Minister rolnictwa podpowiada, jak oszczędzać na jedzeniu. Radzi, by trzymać się zasady 4P

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Według ONZ na świecie marnuję się 1/3 wyprodukowanej żywności.
Według ONZ na świecie marnuję się 1/3 wyprodukowanej żywności. Paweł Dubiel
Nie stać nas na marnowanie jedzenia. Kiedy rosną ceny w sklepach i koszty życia w postaci rachunków za prąd, gaz, paliwa różnego rodzaju i raty kredytów, trzeba oszczędzać. Tymczasem nie wychodzi nam oszczędzanie na żywności, co pokazują dane. Marnujemy jej naprawdę sporo, o czym przekonuje wicepremier Henryk Kowalczyk. Podaje sposoby na to, by nie marnować jedzenia. Służy temu zasada 4P.

Spis treści

Henryk Kowalczyk: Apelujemy o racjonalne robienie zakupów

- Marnujemy dużo żywności, a odpowiedzialni za to jesteśmy my sami — przekonuje wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. - Apelujemy o racjonalne robienie zakupów — kupujmy tyle, ile potrzebujemy i jesteśmy w stanie skonsumować. Badania wskazują, że marnujemy ogrom żywności — mówił 5 października rano na antenie Radia ZET.

Polacy najczęściej marnują pieczywo, świeże owoce, warzywa czy wędliny. Związane jest to z różnymi funkcjami przechowywania i tym, że za dużo kupujemy.

Już dzień wcześniej podczas konferencji prasowej poświęconej właśnie marnowaniu jedzenia, zachęcał: - Nie marnujmy żywności i stosujmy zasadę 4P - planowanie, przetwarzanie, przechowywanie i podzielenie się zbędną żywnością.

Zasada 4P, czyli jak oszczędzać na żywności i jej nie marnować?

Co możemy zrobić — zasada 4P wg resortu rolnictwa:

 1. Planowanie - Należy planować zakupy i jadłospis z wyprzedzeniem. Przed wyjściem na większe zakupy sporządzać listę potrzebnych produktów, która będzie wynikać z jadłospisu zaplanowanego na kolejne dni.
 2. Przechowywanie żywności - Żywność należy przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta, a ponadto warto wypracować w tym względzie własne nawyki. Najlepiej postępować zgodnie z zasadą „FIFO” (First In, First Out), czyli co pierwsze kupione – pierwsze wychodzi.
 3. Przetwarzanie żywności- Resztki produktów i przygotowanych potraw można również wykorzystać. Każdą zbędną ilość jakiegoś produktu można zmienić w pyszne danie lub smaczny dodatek do innego dania, dzięki czemu możemy mieć bezodpadową kuchnię.
 4. Podziel się - Żywnością przygotowaną w nadmiarze, co często zdarza się przy okazji świąt i większych uroczystości, warto podzielić się z innymi – z rodziną, sąsiadami, przyjaciółmi, znajomymi. Dobrym rozwiązaniem jest też przekazanie jedzenia do jadłodzielni.
Trwa głosowanie...

Jak rosnące ceny żywności wpłynęły na Twoje zakupy?

Minister rolnictwa przypomina, że od września 2019 roku obowiązują przepisy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności nakładające na sklepy obowiązek przekazywania organizacjom pozarządowym żywności w celu jej dystrybucji na cele społeczne.

Ile jedzenia idzie na zmarnowanie? Marnujemy żywność z kilku powodów

Od czasów pandemii, a potem wojny na Ukrainie dużo mówi się o bezpieczeństwie żywnościowym. Tymczasem, jak wskazuje szef resortu rolnictwa, marnotrawstwo żywności to jeden z ważniejszych problemów współczesnego świata. Skala tego zjawiska jest tak duża, że należy je traktować jako problem globalny.

- W Polsce marnuje się ok. 5 mln ton żywności. Niestety, największy udział w marnowaniu żywności mają konsumenci — jest to ok. 60%. Prowadzenie uświadamiających kampanii jest niezwykle ważne - uważa Henryk Kowalczyk. - W każdej sekundzie przez cały rok wyrzucane jest do kosza blisko 153 kg żywności w całym łańcuchu żywnościowym. Co sekundę w polskich domach aż 92 kg żywności trafia do kosza.

Główne przyczyn marnowania żywności:

 • zepsucie żywności,
 • przeoczenie daty ważności,
 • przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia,
 • zakup zbyt dużej ilości żywności,
 • nieprzemyślane zakupy,
 • zbyt duże opakowanie,
 • nieodpowiednie warunki przechowywania

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, przywołanych przez resort rolnictwa, na świecie marnuję się 1/3 wyprodukowanej żywności. W liczbach bezwzględnych jest to 1,3 mld ton.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera