Minister rolnictwa zapowiada pomoc suszową tylko dla aktywnego rolnika. Jak trzeba to udowodnić i co na to rolnicy?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Adam Jankowski
"Tak powinno być", "nareszcie byłby to jakiś krok do likwidacji pseudo rolników" - tak wielu producentów rolnych komentuje słowa wicepremiera Henryka Kowalczyka wypowiedziane 9 listopada. Mówił o tym, że system dopłat, w tym pomoc klęskowa ma trafiać do aktywnych rolników. Minister rolnictwa wspomniał, że zmiany w rozporządzeniu są już przygotowywane. Pojawiają się też obawy hodowców zwierząt i rolników prowadzących małe gospodarstwa.

Spis treści

Ostatnio bardzo głośno jest o pomocy klęskowej, a to za sprawą aplikacji suszowej, której działanie nie pozwalało rolnikom wygenerować potrzebnych kalkulacji i protokołów. Termin naboru został przedłużony do 23 listopada 2022.

Pomoc suszowa i dopłaty tylko dla aktywnych rolników

Założenie ministra jest takie, że pomoc klęskowa dla rodzin ma służyć wsparciu dochodów rolniczych i przeciwdziałaniu zagrożeniu wykluczenia ekonomicznego, bytności ekonomicznej gospodarstw, które poniosły straty z powodu suszy.

Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa zapowiedział podczas spotkania z mieszkańcami i rolnikami w Kępnie 9 listopada 2022, że resort przygotowuje zmiany rozporządzenia, które uszczelniałoby system dopłat, tak aby był on skierowany do rolników aktywnych.

- Chcemy, aby rolnicy wykazali, że są rolnikami aktywnymi. Rolnik, pokazując faktury w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wykazuje, że rzeczywiście poniósł straty prowadząc produkcję rolną - mówił Henryk Kowalczyk.

Rolnik musiałby okazać w ARiMR faktury, które powinny dotyczyć sprzedaży produktów rolniczych między 1 stycznia 2021 roku a 30 września 2022 roku.

Kowalczyk podczas spotykania się z rolnikami przypomniał również, że bardzo wielu rolników zgłosiło wnioski o oszacowanie szkód suszowych w aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” i system nie był w stanie wszystkich obsłużyć, stąd decyzja o wydłużeniu terminu składania wniosków do 23 listopada.

O problemach z aplikacją pisaliśmy tu:

Rolnicy za uszczelnieniem dopłat, choć są też obawy

Rolnicy licznie komentują w sieci zapowiedź premiera dotyczącą rzeczywistego weryfikowania, czy wnioskujący o pomoc, jest aktywnym rolnikiem. Do czasu opublikowania rozporządzenia pozostaje kilka niewiadomych, a rolnicy dzielą się obawami.

"Czyli gospodarstwo z hodowlą nie dostanie, jak już kiedyś było", uważa Stanisław, jednak Grzegorz wyjaśnia: "teraz podobno ma być odwrotnie. Jeśli masz faktury na sprzedaż zbóż czy zwierząt to dostaniesz, bo jesteś rolnikiem aktywnym. Czyli ci, co sprzedają swoje produkty, dostaną".

  • Krzysztof: "Nareszcie byłby to jakiś krok do likwidacji pseudo rolników"
  • Andrzej: "Te same kryteria odnośnie okazania faktur ze sprzedaży powinno się wprowadzić do przetargów ograniczonych na dzierżawę ziemi z KOWR".
  • Emilia: "I z dopłatami też tak powinni zrobić".
  • Grzegorz: "Nie do końca pseudo rolników. Mali też dostaną po dupie. Ja osobiście mam 4.5 ha, sam obrabiam, sprzedaję zboże innym rolnikom po sąsiedzku np. i co? I nie dostanę tylko dlatego, bo mi sąsiad faktury nie wystawi? A może jestem pseudo rolnikiem, bo mam tylko 4.5 ha I nie sprzedaje zboża do miejsc, gdzie dostanę fakturę?" Inni komentujący wyjaśniają, że na ryczałcie można wystawiać faktury.
  • Marcin: "A jak ktoś ma produkcję zwierzęcą i nie sprzedaje zboża lub sprzedał bez FV, to nie dostanie? Dużo jest takich gospodarstw".

Czekamy zatem na zapowiedzianą zmianę rozporządzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera