Minister Kowalczyk spotkał się z Agrounią. Wydłużony termin stosowania nawozów, brak kar za PBB

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
– Naszym celem jest, aby w Polsce była dostępna dla wszystkich polska bezpieczna żywność  - zapowiedział Michał Kołodziejczak, lider Agrounii.
– Naszym celem jest, aby w Polsce była dostępna dla wszystkich polska bezpieczna żywność - zapowiedział Michał Kołodziejczak, lider Agrounii. Robert Woźniak/Polska Press
Udostępnij:
Zgodnie z wcześniejszą deklaracją, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk spotkał się z przedstawicielami Agrounii. W trakcie wizyty udało się załatwić dwie kluczowe sprawy – wydłużyć termin stosowania nawozów i nie wprowadzać w listopadzie kar za brak Planu Bezpieczeństwa Biologicznego. Czy możemy mówić o ociepleniu stosunków rolników z MRiRW? – Nie było dobrej woli, aż do dzisiaj – przyznał lider Michał Kołodziejczak.

Rolnicy od dawna zabiegali o spotkanie z ministerstwem. Henryk Kowalczyk, tuż po zaprzysiężeniu, obiecał, że rozmowy się odbędą. 3 października obie strony doszły do porozumienia. Agrounia zwróciła uwagę na kilka ważnych problemów – ceny nawozów oraz żywności, rozszerzanie się ASF, kryzys na rynku świń oraz dominację sieci handlowych.

Stosowanie nawozów do listopada, zniesienie kar za brak PBB

Rozmówcy uzgodnili, że modernizacja kluczowych dla rolników przepisów jest niezbędna.

- Podczas tego spotkania udało się załatwić dwie kwestie. Po pierwsze, termin stosowania nawozów naturalnych zostanie wydłużony do końca listopada. Po drugie, obowiązek wprowadzenia planów bioasekuracyjnych w gospodarstwach hodujących trzodę chlewną zostanie przedłużony - też do końca listopada – powiedział Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

Dialog partii z przedstawicielami wsi

Minister rolnictwa przyznał, że potrzebna jest regularna dyskusja, która umożliwi prace nad poprawą polskiego rolnictwa. - Mimo początkowego napięcia rozmowy przebiegały konstruktywnie – podsumował i dodał, że za miesiąc znów ugości u siebie przedstawicieli Agrounii.

Przepisy dot. nawozów

Przepis dotyczący wydłużenia stosowania nawozów został wprowadzony w życie. Jak podaje MRiRW, w wyjątkowych sytuacjach można je stosować do 30 listopada.

To też może Cię zainteresować

Przedłużenie terminu na gruntach ornych dotyczy dwóch sytuacji:

  • niekorzystnych warunków pogodowych – np. suszy czy dużej wilgoci gleby, nie potrzeba dokumentowania, rolnik sam określa warunki,
  • zakładania uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach - dla tych sytuacji termin stosowania nawozów to koniec jesieni przy założeniu, że ta kalendarzowa trwa do 21 grudnia (kalendarzowa jesień trwa do 21 grudnia).

W przypadku stosowania nawozów pod zakładanie uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach:

  • dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha,
  • trzeba dokładnie udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy

Źródło: MRiRW, Agrounia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie