Minikiwi nie jest najłatwiejsze w uprawie, ale ma super moc. Plantator: Minikiwi wystarczy spróbować, by od razu stać się jego fanem

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw: Ta wygodna w konsumpcji zdrowa przekąska jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C. Zdecydowanie najbogatszym źródłem luteiny wśród wszystkich masowo spożywanych owoców i najbogatszym źródłem mio-inozytolu, czyli witaminy B8. A to początek listy. Minikiwi zawiera ponad 20 różnych związków prozdrowotnych, w tym duże ilości błonnika.
Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw: Ta wygodna w konsumpcji zdrowa przekąska jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C. Zdecydowanie najbogatszym źródłem luteiny wśród wszystkich masowo spożywanych owoców i najbogatszym źródłem mio-inozytolu, czyli witaminy B8. A to początek listy. Minikiwi zawiera ponad 20 różnych związków prozdrowotnych, w tym duże ilości błonnika. materiały prasowe
Produkcja minikiwi nie należy do najłatwiejszych. Wymaga sporo nakładów i starań, zaznacza Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Czym minikiwi różni się od tego klasycznego poza wielkością? Zjada się je ze skórką. A dlaczego warto? Jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C, zawiera ponad 20 różnych związków prozdrowotnych. - Rosnące zapotrzebowanie to wiadomość, która doda nam sił w zmaganiach z nadchodzącymi przymrozkami - mówi plantator z województwa lubelskiego.

- Wzrastające zainteresowanie owocami minikiwi bardzo nas cieszy - mówi dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW, promotor gatunku i współpracy w całym łańcuchu dostaw. W ramach projektu Czas na polskie superowoce Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw przekonuje do sięgnięcia po minikiwi.

To owoc nie tak popularny jak maliny czy borówki, jednak na polskim rynku obecny od ok. 20 lat. Minikiwi ma coraz więcej odmian i coraz większą grupę doświadczonych plantatorów. "To kolejny, obok aronii, porzeczki, jagody kamczackiej, borówki, malin i truskawek, gatunek, którego jesteśmy jednym z największych producentów na świecie".

Minikiwi zyskuje w Polsce popularność

- Widać wyraźny wzrost w porównaniu do wyników uzyskanych w sezonie 2020 i 2021 - mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar Polska. - Z naszych badań wynika, że minikiwi jadło już co najmniej 3,9 mln osób (Kantar, październik 2021). Aktualne badania pokazują 4,5 mln konsumentów zainteresowanych konsumpcją w nadchodzącym sezonie. Najwięcej jest ich w dużych miastach, między 100-500 tys., oraz wśród osób w dobrej sytuacji materialnej.

Minikiwi nie jest najłatwiejsze w uprawie, ale ma super moc. Plantator: Minikiwi wystarczy spróbować, by od razu stać się jego fanem
materiały prasowe

- To efekt intensywnych działań promocyjnych wielu osób zaangażowanych w rynkowy sukces tych nowych owoców - wyjaśnia dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW.

- Zarówno producentów jak i osób działających w ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!". Obserwujemy tu wyraźny trend wzrostowy. 5 lat temu owoce minikiwi były prawie w ogóle nieznane, aktualne wyniki to ogromny sukces. Liczymy, że w niedługim czasie owoce polskiego minikiwi na dobre zagoszczą na stołach Polaków - dodaje naukowiec.

Plantatorzy minikiwi w Polsce liczą na rosnące zainteresowanie

Kamil Osoś, plantator minikiwi z Białośliwia w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim: - Cieszy fakt, że tak wiele osób chce poznać produkowane przez nas owoce. To powód do zadowolenia i chyba mocne potwierdzenie słuszności decyzji o rozpoczęciu uprawy. Tego typu deklaracje dobrze wróżą przyszłej konsumpcji. Liczę, że dzięki poznawaniu walorów zdrowotnych i smakowych liczba osób regularnie jedzących minikiwi będzie rosnąć z każdym sezonem.

Minikiwi nie jest najłatwiejsze w uprawie, ale ma super moc. Plantator: Minikiwi wystarczy spróbować, by od razu stać się jego fanem
materiały prasowe

Paweł Osoba, plantator z województwa lubelskiego, gmina Baranów, członek Stowarzyszenia Plantatorów Minikiwi: - Rosnące zapotrzebowanie to wiadomość, która doda nam sił w zmaganiach z nadchodzącymi przymrozkami. Chcemy w Polsce wyprodukować wystarczającą ilość owoców, tak aby zaspokoić apetyt rzeszy 4,5 miliona konsumentów. Jest to bez wątpienia ogromny sukces kampanii promocyjnej superowoców minikiwi.

Jakub Uljasz, plantator minikiwi z Olszam w województwie mazowieckim, w powiecie białobrzeskim, w gminie Promna. - W zeszłym roku sprzedaż nie była łatwa, ale była udana. Ludzie próbują i wracają. W sumie mnie to nie dziwi, kto jak kto, my plantatorzy wiemy, że minikiwi wystarczy spróbować, by od razu stać się jego fanem. Z utęsknieniem czekam na tegoroczny sezon.

Minikiwi nie jest najłatwiejsze w uprawie, ale ma super moc. Plantator: Minikiwi wystarczy spróbować, by od razu stać się jego fanem
materiały prasowe

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie