz rozwiązań do małego mieszkania, czy też chcesz uprawiać rośliny w pomieszczeniu podczas chłodniejszych miesięcy, pomysł miniaturowej szklarni pomoże zacząć przygodę z hodowaniem roślin w domu, a przy okazji zagospodaruje rzeczy, które wylądowałyby w koszu na śmieci lub zalegały w piwnicy czy na strychu przez kolejne lata.

Czym jest miniaturowa szklarnia wewnętrzna?

Podobnie jak zwykła szklarnia, mini szklarnia wewnętrzna została zaprojektowana w celu ochrony i promowania zdrowego wzrostu roślin w zamkniętym środowisku, które można łatwiej regulować niż w środowisku otwartym.

W zależności od projektu taka szklarnia może być ciekawym akcentem wystroju domu, ale przede wszystkim zadba o to, aby rośliny zdrowo rosły. To jeden ze sposobów na produkcję ekologicznej żywności na własne potrzeby właściwie przez cały rok.

Miniaturowa szklarnia pomoże też roślinom doniczkowym, które potrzebują więcej wilgoci i ciepła, niż możemy im dostarczyć, trzymając je po prostu na parapecie czy podłodze. A może nowa mini szklarnia będzie okazją do podjęcia próby wyhodowania w domu bardziej egzotycznej rośliny? Może ananas wyhodowany z resztek się przyjmie? Albo storczyk, który jest bardzo wrażliwy, tym razem rozkwitnie, jak jeszcze nigdy dotąd?

Od czego zacząć?

Przed użyciem miniaturowej szklarni wewnętrznej należy przede wszystkim zdecydować, jakie rodzaje roślin chcemy w niej hodować. Jeśli mają to być tylko zioła i niewielkie rośliny doniczkowe, każda z poniższych opcji będzie w sam raz. Do hodowli większych roślin, niewielka szklarnia może być niewystarczająca.

Kolejną decyzją jest projekt – czy szklarnia ma spełniać jedynie funkcje hodowlane, czy ma przy okazji ciekawie wyglądać i być elementem wystroju mieszkania? Poza materiałami, na stworzenie domowej, miniaturowej szklarni potrzebne będą też garnki, nasiona lub sadzonki, maty chroniące podłogę oraz ziemia doniczkowa. W zależności od tego, co i gdzie uprawiamy, mogą się również przydać oświetlenie, podkładki grzewcze oraz nawilżacz.

Planując lokalizację szklarni, weź pod uwagę wentylację, drenaż i nasłonecznienie. Wybierz obszar o wystarczającym nasłonecznieniu i odpowiedniej wilgotności. Jeśli nie masz odpowiednich warunków, zaopatrz się w oświetlenie do uprawy i mały nawilżacz.

Z czego można zrobić domową, miniaturową szklarnię?

Szklarnia z ramek na zdjęcia
Ta opcja jest przeznaczona dla osób szukających przyciągającego wzrok projektu dla swojej miniaturowej szklarni. Jest zarówno atrakcyjna wizualnie, jak i łatwa do wykonania. Wystarczy połączyć ze sobą, za pomocą pistoletu na gorący klej, kilku ramek na zdjęcia (tych do zawieszenia na ścianie, z wąską ramką – nie tych do stawiania). W środku zmieści się jedna, dwie rośliny – w zależności od tego, ile ramek ze sobą złączymy.

Szklarnia z plastikowych butelek
Staramy się ograniczać plastik, co w obecnych czasach wciąż jest dosyć trudne, ponieważ wiele produktów jest w ten plastik pakowanych. Dlatego bardzo możliwe, że mamy w domu plastikowe butelki – im większe, tym lepsze. Koniecznie muszą być przezroczyste. Przecinamy taką butelkę i w zależności od tego, co będziemy hodować – wystarczy nam dolna część, ale możemy też przykryć ją później górną, bez nakrętki, aby wpuścić do naszej miniaturowej szklarni trochę dodatkowego powietrza. Dolna część zatrzyma wilgoć i ciepło.

Wszystko, co musisz zrobić, to położyć matę, tacę, doniczkę lub plastikowy arkusz z rośliną i zapewnić źródło światła, takie, jak oświetlenie do uprawy lub nasłonecznione okno. Umieszczamy pojemnik nad rośliną jak klosz. Może to również być duży plastikowy kubek, który został po plenerowym przyjęciu, a skoro już używamy plastiku, to warto wykorzystać go maksymalnie i na wiele sposobów.

Szklarnia w akwarium
Możesz użyć akwariów do tworzenia szklarni wewnętrznych, jeśli chcesz uprawiać zioła, małe rośliny lub warzywa. Jest to idealne rozwiązanie dla początkujących hodowców lub dla dzieci, które chcą poeksperymentować.

Szklarnię należy wypełnić kilkoma centymetrami ziemi, w zależności od rodzaju rośliny. Po zasadzeniu roślin przykrywamy akwarium kawałkiem perforowanej tkaniny i ustawiamy je w pobliżu okna lub umieszczamy nad nim oświetlenie.

Jak korzystać z wewnętrznej szklarni?

Uprawa w szklarni wewnętrznej nie różni się zbytnio od uprawy w szklarni zewnętrznej. Na ogół pozostają cieplejsze i bardziej wilgotne niż otaczające środowisko, umożliwiając uprawę szerszej gamy roślin. Warto pomyśleć o umieszczeniu nad szklarnią dodatkowego światła, zwłaszcza w zimowych miesiącach, kiedy dni są krótkie, a słońca niewiele. Jeśli używamy dodatkowego oświetlenia, szklarnia nie musi stać na oknie, możemy umieścić ją w dowolnym miejscu.

Warto też pamiętać, że w takiej szklarni utrzymuje się większa wilgotność, a to może wywoływać problemy z grzybami lub pleśnią, dlatego rośliny w szklarni podlewamy rzadziej.

Źródło: Morning Chores

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera