Spis treści
Rolnicy ponieśli straty w uprawach z powodu fatalnej pogody
– Oczywiście te burze, towarzyszące im opady, czy inne anomalie pogodowe utrudniają żniwa. Ale generalnie sytuacja jest taka, że te żniwa przebiegają w miarę sprawnie – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi na antenie Polskiego Radia.
Dodał, że w tym roku żniwa rozpoczęły się dużo wcześniej, bo proces wegetacji był przyspieszony.
Siekierski zaznaczył jednak, że są również powiaty, gdzie „jest po żniwach, a żniw nie było”. – Straty są stuprocentowe. Można powiedzieć, że to zboże, słoma, ziarno są wbite w ziemię. Z kukurydzy zostały tylko łodygi – powiedział.
Wsparcie po przymrozkach zatwierdzone
Minister przekazał, że w sprawie kwietniowych przymrozków, które szczególnie mocno dotknęły sady, otrzymano wsparcie Komisji Europejskiej.
– Otrzymaliśmy na wsparcie producentów, tych szczególnie dotkniętych przymrozkami kwietniowymi, 37 milionów euro. Będziemy mogli dołożyć z budżetu krajowego 200 proc. A więc są środki na wsparcie tej grupy rolników poszkodowanych – powiedział minister Siekierski. Dodał, że do końca października muszą być zrealizowane wszystkie sprawy formalne. – A po 31 października będą wypłaty z tego tytułu – zapowiedział.
Plony z polskich pól są bardzo zróżnicowane
Siekierski dodał, że są obszary, gdzie plony są niższe, ale są również takie, gdzie plany są na poziomie takim, jak w zeszłym roku.
– Plony są bardzo zróżnicowane. To zależy i od tego, czy były opady, ale także od technologii, od nawożenia, od zawartości próchnicy, od jakości gleby – powiedział.
– Szacuje się, że zbiory będą niższe. Są różne szacunki, od 4 do 8 proc. – przekazał Siekierski.
Pytany, czy jest już odpowiedź ze strony Ministerstwa Finansów na to, czy znajdą się środki finansowe na pomoc rolnikom, Siekierski odpowiedział, że „wszystko jest w fazie analizy”.
– Rozmawiałem z ministrem finansów, że potrzeba wsparcia z budżetu krajowego i tutaj są dwa obszary. Pierwszy obszar to ta pomoc dla tych gospodarstw wspominanych, kilkudziesięciu gmin, gdzie te straty były stuprocentowe i ona powinna być zrealizowana w tym roku, bo (...) rolnicy muszą mieć zabezpieczenie finansowe na zachowanie ciągłości produkcji. To wszystko jest w fazie analizy, jakie są oceny i wielkość strat wyszacowane przez komisje powołane do tego przez wojewodów i samorządy – powiedział Siekierski.
Minister dodał, iż część strat związanych z suszą będzie finansowana z przyszłorocznego budżetu. – To wszystko jest w fazie rozmów, ustaleń. Jest otwartość ministra finansów, ale nie ma konkretnych kwot, bo myśmy też nie przedstawili zestawienia tych analiz, szacunków, co wynika z prac komisji. To wszystko jest w trakcie – powiedział Siekierski.
– Oczywiście znamy problemy budżetowe, ale nie możemy rolników pozostawić bez wsparcia, bo zachowanie ciągłości produkcji to jest problem przyszłości, to jest problem bezpieczeństwa żywnościowego, to nie jest problem tylko rolników, którzy oczywiście robią wszystko, żeby produkować, bo to jest ich celem, zadaniem, ich formą pracy, utrzymania rodziny, ale także to jest problem, który dotyczy wszystkich – podkreślił minister.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Źródło:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?