Minister Kowalczyk z wizytą w Brukseli. Polska wniosła o wdrożenie pomocy dla producentów świń. Co na to Komisja Europejska?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
- Producenci świń rezygnują z produkcji, zmuszeni do podjęcia takiej decyzji przez wielomiesięczny brak opłacalności produkcji - mówił Henryk Kowalczyk na posiedzeniu w Brukseli.
- Producenci świń rezygnują z produkcji, zmuszeni do podjęcia takiej decyzji przez wielomiesięczny brak opłacalności produkcji - mówił Henryk Kowalczyk na posiedzeniu w Brukseli. MRiRW
Udostępnij:
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli. W trakcie spotkania poruszono tematy kryzysu na rynku trzody chlewnej, cen nawozów i spójności między Zielonym Ładem, Wspólną Polityką Rolną, a polityką handlową.

Sytuacja na rynku trzody chlewnej. Komisja Europejska pomoże?

– Sytuacja na rynku wieprzowiny jest krytyczna. Producenci świń rezygnują z produkcji, zmuszeni do podjęcia takiej decyzji przez wielomiesięczny brak opłacalności produkcji. Z rynku wypadają głównie małe i średnie gospodarstwa, które nie są w stanie przetrwać obecnego kryzysu. Silne przyspieszenie koncentracji produkcji stoi w sprzeczności z celami WPR i celami strategicznymi wskazanymi w Europejskim Zielonym Ładzie – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Na podstawie rozporządzenia ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych, Polska wniosła o wdrożenie nadzwyczajnej pomocy dla producentów trzody chlewnej, w szczególności dla małych i średnich gospodarstw.

Stanowisko KE jest jednak jasne. W ich ocenie sytuacja na rynkach jest stabilna. Zastosowanie rozporządzeń nie jest adekwatnym środkiem pomocy, gdyż wymagałoby korzystania z rezerw kryzysowych.

- Kwota rezerwy (497 mln EUR) jest niewielka w stosunku do potrzeb, a ponadto jej użycie oznaczałoby, że pomoc dla sektora wieprzowiny zostałaby de facto sfinansowana przez rolników – czytamy.

Ceny nawozów - co dalej?

Obecnie producenci rolni narzekają na wzrost cen środków do produkcji rolnej, w tym także nawozów.

– Zdaniem Polski Komisja Europejska powinna podjąć stanowcze i konkretne działania, które ustabilizują bądź zrekompensują wysokie koszty środków do produkcji rolnej, w tym nawozów, co przełoży się na ustabilizowanie cen żywności – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział, że 2 marca Komisja zaprezentuje aktualizację komunikatu w sprawie cen energii, poruszając także ich wpływ na sektor rolny.

Wsparcie sektorów, wątek Europejskiego Zielonego Ładu

Na wsparcie liczą też sadownicy. W związku z białoruskim embargiem minister zawnioskował o uruchomienie przez KE wsparcia dla sektora jabłek, np. w formie pomocy na wycofanie produktów z rynku.

W trakcie spotkania pojawiły się wątki potencjalnych negatywnych skutków wprowadzenia przez Komisję Europejską przeglądu kwalifikowalności produktów w ramach unijnej polityki promocji, który mógłby wiązać się z wykluczeniem ze wsparcia niektórych sektorów, np. mięsa i wina. Ponadto, uczestnicy debatowali na temat spójności między Europejskim Zielonym Ładem, WPR a polityką handlową.

To też może Cię zainteresować

Kowalczyk przypomniał, że Zielony Ład stawia wiele wyzwań i realizacja celów nie może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu oraz obniżać konkurencyjności europejskiego rolnictwa.

– Istotne jest zapewnienie równoważności wymagań w zakresie prawa żywnościowego w odniesieniu do produkcji żywności na terytorium Unii Europejskiej i żywności, która jest do Unii Europejskiej przywożona – powiedział.

Przy okazji spotkania w Brukseli, zarówno minister rolnictwa, jak i unijny komisarz ds. rolnictwa wyrazili uwagi dot. polskiego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.

Źródło: MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie