Minikiwi nie jest najłatwiejsze w uprawie, ale ma super moc. Plantator: Minikiwi wystarczy spróbować, by od razu stać się jego fanem

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw: Ta wygodna w konsumpcji zdrowa przekąska jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C. Zdecydowanie najbogatszym źródłem luteiny wśród wszystkich masowo spożywanych owoców i najbogatszym źródłem mio-inozytolu, czyli witaminy B8. A to początek listy. Minikiwi zawiera ponad 20 różnych związków prozdrowotnych, w tym duże ilości błonnika.
Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw: Ta wygodna w konsumpcji zdrowa przekąska jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C. Zdecydowanie najbogatszym źródłem luteiny wśród wszystkich masowo spożywanych owoców i najbogatszym źródłem mio-inozytolu, czyli witaminy B8. A to początek listy. Minikiwi zawiera ponad 20 różnych związków prozdrowotnych, w tym duże ilości błonnika. materiały prasowe
Produkcja minikiwi nie należy do najłatwiejszych. Wymaga sporo nakładów i starań, zaznacza Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Czym minikiwi różni się od tego klasycznego poza wielkością? Zjada się je ze skórką. A dlaczego warto? Jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C, zawiera ponad 20 różnych związków prozdrowotnych. - Rosnące zapotrzebowanie to wiadomość, która doda nam sił w zmaganiach z nadchodzącymi przymrozkami - mówi plantator z województwa lubelskiego.

- Wzrastające zainteresowanie owocami minikiwi bardzo nas cieszy - mówi dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW, promotor gatunku i współpracy w całym łańcuchu dostaw. W ramach projektu Czas na polskie superowoce Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw przekonuje do sięgnięcia po minikiwi.

To owoc nie tak popularny jak maliny czy borówki, jednak na polskim rynku obecny od ok. 20 lat. Minikiwi ma coraz więcej odmian i coraz większą grupę doświadczonych plantatorów. "To kolejny, obok aronii, porzeczki, jagody kamczackiej, borówki, malin i truskawek, gatunek, którego jesteśmy jednym z największych producentów na świecie".

Minikiwi zyskuje w Polsce popularność

- Widać wyraźny wzrost w porównaniu do wyników uzyskanych w sezonie 2020 i 2021 - mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar Polska. - Z naszych badań wynika, że minikiwi jadło już co najmniej 3,9 mln osób (Kantar, październik 2021). Aktualne badania pokazują 4,5 mln konsumentów zainteresowanych konsumpcją w nadchodzącym sezonie. Najwięcej jest ich w dużych miastach, między 100-500 tys., oraz wśród osób w dobrej sytuacji materialnej.

Minikiwi nie jest najłatwiejsze w uprawie, ale ma super moc. Plantator: Minikiwi wystarczy spróbować, by od razu stać się jego fanem
materiały prasowe

- To efekt intensywnych działań promocyjnych wielu osób zaangażowanych w rynkowy sukces tych nowych owoców - wyjaśnia dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW.

- Zarówno producentów jak i osób działających w ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!". Obserwujemy tu wyraźny trend wzrostowy. 5 lat temu owoce minikiwi były prawie w ogóle nieznane, aktualne wyniki to ogromny sukces. Liczymy, że w niedługim czasie owoce polskiego minikiwi na dobre zagoszczą na stołach Polaków - dodaje naukowiec.

Plantatorzy minikiwi w Polsce liczą na rosnące zainteresowanie

Kamil Osoś, plantator minikiwi z Białośliwia w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim: - Cieszy fakt, że tak wiele osób chce poznać produkowane przez nas owoce. To powód do zadowolenia i chyba mocne potwierdzenie słuszności decyzji o rozpoczęciu uprawy. Tego typu deklaracje dobrze wróżą przyszłej konsumpcji. Liczę, że dzięki poznawaniu walorów zdrowotnych i smakowych liczba osób regularnie jedzących minikiwi będzie rosnąć z każdym sezonem.

Minikiwi nie jest najłatwiejsze w uprawie, ale ma super moc. Plantator: Minikiwi wystarczy spróbować, by od razu stać się jego fanem
materiały prasowe

Paweł Osoba, plantator z województwa lubelskiego, gmina Baranów, członek Stowarzyszenia Plantatorów Minikiwi: - Rosnące zapotrzebowanie to wiadomość, która doda nam sił w zmaganiach z nadchodzącymi przymrozkami. Chcemy w Polsce wyprodukować wystarczającą ilość owoców, tak aby zaspokoić apetyt rzeszy 4,5 miliona konsumentów. Jest to bez wątpienia ogromny sukces kampanii promocyjnej superowoców minikiwi.

Jakub Uljasz, plantator minikiwi z Olszam w województwie mazowieckim, w powiecie białobrzeskim, w gminie Promna. - W zeszłym roku sprzedaż nie była łatwa, ale była udana. Ludzie próbują i wracają. W sumie mnie to nie dziwi, kto jak kto, my plantatorzy wiemy, że minikiwi wystarczy spróbować, by od razu stać się jego fanem. Z utęsknieniem czekam na tegoroczny sezon.

Minikiwi nie jest najłatwiejsze w uprawie, ale ma super moc. Plantator: Minikiwi wystarczy spróbować, by od razu stać się jego fanem
materiały prasowe

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera