Minister rolnictwa zapewnił, że po 2022 roku będzie wsparcie dla plantatorów buraka cukrowego

Katarzyna Zawada
Minister Kowalczyk zapewnił, że rozmowy z plantatorami będą kontynuowane i będą uwzględniać inne formy płatności na produkcję.
Minister Kowalczyk zapewnił, że rozmowy z plantatorami będą kontynuowane i będą uwzględniać inne formy płatności na produkcję. pixabay.com/misskodak
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk spotkał się z przedstawicielami plantatorów buraków cukrowych. W trakcie dyskusji poruszono kwestie opłacalności produkcji i perspektyw finansowych.

Plantatorzy przedstawili główne problemy, z jakimi obecnie styka się sektor buraka cukrowego. To nie tylko niskie ceny skupu, ale też wzrost kosztów produkcji i uwarunkowania środowiskowo-klimatyczne.

Wsparcie po 2022 roku

Nie zabrakło tematów płatności związanych z produkcją buraka i wysokością wsparcia w ramach WPR na lata 2023-2027. Wicepremier zapewnił, że sektor zostanie objęty wsparciem również po 2022 roku.

- Należy jednak zauważyć, że środki finansowe na płatności związane z produkcją, w tym na sektor buraków cukrowych, to środki pochodzące z pomniejszenia puli środków na płatność podstawową (obecnie jednolita płatność obszarowa). Pula środków, która może zostać przeznaczona na wsparcie związane z produkcją ograniczona jest do 15 proc. rocznej puli środków na płatności bezpośrednie – informuje resort rolnictwa.

To też może Cię zainteresować

Plantatorzy apelują

Przedstawiciele Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego podziękowali ministrowi Kowalczykowi za uwzględnienie w Planie Strategicznym dla WPR płatności powiązanych z produkcją buraków po 2022 roku, jednocześnie zaapelowali o zwiększenie koperty płatności do poziomu, który został zaproponowany w drugim projekcie planu.

Niepokój wciąż budzi trzecia wersja projektu Planu Strategicznego, która zakłada zmniejszenie koperty płatności.

- Proponowana zmiana nie jest niczym uzasadniona i będzie prowadzić do pogłębienia problemów, z którymi sektor buraków cukrowych boryka się od kilku lat. Po zniesieniu kwotowania z uprawy buraków zrezygnowało ponad 20 proc. plantatorów, rocznie od tej uprawy odchodzi pięć razy więcej rolników, niż miało to miejsce w ostatnich latach obowiązywania systemu kwotowego, a w ostatnim czasie ten proces znacznie przyspieszył. Przy tak niestabilnym rynku, wyniszczającej konkurencji oraz braku optymistycznych perspektyw dla naszego sektora, stabilizacja dochodów plantatorów buraka cukrowego ma strategiczne znaczenie – prognozuje KZPBC.

Brak wystarczającej puli środków na wsparcie sektora buraka cukrowego może doprowadzić do ograniczenia ilości upraw, zmniejszenia powierzchni zasiewów, rezygnacji z buraków, a w konsekwencji do zamykania cukrowni.

Inne formy wsparcia

Prace nad wysokością kopert dla poszczególnych branż trwają. Plan Strategiczny trafi do Brukseli, gdzie zostanie poddany analizie przez Komisję Europejską. Minister Kowalczyk zapewnił, że rozmowy z plantatorami będą kontynuowane i będą uwzględniać inne formy płatności na produkcję.

Producenci buraków cukrowych będą mogli również starać się o wsparcie z innych systemów płatności bezpośrednich, w tym z ekoschematów. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w 2021 roku o dofinansowanie związane z produkcją buraków cukrowych ubiegało się ok. 27 tys. rolników, którzy zgłosili ok. 245 tys. ha upraw.

Co dalej z cenami buraków?

Z kolei Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała do szefa resortu pismo w związku ze zgłoszeniami producentów buraka cukrowego w sprawie trudnej sytuacji na rynku. Producenci obawiają się, że ceny nawozów, niskie kwoty proponowane za surowiec, wzrost cen zbóż oraz większe wydatki na środki produkcji wpłyną na nieopłacalność produkcji.

- Ceny buraków kontraktowych na sezon 2022 wahają się od 30 do 32 euro za tonę i naszym zdaniem są za niskie. Zarówno WIR, jak i plantatorzy buraków cukrowych proponują, aby cena ta wyniosła 40 euro za tonę - apelują.

Źródło: KZPBC, MRiRW, WIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro