Minister Kowalczyk z wizytą w Brukseli. Polska wniosła o wdrożenie pomocy dla producentów świń. Co na to Komisja Europejska?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
- Producenci świń rezygnują z produkcji, zmuszeni do podjęcia takiej decyzji przez wielomiesięczny brak opłacalności produkcji - mówił Henryk Kowalczyk na posiedzeniu w Brukseli.
- Producenci świń rezygnują z produkcji, zmuszeni do podjęcia takiej decyzji przez wielomiesięczny brak opłacalności produkcji - mówił Henryk Kowalczyk na posiedzeniu w Brukseli. MRiRW
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli. W trakcie spotkania poruszono tematy kryzysu na rynku trzody chlewnej, cen nawozów i spójności między Zielonym Ładem, Wspólną Polityką Rolną, a polityką handlową.

Sytuacja na rynku trzody chlewnej. Komisja Europejska pomoże?

– Sytuacja na rynku wieprzowiny jest krytyczna. Producenci świń rezygnują z produkcji, zmuszeni do podjęcia takiej decyzji przez wielomiesięczny brak opłacalności produkcji. Z rynku wypadają głównie małe i średnie gospodarstwa, które nie są w stanie przetrwać obecnego kryzysu. Silne przyspieszenie koncentracji produkcji stoi w sprzeczności z celami WPR i celami strategicznymi wskazanymi w Europejskim Zielonym Ładzie – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Na podstawie rozporządzenia ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych, Polska wniosła o wdrożenie nadzwyczajnej pomocy dla producentów trzody chlewnej, w szczególności dla małych i średnich gospodarstw.

Stanowisko KE jest jednak jasne. W ich ocenie sytuacja na rynkach jest stabilna. Zastosowanie rozporządzeń nie jest adekwatnym środkiem pomocy, gdyż wymagałoby korzystania z rezerw kryzysowych.

- Kwota rezerwy (497 mln EUR) jest niewielka w stosunku do potrzeb, a ponadto jej użycie oznaczałoby, że pomoc dla sektora wieprzowiny zostałaby de facto sfinansowana przez rolników – czytamy.

Ceny nawozów - co dalej?

Obecnie producenci rolni narzekają na wzrost cen środków do produkcji rolnej, w tym także nawozów.

– Zdaniem Polski Komisja Europejska powinna podjąć stanowcze i konkretne działania, które ustabilizują bądź zrekompensują wysokie koszty środków do produkcji rolnej, w tym nawozów, co przełoży się na ustabilizowanie cen żywności – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział, że 2 marca Komisja zaprezentuje aktualizację komunikatu w sprawie cen energii, poruszając także ich wpływ na sektor rolny.

Wsparcie sektorów, wątek Europejskiego Zielonego Ładu

Na wsparcie liczą też sadownicy. W związku z białoruskim embargiem minister zawnioskował o uruchomienie przez KE wsparcia dla sektora jabłek, np. w formie pomocy na wycofanie produktów z rynku.

W trakcie spotkania pojawiły się wątki potencjalnych negatywnych skutków wprowadzenia przez Komisję Europejską przeglądu kwalifikowalności produktów w ramach unijnej polityki promocji, który mógłby wiązać się z wykluczeniem ze wsparcia niektórych sektorów, np. mięsa i wina. Ponadto, uczestnicy debatowali na temat spójności między Europejskim Zielonym Ładem, WPR a polityką handlową.

To też może Cię zainteresować

Kowalczyk przypomniał, że Zielony Ład stawia wiele wyzwań i realizacja celów nie może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu oraz obniżać konkurencyjności europejskiego rolnictwa.

– Istotne jest zapewnienie równoważności wymagań w zakresie prawa żywnościowego w odniesieniu do produkcji żywności na terytorium Unii Europejskiej i żywności, która jest do Unii Europejskiej przywożona – powiedział.

Przy okazji spotkania w Brukseli, zarówno minister rolnictwa, jak i unijny komisarz ds. rolnictwa wyrazili uwagi dot. polskiego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera