Minister Michał Cieślak o Krajowej Grupie Spożywczej: - Polska znów ma być światowym potentatem w produkcji mrożonek

p
Polska znów światowym potentatem w produkcji mrożonych warzyw i owoców? Minister do spraw rozwoju samorządu terytorialnego i świętokrzyski poseł Michał Cieślak mówi, że czas odbudować naszą pozycję na globalnym rynku rolno-spożywczym. Jak podkreśla, realizację tego ambitnego celu umożliwi powołanie Krajowej Grupy Spożywczej.

Formalne powołanie Krajowej Grupy Spożywczej

W środę Rada Ministrów rozpatrzyła pozytywnie wniosek Ministerstwa Aktywów Państwowych o wyrażenie zgody na przeniesienie udziałów spółek podlegających konsolidacji do Krajowej Spółki Cukrowej i tym samym - formalne powołanie Krajowej Grupy Spożywczej. Docelowo w skład grupy ma wchodzić 15 wiodących spółek podzielonych na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny i przetwórstwo spożywcze. Przychód Krajowej Grupy Spożywczej szacowny jest na poziomie 3,5 miliarda złotych rocznie.

- Dziś Rada Ministrów wyraziła zgodę na proces konsolidacji 9 spółek. Powołanie do życia Krajowej Grupy Spożywczej otwiera drogę do dalszych działań związanych z przetwórstwem żywności, rolniczego handlu detalicznego na wielką skalę, utworzenie lokalnych centrów dystrybucji żywności, a z czasem - odbudową polskiego igloopolu z chłodniami i mroźniami - mówi świętokrzyski poseł partii Republikanie oraz minister do spraw rozwoju samorządu terytorialnego Michał Cieślak.

- Polska była kiedyś światowym potentatem w produkcji mrożonych warzyw i owoców. Czas do tego wrócić. Proces utworzenia Grupy otwiera drogę do ekspansji handlowej wewnątrzkrajowej w formule detalicznej, ale także międzynarodowej na poziomie hurtowym. Tak przygotowana oferta żywności dużych, jednolitych partii asortymentu rolno-spożywczego będzie skierowana do wielkich sieci handlowych lub poszczególnych państw w zakresie ich bezpieczeństwa żywnościowego - podkreśla Michał Cieślak.

- Przed nami jeszcze dużo pracy, ponieważ musimy nadrobić ponad dwa lata stracone przez pandemię - dodaje Michał Cieślak.

Jak podaje Ministerstwo Aktywów Państwowych, głównym celem Krajowej Grupy Spożywczej jest budowa kompleksowego łańcucha dostaw w ramach strategii "od pola do stołu" oraz zapewnienie kompleksowej obsługi rolnika-plantatora. "Powiązania między spółkami w Krajowej Grupie Spożywczej pozwolą zapewnić kontrolę nad każdym etapem produkcji w segmentach cukru, skrobi, zbożowo-młynarskich i przetwórstwa spożywczego. Dzięki podjętym działaniom spółki będą mogły zrezygnować z usług pośredników, a uzyskane zyski trafią do Krajowej Grupy Spożywczej" - czytamy w komunikacie prasowym MAP.

Michał Cieślak kilka lat temu zaprezentował założenia do reformy handlu żywnością̨̨ uznając, że należy zobowiązać́ sieci handlowe do częściowego zaopatrzenia w artykuły rolno-spożywcze u lokalnych producentów. Jak mówił w 2020 roku, regulacja dotycząca sieci handlowych jest częścią pakietu reform dotyczących handlu artykułami żywnościowymi. - Etapy kolejne zakładają utworzenie krajowego holdingu rolno-spożywczego i krajowej sieci detalicznej dystrybucji żywności. Proces przygotowania reformy w tym zakresie trwa już intensywnie od trzech lat i jest procesem złożonym - informował Michał Cieślak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera